Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6591 Lv.
GBP GBP 2.1806 Lv.
TRL TRL 0.2255 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev, Yargı Yasasını veto etti

Cumhurbaşkanı Radev, Yargı Yasasını veto etti

15 Eylül 2020

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 3 Eylül 2020 tarihinde kabul edilen Yargı Yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısının 38.maddesinin 1.paragrafını veto ederek, bir kez daha görüşülmek üzere Meclise geri gönderdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada milletvekillerin, Yüksek Yargı Konseyinin bazı eski üyelerin görev sürelerinin bitiminden sonra terfi olasılığını koruyarak bu yıl içinde kanunun 28.maddesinde ikinci kez değişiklik yaptığı hatırlatılıyor. Bu yıl Mayıs ayında kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle Yargıtay tarafından sözüm ona "kıdemlilik ikramiyeleri" Anayasa Mahkemesine taşındı.

Radev, veto kararının gerekçesinde şöyle diyor: “Tasarının gerekçelerinde formüle edilen yargı ağı bilişim sistemi kurarak icra takibinde adil yargılanma garantilerini artırmak ve yargı organlarının çalışmalarında verimliliği ve şeffaflığı artırma hedefine katılıyorum. Ancak ülkenin en yüksek siyasi organı olan Ulusal Meclisin anayasal bir organ olarak yargı bağımsızlığını güvence altına alma misyonu taşıyan Yüksek Yargı Konseyi üyelerine sistematik bir şekilde sözüm ona “kıdemlilik ikramiyeleri" verilmesinin teklif edilmesine itiraz ediyorum”.

Radev, Yargıtayın Anayasa Mahkemesine başvurması sonucunda 3 Eylül’de alınan kararla kanunun 28.maddesinde yapılan değişikliğin de önemli anayasa hükümleriyle çeliştiğine dikkat çekiyor.

Radev’in ifadesine göre, yargı bağımsızlığının temel teminatı, yargıçların atamalarının ve terfilerinin yalnızca nitelikler, beceriler, dürüstlük, bağımsızlık duygusu gibi nesnel kriterler temelinde yapılması gerektiğini ifade eder. Cumhurbaşkanı, “Yargıçların Yüksek Yargı Konseyinde görev alması, yargıda daha yüksek bir pozisyona sahip olmak için gerekli niteliklerin kazanılmasına yol açamaz, terfi için gerekli başarılarla eşitlenemez” diye kaydediyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 18 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:18 544
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:154
-Aktif Vaka Sayısı:4 404
-Toplam Vefat Sayısı:749
-Son 24 Saat Vefat Edenler:10

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS