Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Doktor ve hemşire maaşlarına zam müjdesi!

Doktor ve hemşire maaşlarına zam müjdesi!

03 Kasım 2020

NOVA TV’nin “Merhaba Bulgaristan” programına konuk olan Maliye Bakanı Kiril Ananiev, “Önümüzdeki yıldan itibaren hemşirelerin maaşı 900 leva, bazı servislerde çalışan hemşirelerin ise 950 leva olacak. Doktor maaşlarının 1 150 leva olması bekleniyor. Devlet, ülkemizde yaşanan büyük tıp uzmanı sıkıntısı sorununu böyle çözmeye çalışacak” diye açıkladı. Bakan, Bulgaristan Hekimler Birliği (BLS) ile yaptığı görüşmede sağlık görevlilerinin maaşlarını belirlediklerini söyledi.

Ülkemizde sağlık alanında personel sıkıntısı ile ilgili olarak Ananiev, Sağlık Bakanı olarak görev süresinin başında Eğitim ve Bilim Bakanı ile tıp fakültelerine ayrılan kontenjanın yılda 1 000 kişi artırılması konusunu görüştüğünü kaydetti. Ananiev’in ifadesine göre, bu tedbir önümüzdeki yıllara yansıyacak.

Ananiev, “Bulgaristan'da sağlık görevlilerinin maaşları nispeten düşük ve Batı Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha düşük. Politikamız öyle ki, finansman mekanizması bunun hükümet kararıyla olmasına izin vermiyor, bu ancak hastanelerin kararıyla gerçekleşebilir” diye kaydetti.

Bakan, “Hükümetin gelecek yıl için önceliklerinden biri sağlık hizmetleri. İlk defa sağlık için ayrılan kaynak miktarı 6 milyardan fazla olacak. Takip ettiğimiz belirli hedefler ve öncelikler var” dedi.

Ananiev, ” Bütçe seçim öncesi ise, belirlediğimiz reformlara devam etmeyecektik. Salgının ardından geçmiş yıllarda izlediğimiz bütçe açığı hedeflerine geri dönebileceğimiz mali dengeler oluşturuyoruz” diye ifade etti.

2021 devlet bütçe taslağına yönelik eleştirilerle ilgili olarak bakan, eleştirmecilerin güncellemeleri okumak için zamanları olmadığını söyledi. Ananiev, “Bütçe taslağı, salgınla mücadelede tüm ülkelerin mevcut tüm kaynaklarını biriktirdiği benzeri görülmemiş bir durumda hazırlandı. Gelirlerin azaldığı ve ek harcamaların yapılması gereken bir dönemde maliye politikasının gevşetilmesi normal” dedi.

Ebeveynlerinin geliri ne olursa olsun her çocuk için ödenek verilmesini kabul etmediğini ekleyen Bakan, “Bu 390 milyon leva kaynak başka amaçlar için kullanılabilirdi, ancak hükümetin kararı buydu” dedi.


Eski Sağlık Bakanı, ülkemizde sağlık kurumlarının durumu hakkında da yorum yaptı.

Ananiev, “Olağanüstü hal ilan edilir edilmez, COVID-19 ile enfekte olan kişileri tedavi etmek ve sağlık durumlarını izlemek için 180 hastaneyi belirleyen bir emir verdim. Hastanelerin yatak kapasitesi kaybolamaz. Bu sadece bir organizasyon meselesidir. Ayrıca bölge sağlık müfettişleri müdürlerini bölgesel ihtiyaçlara göre hastaneler, yataklar ve sağlık personeli açısından bir organizasyon oluşturmaya mecbur eden ikinci bir emirname çıkardım” dedi.

Bakan, “Her bir hastanenin yöneticisi, hastane politikasından sorumlu. Hastane müdürünün duruma uygun olmayan her bir adımı kınanmalı” diye ekledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS