Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Yardımcısı Nikolova, koronavirüs hastaları için oteller ayrılmasını talep etti

Başbakan Yardımcısı Nikolova, koronavirüs hastaları için oteller ayrılmasını talep etti

03 Kasım 2020

Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova, yeni kurulan Turizm Danışma Konseyinin ikinci toplantısında yaptığı konuşmada otelcilik sektöründen koronavirüs hastaları ve karantinaya alınan koronavirüs ile enfekte olan kişiler için otel ayrılmasını istedi. Nikolova, Eğitim ve Bilim Bakanlığına turizm meslek liselerinde okuyan öğrenci sayısının ve yüksek öğretim okullarında turizm alanında öğrenim gören öğrenci sayısının artırılmasına yönelik bir mektup da göndereceğini söyledi.

Bakan, “Dünya Turizm Örgütü verilerine göre, yılın ilk 8 ayında ülkeye gelen turist sayısında düşüş oranı yaklaşık % 70. Dünya çapında giden turist sayısı 700 milyon azaldı ve bu da 730 milyar dolar zarara mal oldu. Ulusal İstatistik Enstitüsünün (NSİ) en az 10 yataklı konaklama yerlerinden elde ettiği verilere göre, Haziran-Ağustos 2020 döneminde Bulgaristan'da toplam turist sayısında düşüş % 53 oranındaydı. Yabancı turistler % 77 oranında daha az olup, yerli turistler ise sadece % 16 oranında daha azdı” diye belirtti.

Nikolova, “Geleneksel pazarlardan en olumsuz beklentiler Rusya, İsrail ve Birleşik Krallık pazarları yönünde. Salgın durumu elverdiğinde komşu ülkelerden gelen turistlere bel bağlıyoruz. Bu yıl Bulgar ziyaretçilere odaklanıyoruz ve umarız ki kış tatillerine olan ilgilerini devam ettirecekler. Ekonomistlere göre, beklenen yabancı turistlerin % 60-80'i bu sezon kış tatil yerlerini ziyaret etmeyecekler. Turizm sektöründe kış sezonunda öngörülen kayıpların 250 milyon leva civarında olması bekleniyor. Yabancılar kış tatil yerlerini ziyaret eden turistlerin yarısından fazlasını oluşturuyor. Geçen yıla kıyasla gelirlerin yarısı kadar az olması bekleniyor” dedi.

Doç. Dr. Aleksey Pamporov'un gerçekleştirdiği sunuma göre 25 Eylül-05 Ekim 2020 döneminde 10 ve üzeri yataklı 180 konaklama yeri ve 180 yeme-içme ve eğlence yeri sahiplerinin katıldığı bir anket yapıldı. Veriler, hanelerin % 55'inin 2020 yaz sezonunda tatil yapmadığını, % 37’sinin (2019'da % 44'e kıyasla) Bulgaristan'da tatil yaptığını ve % 4’ünün yurt dışında tatil (2019'da % 10'a kıyasla) yaptığını gösterdi. Katılımcıların % 5,7'si yurt dışında tatil yapmaktan vazgeçerek Bulgaristan'da tatil yapmayı tercih etti.

Salgın nedeniyle kafeler (% 69); yeme -içme yerleri (% 62); Sofya ve il merkezi olan şehirlerde (44%) bulunan 1.sınıf restoranlar (% 46) ve 2. sınıf restoranlar (% 40) faaliyetini askıya aldı. Yıllık cirosu 500 bin levanın üzerinde olan 4 ve 5 yıldızlı oteller (% 48), 101 ve daha fazla yatak ve 21 kişiden fazla personele sahip oteller (% 45); 3 veya daha fazla yıldızlı oteller (% 54) ve 71'den fazla yataklı oteller (% 31) personelin bir kısmını işten çıkardı. Küçük kasaba ve köylerde bulunan otellerin % 31’i personeli elinde tuttu. Bulgarların Bulgaristan'da tatil yapmak için harcamalarını artırmaları olumlu bir gelişme.

Firmaların değerlendirmesine göre, turizm işletmelerine uygulanan KDV oranının düşürülmesinden sonra onların üçte biri iflastan korundu. Tedbirler, konaklama işletmelerinin dörtte birinin faaliyetini teşvik etmeyi başardı. İş dünyası ve toplum tarafından arzu edilen iki tür önlem var. Aileler ve yaşlı kullanıcılar için tatil kuponları sağlanması ve turizm sektöründe çalışacak kadroların yetiştirilmesi söz konusu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS