Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı Ermenistan silahlı kuvvetlerinin fosfor yüklü kargoyu Azerbaycanın işğal altında bulunan Hocavend bölgesi yönüne getirdiğine dair beyanda bulundu

Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı Ermenistan silahlı kuvvetlerinin fosfor yüklü kargoyu Azerbaycanın işğal altında bulunan Hocavend bölgesi yönüne getirdiğine dair beyanda bulundu

01 Kasım 2020

Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı Ermenistan silahlı kuvvetlerinin fosfor yüklü kargoyu Hocavend yönüne getirerek gelecekteki provokasyonlar için zemin hazırlamaya çalışdığı ile ilgili bir beyanda bulundu. Bakanlığın beyanında kaydediliyor:

“İstihbarat, işgal altındaki Hocavend yönündeki Ermenistan Silahlı Kuvvetleri 1. genel ordusuna ait 37. atıcı tümenin 3. motorlu tüfek alayının savunma birimlerine büyük miktarda fosfor yükü getirildiği bilgisini aldı.

Düşmanın fosfor içeren mühimmatları bu bölgelere getirmesindeki amacının öncelikle Azerbaycan Ordusu birliklerine karşı kullanmak olduğu varsayılmaktadır. Öte yandan, diğer maksat mühimmatın birliklerimiz tarafından bölgeye dağıldığı iddiasıyla yanlış bilgi yaymaktır.

Zaten 30 Ekim'de Ermeni tarafı, Azerbaycan Ordusu'nun beyaz fosforlu silah kullandığı iddiasıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı bilgiler yayarak gelecekteki provokasyonların temelini attı.

Azerbaycan Ordusu'nda yasaklanmış mühimmat bulunmadığını yineliyoruz.”

Kaynak: https://www.facebook.com/wwwmodgovaz/posts/3680668501989839

Öte yandan konu bağlamında, Azerbaycan'ın Bulgaristan Büyükelçiliğinin malumatında, Ermenistan'ın Azerbaycanlı sivillere karşı beyaz fosfor bombası kullanma konusunda uzun bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatıldı . Ermenistan tarafından beyaz fosfor bombası kullanımının 2016'da Terter bölgesinin Askipara köyünde tatbiq edildiği ve bunun Azerbaycan'da akredite yabancı büyükelçiliklerin askeri ataşeleri tarafından da kayda alındığı belirtildi. Elçilik konu ile ilgili Birleşmiş Mİlletlere takdim olunmuş resimleri sübut olaraq paylaştı.

Büyükelçiliğin malumatında kaydediliyor ki, “Ermenistan, Azerbaycan'ın sivil nesnelerine yüksek patlayıcı beyaz fosfor kullanarak kasıtlı olarak saldırmakla, 1949 Cenevre Sözleşmeleri, özellikle 4. Cenevre Sözleşmesi gibi uluslararası insani ve insan hakları hukuku kapsamındaki yükümlülüklerini büyük ölçüde ihlal etmektedir. Çatışma sırasında Ermenistan’ın uluslararası insani hukuk ve insan hakları hukukunu ihlal etmesi, uluslararası ceza hukuku kapsamındaki suçlar anlamına gelmektedir”.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2020-11-01 16:15:28
İnsanlıktan nasibini almamış ermeniler yakında fosfor bombasını kullanacakları çok açıktır, bunun hazırlığını yapıyorlar.

Hristiyan batının taktiği Romadan beri hiç değişmez, onlar önce saldıracakları barbar ilan ederler sonra yüz kat barbarlıkla saldırırlar.

Bulgarlar da hep öyle yaptı, türkleri barbar olmakla suçladılar ve hemen ardından görülmemiş bir barbarlıkla türklere saldırdılar.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS