Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6759 Lv.
GBP GBP 2.1609 Lv.
TRL TRL 0.2147 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ekim 2020
HABERLER » Bulgaristan
Okullar İçin COVID-19 Eylem Planı

Okullar İçin COVID-19 Eylem Planı

16 Ekim 2020

Eğitim ve Bilim Bakanlığı (MON), okullarda koronavirüs (COVID-19) salgınının yayılmasını önlemek için bir eylem planı geliştirdi. Plana göre, bir sınıftaki öğrencilerin % 20'si veya okuldaki öğrencilerin % 15'i okula devamsızlık yapıyorsa, ülke genelinde sınıf veya okul bazında elektronik ortamda uzaktan eğitim modeline geçilecek.

Bulgaristan'da iller 4 bölgeye ayrılacak

İlleri bölgeye bölme ilkesi, bir haftada vaka sayısının artış oranı, salgından etkilenen toplum grupları ve okula devamsızlık yapan çocukların oranı dikkate alınarak 100 000 kişi başına 14 gün içerisinde hastalık belirtisi gösteren vakaların oranı bazında uygulanmakta.

Kırmızı bölge, 100 000 kişi başına 120'den fazla vaka düşen illeri içerecek. Oralarda vaka kümeleri büyük, kümeler birleşiyor, hastaneye kaldırılan hastaların sayısı ve ölümler artıyor. Bu senaryoya göre, sınıftaki öğrencilerin % 20'si veya okuldaki öğrencilerin % 15'i devamsızlık yaparsa, okuldaki öğrencilerin tamamı için uzaktan eğitime geçilecek.

Koronavirüs ile enfekte olan kişi sayısının 100 000 kişi başına 60 ile 119 arasında değiştiği iller turuncu bölgeye alınacak. Koronavirüsün yayılımı küme halinde ise sınırlı bir coğrafyaya yayılıyor ve enfeksiyon sürdürülebilir bir şekilde bulaşmıyor, bu durumda o illerde bazı sınıflar ve okullarda uzaktan eğitime geçilebilir.

Sarı bölge, 100 000 kişi başına düşen vaka sayısının 20 ile 59 arasında değiştiği illeri içerecek. Oralarda koronavirüsün sporadik yayılımı görülüyor ve enfeksiyon sürdürülebilir bir şekilde bulaşmıyor. Bu bölgede yer alan illerde okula devamsızlık yapan öğrenciler yok veya az sayıda, bu nedenle okullarda yüz yüze eğitim öğretime devam edilecek.

Yeşil bölge, 100 000 kişi başına düşen vaka sayısının 20'den az olduğu illeri içerecek. Bu bölgede de enfeksiyon sürdürülebilir bir şekilde bulaşmayacak, okula devamsızlık yapan öğrenciler yok ve ya az sayıda, bu nedenle okullarda yüz yüze eğitim öğretime devam edilecek.

Bulgaristan'da günde ortalama 5-6 öğretmen ve öğrenci enfekte oluyor

Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, basına yaptığı açıklamada, “Son günlerde okullarda vaka sayısında artış görülüyor. Yeni eğitim öğretim yılının başından bu yana öğretmenlerin ve öğrencilerin % 99,5'i okullarda yapılan derslere girdi. 172 çocuk ve öğrencinin ve 165 öğretmenin koronavirüs test sonuçları pozitif çıktı” diye bildirdi.

Mevcut eğitim öğretim yılında eğitim sürecinin maksimum ölçüde yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Vılçev, herkesi daha sorumlu olmaya, örnek olmaya ve önlemlere uymaya çağırdı. Bakan, “Talimatlara uyulursa, okul yılında eğitimin % 97-98'den fazlasının yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilmesi ihtimali var. Şu anda grip benzeri semptomları olan öğrenciler sorun oluşturuyor” dedi.

MON okullara isteğe bağlı etkinlikleri sınırlandırma, veli toplantılarını çevrimiçi gerçekleştirme ve okul gezilerini erteleme talimatları verdi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

COVID-19 AŞISI OLMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-10-15
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 21 EKİM 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:31 863
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:1336
-Aktif Vaka Sayısı:13 430
-Toplam Vefat Sayısı:1019
-Son 24 Saat Vefat Edenler:11

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS