Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6759 Lv.
GBP GBP 2.1609 Lv.
TRL TRL 0.2147 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ekim 2020
HABERLER » Bulgaristan
BSP ve HÖH, Meclis Başkanı Karayançeva'nın istifası için dilekçe sundu

BSP ve HÖH, Meclis Başkanı Karayançeva'nın istifası için dilekçe sundu

14 Ekim 2020

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi Meclis gruplarında yer alan 96 milletvekilinin imzaladığı Ulusal Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva'nın istifa talebine ilişkin dilekçe bugün Meclis Başkanlığına sunuldu.

Bulgaristan İçin BSP İttifakı Başkanı Kornelia Ninova, Meclis kürsüsünden yaptığı açıklamada taleple ilgili argümanların Anayasanın bilinmemesi, yasama organının yürütme organının emri altına koyulması, yasama süreci kurallarının kaba bir şekilde ihlali ve Meclisin otoritesini baltalayan Karayançeva'nın kullandığı ifadeler ile ilgili olduğunu söyledi.

Ninova, “Başbakan Borisov'un ne zamandan beri soruları yanıtlamak için Meclise gelmediğini biliyor musunuz? Schengen ile ilgili bir sorumu yanıtlamak için Meclis Genel Kuruluna son katılımı 22 Kasım 2019'da idi. Dinlenmeye çağrılması için tekrarlanan taleplerimize rağmen Sayın Karayançeva onun katılımını sağlamayı başaramıyor ya da istemiyor” dedi.

Ninova, Karayançeva'nın Ulusal Meclisin itibarını zedelediği iddiasına destek olarak Başbakan Boyko Borisov'un katılımıyla gerçekleştiği sanılan Meclis Başkanına hakaret içeren sözlerin duyulduğu ve konuk evleri ile ilgili soruşturmalara ilişkin ön bilgilerin verildiği ve Mali Denetim Komisyonunun (FFN) Eurohold Sigorta Holdingine karşı denetimi de dahil olmak üzere güncel konuların tartışıldığı sızdırılan ses kayıtlarını anımsattı.

BSP Başkanı, Karayançeva’nın ayrıca Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin Lom'da Eylül sonunda düzenlediği parti toplantısında kullandığı, “Metroya gidiyorlar, kötü Boyko'yu protesto ediyorlar, sonra metroya biniyorlar ve eve gidiyorlar. Yaya git be! Yaya git” sözlerini de anımsattı.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, dilekçenin BSP ve GERB ile yapılan istişarelerden sonra sunulduğunu, İrade Partisi milletvekilleri ve bağımsız milletvekilleri ile de görüşmeler yapıldığını belirtti.

Karadayı’nın ifadesine göre, iktidar partisi ile istifa talebinin gerekçeleri konusunda hemfikir oldular. HÖH Başkanı, Karayançeva'nın Anayasa’yı ve ülke yasalarını ihlal ettiği belirli durumlara ve ayrıca Ulusal Meclis Başkanı olarak görevlerini yerine getirmemesiyle ilgili olgulara işaret ettiklerini belirtti.

GERB partisi, seçilmiş Meclis Başkanının arkasında sağlam bir şekilde durduklarını duyurdu. Meclis Grubu Başkanı Daniela Daritkova, BSP'nin tüm iddialarının çürütüleceğini belirtti. Daritkova’nın ifadesine göre, Ulusal Meclisin itibarını korumak tüm milletvekillerinin sorumluluğunda olan bir şey ve Mecliste yer alan sosyalistler onun itibarını sistematik olarak zedelemekteler.

Daritkova, BSP’yi kastederek şunları söyledi: “Üç ay kayıptınız ve Meclis Genel Kurul toplantılarına katılmadınız, şu anda Meclis Başkanlık Divanı toplantılarına katılmıyorsunuz, sabahları köşelerde saklanıyorsunuz ve buraya sadece beyanname okumak ve günlük ücretinizi güvence altına almak için kaydolmak için geliyorsunuz. Bu durumda Meclisin itibarı nasıl zedelenmesin?!"

Diğer siyasi güçler konu hakkında yorum yapmadı.

BSP partisi, eylül ayında da Karayançeva’nın istifasını talep etti. Bunun nedeni, Ulusal Meclise ev sahipliği yapan eski Parti Evi binasının girişlerinden birini işgal etmeye çalışan, ancak Ulusal Koruma Servisi (NSO) görevlileri tarafından zorla dışarı çıkarılan hükümet karşıtı protesto eylemlerine katılan "Sistem Bizi Öldürür" girişiminden engelli çocukların annelerine yönelik bir olaydı.

Karayançeva’nın istifasını, hükümet ve Başsavcı İvan Geşev karşıtı eylem yapan protestocular da talep ediyorlar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

COVID-19 AŞISI OLMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-10-15
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 21 EKİM 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:31 863
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:1336
-Aktif Vaka Sayısı:13 430
-Toplam Vefat Sayısı:1019
-Son 24 Saat Vefat Edenler:11

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS