Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6759 Lv.
GBP GBP 2.1609 Lv.
TRL TRL 0.2147 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ekim 2020
HABERLER » Dünya
ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal’ın sözlerine BGF’dan tepki

ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal’ın sözlerine BGF’dan tepki

18 Eylül 2020

16 Eylül 2020 tarihli Haber Türk TV’deki Teke Tek isimli programda ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal tarafından kullanılan “Balkan göçmenlerinin Türk olmadığı, sonradan Türkleştiği” noktasındaki ifadesi Türkiye’deki Balkan göçmenleri camiasında büyük bir üzüntüye ve güçlü bir tepkiye yol açmıştır. Bu bağlamda, kamuoyunda konuyla ilgili yaratılmak istenen algı operasyonlarına karşı daha önce defalarca yaptığımız açıklamalardan görüleceği üzere tarihsel gerçekliklerin altını bir kez daha çizmek isteriz.

1. 14. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren Anadolu’dan Rumeli’ye yönelik yapılan Osmanlı fütuhatıyla birlikte Balkanlar’ı “vatan yapmak” ve “şenlendirmek” için bizler Anadolu’daki Oğuz Türkleri olarak Balkanlar’a yerleştirildik. Kökenimiz Anadolu’ya dayanan Oğuz’dur, Evlad-ı Fatihan’dır, Yörük’tür, dolayısıyla Türkoğlu Türk’tür.
2. Kadim bir Türk yurdu olan Balkanlar Osmanlı Devleti öncesinde de Avarlar, Uzlar, Bulgarlar, Kumanlar gibi farklı Türk boylarının yerleşim yerleri olmuştur.
3. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan günümüze değin Balkanlar’da Misak-ı Milli sınırlarımız dışında kalan soydaşlarımız maruz kaldıkları katliam, baskı, zulüm ve asimilasyon politikalarının etkisiyle anavatanları Türkiye’ye göç etmişlerdir. Bu yaşanan nüfus hareketliliği ise Türk’ün Türk vatanına göçünden başka bir şey değildir.
4. Bunun yanı sıra bugün halen Balkanlar’da yaklaşık 1.5 milyon soydaşımız bulunurken; geçtiğimiz yüzyılda görüldüğü üzere “Türk” olmakla itham edilerek soykırıma, katliama maruz kalan akrabalarımız yaşamaktadır. Dolayısıyla “Beklenen’in”, “Özlenen’in” bölgedeki nüveleri olarak sahadayız.
5. Önemle belirtmek gerekir ki Balkan Türkleri sadece zor günlerinde Türkiye’yi hatırlamaz. Fiziki olarak Türkiye sınırları dışında olsalar da ruhen yaşamlarını Türkiye’yle ve Türkiye’de idame ettirirler. Kırcaali, Gümülcine, Üsküp, Prizren, Köstence vb. gibi bir çırpıda sayabileceğimiz şehirlerde yaşayan soydaşlarımızın sofrasına oturmak bu realiteyi gözlemlemek için yeterlidir.
6. Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle ülkemize sığınan ve hukuken “geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin” dramını ve zorluklarını anlamakla birlikte, Balkan göçmenleri olarak bu kapsamda anılmaktan son derece rahatsızlık duymaktayız.
7. Göç sosyolojisi bağlamında sağlıklı değerlendirmelerde bulunmak için bilimsel karşılaştırmanın aynı niteliklere sahip topluluklar arasında yapılmasının daha doğru olacağı hatırlatmasında bulunarak bu kapsamda temel tarih bilgilerinin gözden geçirilmesini tavsiye ederiz.
8. Geçici koruma altında ülkemizde bulunan Suriyeliler ile Türkiye’nin asli unsur olarak biz Balkan göçmenleri arasında kurulmak istenen bağıntıyı şiddetle reddediyor, Türk toplumunda bu kapsamda oluşturulmak istenen kutuplaşmanın ve algı operasyonunun bir parçası olmayacağımızın altını çiziyoruz.

Kamuoyuna ve soydaşlarımıza önemle duyurulur.

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu adına

Genel Başkan
Dr. Kader ÖZLEM

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


İ.İ 2020-09-18 11:43:21
İyi de bu besleme godoş hayatında hiç balkanları gezmiş mi?Gitsen baksan duşman işgali görmemiş Kayseri,Konya gibi bir yerede yetişmiş ermeni dönmesidir kendisi.Pomak,boşnak,Türkmen,Yörük ne demek gitsin önce onu öğrensin malak oğlu malak.
Ayrıca madem bizler Müslüman olmuş bulgarlar isek BG hükümeti bir an önce benim bulgar pasaportumu versin.Çoluk çocuğumun geleceği için bir avrupa ülkesine kapak atayım.Böyle mallarla bu ülkede nasılsa yaşanmayacak.
DELİKANLI OLUN YORUMU YAYINLAYIN.ZIRTAPOZUN BİRİ KALKIYOR YEREL KANALDA BUNU SÖYLEME CESARETİ GÖSTERİYORSA SİZDEYORUMU YAYINLAMA CESARETİ GÖSTERİN.Saygılar..
fes 2020-09-18 12:12:49
Türkiye'de türk olmayanlar dış güçlerin desteği ile iktidarın tepesine çıkıyorlar ve bulgarlardan bile daha sinsi bir türk düşmanlığı yapıyorlar. Ahmet Uysal denilen hainin yaptığı tam da budur.

Suriye'den dört beş milyon arabı getirip Türkiye'mizin içine boca ettiler, nüfus dengesini bozdular. Bu kabul edilecek bir durum değildir. Yok Balkanlar'dan gelenlerle aynıdır lafları sinsi bir yalandır.

Biz türküz dediğimizde hemen Boşnaklar, pomaklar, arnavutlar türk mü deniyor, sanki Balkanlardan gelenlerin tamamı Boşnakmış gibi. Kaldı ki Türkiye'ye gelip yerleşmiş Boşnak kökenliler türklüğü benimsemiş insanlardır. Pomaklara gelince pomaklar zaten türktürler.
anonim 2020-09-19 14:14:29
Sayın yorumcular,Atatürkün ölümünden itibaren balkanlardaki türk varlığı sistemli şekilde ikinci plana atılmış,dernekler kapatılmış,ilgilenenler cezalandırılmıştır.İşte o günden kalma düşünceler bu gün yine hortlamaya başladı,iddia sahibi profesör bozuntusu,açık oturumda kinini kustu ama,cevapları yetersizdi,balkan harbine katılmış olan dedem,böylelerini alnından vururdu.Bu kendini bilmez yaratık,olsa olsa Kırcaalimizi tek kurşun atmadan düşmana teslim eden sünnesi paşaların torunudur.
AKM 2020-09-19 19:58:44
vallahi eski zara ceza evinde galiba boşuna yatmışız bu zatın söylediklerine bakarsak gidipte komunislerden özür diliyesim geliyor bavulumu toplayıp gidesim geliyo ya sen nerden çıktın bende bana yakışanı söylüyorum ne olur TARİH oku
HacıMahmut 2020-09-24 08:48:37
Böyle çıkışlar sadece bu günden değildir. Suriye’lerle ilişkilendirmek ve don 18-20 yılında özenle tahrik edilen olay gibi göstermek yanlıştır.
Ezelden beri Balkanlar’da yaşayan Türkleti Türk olarak kabul etmeyen zihniyet haala ayakta.

Türkiye Cumhuriyetini kuranlar BALKAN TÜRKLETİFİR işte BU HALA HAZMEDİKEMİYOR.

Fes dayı yine hep yaptığın gibi bilerek yanlış yaptın.
Bu olay 18 yıllık olay olmadığını iyi biliyor sun kinini ille kusacaksın dimi.

Suriyeliler geri dönmese 50 yıl sonra Türkiye diye ülke kalmayacak bu da bi gerçek.
Gürsel Bakıcı 2020-09-24 14:06:52
Bence bu konu Mülk amirin bir önerge vermesiyle çözülebilir. Ne var ki Mülki amiri bulamıyoruz, ara ara koyduysan bul.

Mesela Mülki amir konumundaki adam türk değil gürcü ise ne olacak? Pek tabi ki türk olmayan Mülki amir konumundaki adamın atadığı bütün bürokratlar hep türk olmayanlardan seçileceği çok açıktır. Profesörcü Uysal Ahmet'in arkasındaki güç türk olmayan Mülki amir olabilir mi? Bakmak lazım.
Hacı Muhammet 2020-09-29 12:28:27
Mülkü amiri sadece ilçe ve il sorunlarıyla sorumludur bi de aileler içi de karar verebilir.

Gürsel Bakıcıya duyurulur !
Gürsel Bakıcı 2020-09-30 17:33:18
Mülki amiri bulgarcaya çevirirsek şu çıkıyor: dırjaven naçalnik. Bulgaristanb'ın bir numaral mülki amiri prezident Radev'dir. Bir de aşağ doğru şehirlerin, kasabaların naçalnikleri vardır.

Mülki amir imzayı çaksın, bir de önerge sallasın he şey o saat olmuş olsun. Gerçi isteyip istememesine bağlıdır, istemez ise azınlık statüsü nanayka olur. Vallayı bak!
Nedim Sallantı 2020-10-04 10:53:27
Gürsel Bakıcı bey, isteyerek her şeyi elde edebilirsin diyorsun, ama ben uzun süredir zengin olmak istiyorum bir türlü olamıyorum, bu sözünü ettiğin isteme nasıl bir istemedir, bize kısaca açıklasan olmaz mı?

Yogalar gibi meditasyon yaparak mı isteyeceğiz, yoksa hocaya muska mı yazdırmamız lazım, nasıl olacak bu isteme arkadaş?
Hacı Muhammet 2020-10-05 10:35:27
Gürsel her kimsen bi kere Türkçeyi bilmediğini ortaya koydun.
BUKVALEN PREVOD yok.

Mülki amiri “dırjaven naçalnik” su ile ateş arasında kadar fark vardır.

Hem Türkçe bilmiyorsun hem de Türk çocuklarına anadillerini öğrenmeleri için ön ayak olmuyorsun tam aksini yapıyorsun kendin gibi Türkçede cahil kalmaları için elinden geleni yapıyorsun.

Kendini ifade etmek için Bulgarca yazmanı öneriyorum yaş ihtiyari sen bundan sonra değil Türkçe öğrenmek Bulgarca’yı bile unutacaksın.
Gürsel Bakıcı 2020-10-08 21:58:23
Hacı, beni eleştirmişisin ama tam olarak neye dayanarak eleştirdiğin yazını oku oku anlaşılamıyor. Su ile ateş arasındaki fark kadar fark var diyorsun ama bunu açıklamamışın.

Diğer taraftan bukvalen prevod sözünü iri harflerle yazmanın dışında manasını tam anlamadığına dair işaretler vermişsin. Diller arasında farklılıklar vardır, mesela "canım kahve çekti" sözlerini doğrudan harfi harfine çevirirsen olmaz; bukvalen prevod bununla ilgili bir tabirdir.
Sali 2020-10-10 14:10:52
2020-09-18 12:12:49, fes amcam benim, bu sitede fes ismi cikalidan beri, birinci defa mantikli ve gercek ile örtüsen bir durus sergilemissin. Gelisme kaydetmissin, devamini bekleriz.
Hacı Muhammet 2020-10-10 15:25:45
Gürsel dayı belli mektepsiz sin. Anlamaya uğraşma boşuna gerilme mülkü amiri aileye de karışıyor haberin olsun.
fes 2020-10-12 10:47:12
Mantıklı olanla mantıksız olanı ayırt etmek için eğitimli, kültürlü, sağ görülü olmak gerekir. Sali çömezinin hüküm verme yeterliliği yoktur, eğitimi, kültürü son derece eksiktir.
Gürsel Bakıcı 2020-10-13 10:13:57
Cevap bas baya hayvanca olmuş. Karşılık vermek gerekmez.
HasanSabri 2020-10-13 14:23:14
Fes dayı senin eğitim seviyen ne ki her yazıya hüküm veriyorsun kim verdi sana bu yetkiyi.

Önce eğitim seviyeni yaz. Yazılarına bakılırsa lise diplomasını zar zor almışın benziyor.

Seni eleştirenlere kızıyorsun övenlere yine kızıyorsun.
HasanSabri 2020-10-15 16:15:54
Fes dayı neden seni öven Sali ağayı “çömez” yakıştırmasıyla kırıyorsun.
Adam belki senden daha yaşlıdır ve eğitim seviyesi seninkinden çok üstündür.

Nereden biliyorsun kim ne olduğunu.
Akıllı kendisini öven değildir.
Takdir alanlar akıllıdır bu da halkın değerlendirmesidir.
Berlin 2020-10-16 16:15:03
Burası tam dondu, açın artık ya çok uzadı.
Mehmet Özgür. 2020-10-19 19:53:14
Sn. Prof. Dr. Ahmet Uysal-aslım Konya, Çumra Hacıömerler sülâlesi, doğdum yer Bg Dobriç, Turpçular(Orlâk) köyü, bugün yaşadığım yer Ankara'dır. Gazi Süleyman Paşa 1352 de Çimpa kalesi Gelibolu yarım adasını feth edince Edirne'yi 1365 yılında Osmanlının Başkenti yapmış. Daha sonra Sofya 1382 yılında ve 1396 Niğbolu haçlı savaşından sonra Veliko Tırnovo şehrini de ele geçirdiğinde Bulgaristan tamamen Osmanlı hakimiyetine geçmiştir....bunları sizlere biraz hatırlatmak istedim ve Balkanların tarihini de biraz öğrenseniz iyi olacak....

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

COVID-19 AŞISI OLMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-10-15
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 21 EKİM 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:31 863
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:1336
-Aktif Vaka Sayısı:13 430
-Toplam Vefat Sayısı:1019
-Son 24 Saat Vefat Edenler:11

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS