Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6449 Lv.
GBP GBP 2.1943 Lv.
TRL TRL 0.2062 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Kasım 2020
HABERLER » Bulgaristan
Varna’da Prof. Dr. Mikov’un “Bulgaristan'daki Osmanlı Halk Çeşmeleri (XV-XIX) ” kitabının ilk tanıtımı yapıldı

Varna’da Prof. Dr. Mikov’un “Bulgaristan'daki Osmanlı Halk Çeşmeleri (XV-XIX) ” kitabının ilk tanıtımı yapıldı

22 Ekim 2020

Prof. Dr. Lübomir Mikov’un “Bulgaristan'daki Osmanlı Halk Çeşmeleri (XV-XIX) ” isimli yeni kitabı Varna şehrinde kamuoyuna tanıtıldı. Kitabın tanıtım ve imza günü, Bulgaristan'ın deniz başkenti olarak bilinen Varna’da 15 Ekim 2020 Perşembe günü Uyanış Müzesinde düzenlendi.

Kitabın ilk tanıtım ve imza günü etkinliğinde yazarla birlikte Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Varna Bölge Müftüsü Nuray Şükrü, Bulgaristan Başmüftülüğü Yayınlar Bölümü Başkanı Cemal Hatip hazır bulundular. Etkinliğe katılan konuklar arasında Sultan Çeşmesi kitabının yazarı da olan yazar ve ressam Nikolay Savov, Uyanış Müzesinin ve Varna Belediyesi Kültür ve Manevi Gelişim Şubesinin uzun yıllar müdürlüğünü yapmış olan Stanka Dimitrova gibi Varna şehrinin aydınları, Varna Belediye Meclis üyeleri ve Varna Türk Kültür Derneği temsilcileri de yer aldılar.

Prof. Dr. Mikov, yaptığı konuşmada, “Varna benim için çok özel bir yer ve bilimsel çalışmamda hak ettiği yeri alıyor, çünkü en çok halka açık çeşmeler burada varmış” diye kaydetti.

Prof. Dr. Mikov'un kitabı Bulgaristan'daki kitap piyasasında emsalsiz. Kitapta yazar Osmanlı halk çeşmelerini fonksiyonel ve sanatsal analize tabi tutmuştur ve onların mimari özelliklerini incelemiştir, metinler illüstrasyonlar ve özel olarak hazırlanan mimari eskiz çizimleriyle zengin bir şekilde resmedilmiştir.

Yazarı ve organizatörleri tebrik eden Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, “Saygın Prof. Dr. Lyubomir Mikov'un eseri olan bu değerli kitabın ilk tanıtım ve imza günü etkinliğine katılmaktan heyecan duyuyorum. Bu bilimsel çalışma, halka açık çeşmeler farklı etnik ve dini topluluklardan insanların bir araya geldiği ve faydalandığı yerler olduğu sadece Müslüman topluluğu için büyük önem arz etmekle kalmıyor. Burada hayatını ülkedeki Müslüman kültürüyle ilgili bilimsel araştırmalara ve özellikle herkes için değerli bir kültürel miras olan mimari anıtlara adadığı için Prof. Dr. Mikov'a teşekkür etmek istiyorum” diye ifade etti.

Kitabının tanıtımını yapan Prof. Dr. Mikov, sözlerine şöyle başladı: “Kitap uzun zaman önce tasarlandı, ancak geçen yıl bitirmeye karar verdim ve genel okuyucuya sunmaya karar verdim, 20 kitabın yazarıyım, bilinmeyen nedenlerden dolayı bu kitabın kalbime en yakın olduğunu söylemeliyim”.

Araştırmaya dahil edilen Osmanlı halk çeşmeleri tarihi ve kültürel açıdan ele alınmış ve yorumlanmıştır. 15. yüzyıldan 19. yüzyılın sonuna kadar inşa edilmiş olan ülkenin farklı bölgelerinden 82 çeşme tarihi ve tipolojik ve fonksiyonel ve sanatsal analize tabi tutulmuştur. Yazar, onları en ünlü, en tipik ve en spesifik özelliklere sahip çeşmeler olarak sınıflandırmış ve onları kullanım şekline göre dört gruba ayırmıştır. Prof. Dr. Mikov'un incelediği birinci grup çeşmeler, Müslümanların abdest aldıkları camilerdeki çeşmeler, ikinci gruptakiler hamamlarda, kervansaraylarda, türbelerde vb. yerlerde bulunan çeşmeler, üçüncü ve dördüncü gruptakiler ise kullanıcıların etnik ve dini bağlılığına bakılmaksızın halka açık kullanılması amaçlanan yerleşim yerlerindeki (çarşı) ve yerleşim dışındaki (yol kenarında) çeşmeler. Yerleşim yeri dışındaki çeşmelerin amaçlarından biri de halkın tarımsal faaliyetlerine destek vermesi. Bu bağlamda temel sonuç, Osmanlı halk çeşmelerinin, Bulgarlar için bilinmeyen yeni bir kültürü, yani akan su kültürünü getirmesi, yayması ve oturtmasıdır ki bu kültür, Bulgaristan topraklarında yaşayan nüfusun yaşamında köklü değişikliğinin temelini oluşturmuştur. Şimdiye kadar bilinen en eski Bulgar halk çeşmesi de analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırma kitabı, 83 renkli ve siyah beyaz fotoğraflarla renklendirilmiştir.

Kitabın sunumunda yazar, 19. yüzyılın sonunda yıkılan Derviş Camii yanındaki özel mimarisi ile dikkat çeken Musluk Çeşmesi ile ilgili parlak örnekler verdi ve Samokov’daki 17. yüzyılda Evliya Çelebi tarafından yapım aşamasında iken anlatılan ve 18. yüzyılda tamamlanan "Küpeli Çeşme" adını taşıyan çeşmeye odaklandı. O zaman inşaat ustaları, çeşmenin yapımında Osmanlı’da Barok mimari üslubunu uygulamışlardır. Bu çeşmede iki ilginç tesis bulunuyor. Biri dört duvarlı, diğeri ise köşk tipi kuş evleri. Yazar, Razgrad (Hezargrat) şehrindeki İbrahim Paşa Camiinin ve Silistre şehrindeki Kurşunlu Camiinin duvarlarında da benzer kuş evleri bulunduğunu kaydediyor. Çeşmenin yanına kuşları sulamak için bir oluk yapılmıştır. Prof. Dr. Mikov’un ifadesine göre, bu tesisler İslam'da Allah'ın yarattığı özel varlıklar olarak kabul edilen kuş kültünü simgeleyen bir ifade.

Prof. Dr. Mikov, katılımcıları Varna ilinde bulunan ve topraklarımızda tek kalan nadir mimari yapılardan bazılarıyla tanıştırdı. Bu yapılar, arka kısmında bir mihrap (namazgah) olması ve ön kısmında çeşme olmasıyla öne çıkıyor. Yazar bu tür yapılara Vetren köyü ile Suvorovo kasabası arasında rastladığını söyledi. Biri çeşme Belogradets köyü kavşağında, diğeri ise Suvorovo kasabasından 3 km önce bulunuyor. Çeşme kitabelerinin, çeşmenin yapımı, yapanlar ve destek verenler ve diğer önemli detaylar hakkında bilgi verdiği anlaşıldı.

Uzun süre araştırma yaparak “Sultan Çeşmesi" adlı kitabı çıkaran Nikolay Savov da Prof. Mikov ile birlikte Varna'daki Sultan II. Mahmud'un yaptırdığı çeşme hakkındaki sunuma katıldı.

Çeşme, Sultan II. Mahmud'un emriyle 1836'da yapılmıştır. Türk konağının karşısında bulunuyor (1878'den 1944'e kadar Varna Kaymakamlığı). Çeşmenin hemen arkasında, 1881-1884 yıllarında bugün parka (bugünkü Şehir Parkı) dönüştürülen bir Türk mezarlığı var. Çeşme mermerden yapılmıştır ve üç ağızı var. Çeşme ustaları, ön tarafının üst kısmında doğan güneşin ışınlarını tasvir etmişler. Çeşmenin üzerinde Sultan II. Mahmud'a ait mermer bir tuğra bulunuyor. Çeşmenin yüzü, güneşin doğduğu doğuya bakıyor. 1927'de yerine Drama Tiyatrosunun yapımı nedeniyle çeşme yerinden kaldırılmıştır.

“Sultan Çeşmesi" adlı kitabın yazarı, “Kitabım üzerinde çalışırken, önümde gerçekçi olmayan güzellikte bir çeşmenin hayaleti belirdi - 170 yıl önce Varna'nın merkezinde inşa edilmiş, üç katlı bir bina yüksekliğinde, Osmanlı sanatının bir başyapıtı olan beyaz mermer ve yaldızlı anıtsal bir yapı. Uyumlu bir mimarinin silueti ve ön yüzünde Osmanlı İmparatorluğunun en iyi şairlerinden birinin yazdığı yaldız baskılı şiirlerin yer aldığı mat siyah mermerden yapılmış bir anıt taşı ortaya çıktı. Aynı zamanda imparatorluğun o döneminde yaşamış en iyi hattatının güzelce yazdığı, titiz bir şekilde çevrelediği ve kusursuz bir şekilde kompozisyon oluşturduğu 72 satırlık gizemli işareti yazdığı nefis hat sanatını da gördüm. Bilinmeyen, ama mükemmel bir taş ustası veya bir grup taş ustası tarafından çeşmenin kusursuz işçiliği ve mermer taştan yapılmış anıtlara yüzlerce karakterin yontulması beni büyüledi” diye anlattı ve salonda bulunanları neşelendirdi.

“Bulgaristan'daki Osmanlı Halk Çeşmeleri (XV-XIX) ” isimli kitabın ilk tanıtım ve imza günü etkinliğinin sonunda Varna Uyanış Müzesinin uzun yıllar müdürlüğünü yapmış Stanka Dimitrova, grandmufti.bg haber sitesine verdiği röportajda şunları kaydetti: “Bu lüks baskı kitabın sayfalarını karıştırdığımda son derece memnun kaldım, Bulgaristan'da ilk kez en önemli ilkelere göre sınıflandırılan önemli Osmanlı çeşmelerine genel bir bakış yapılıyor ve derinlemesine bir çalışma sunuluyor. Bu harika bir çalışma, çünkü birçok mimari eskizi, çeviriyi ve tesisi tanıtıyor. Onlar bizim kültürel ve tarihi mirasımızın bir parçası, Prof. Dr. Mikov'u, ekibini ve tabii ki destekleri için Başmüftülüğü tebrik ediyorum”.

Yapılan etkinlik sonucunda II. Mahmud’un yaptırdığı çeşmenin Varna’daki Deniz Bahçesi'nde yeniden yapılması fikri gündeme geldi ve hazır bulunan Belediye Meclis üyeleri Ayşe Kadir ve Adile Kamil konuyu yerel belediye idaresi nezdinde gündeme getirmek için inisyatif aldılar.

Varna Bölge Müftüsü Nuray Şükrü, grandmufti.bg haber sitesine şöyle konuştu: “Varna Bölge Müftülüğü adına kitabın ilk sunumu için Varna'yı seçtiği için Prof. Dr. Mikov'a teşekkür ediyorum. Uyanış Müzesi partnerliğinde organize ettiğimiz etkinliğe ev sahipliği yapan Uyanış Müzesi görevlilerine de gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür ederim. Tarihte iz bırakacak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmak bizim için onur verici”.

“Bulgaristan'daki Osmanlı Halk Çeşmeleri (XV-XIX) ” isimli kitap, Bulgaristan Başmüftülüğü Yayınlar Bölümü tarafından beş yıllık plan doğrultusunda yayınlanan bir başka kitap. Yüksek İslam Şurası Yayınlar Komisyonunun 12 Kasım 2019 tarihli 17 sayılı kararıyla yayınlanan kitabı satın alma siparişi, bölge müftülükleri ofislerinde veya Başmüftülüğün e-kitabevi uygulaması üzerinden verilebilir.

Haber: Fahreddin MOLLAMEHMED

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 26 KASIM 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:133 060
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:3 712
-Aktif Vaka Sayısı:87 073
-Toplam İyileşen Sayısı:42 620
-Toplam Vefat Sayısı:3 367
-Son 24 Saat Vefat Edenler:141

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS