Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Süpermarketler, eve sipariş edilen yemekte KDV’nin % 9’a düşürülmesine karşı

Süpermarketler, eve sipariş edilen yemekte KDV’nin % 9’a düşürülmesine karşı

05 Kasım 2020

Modern Ticaret Derneği üyesi perakende zincirleri, restoranlara eve sipariş edilen gıdalarda katma değer vergisinin (KDV) % 9’a düşürülmesi önerisine karşı çıktı.

Perakende zincirleri Bulgaristan'da koronavirüs (COVID-19) salgınından etkilenen işletmelerin devlet tarafından uygun ve etkili araçlarla desteklenmesi gerektiğine inanıyor, ancak aynı zamanda gıda satışı yapan ve bazıları taze hazırlanmış yiyecekleri eve teslim de eden tüccarları dezavantajlı duruma getirmesi nedeniyle daha düşük KVD oranı uygulanması fikrinden memnun değiller.

Bir müşteri akşam yemeğini bir süpermarketin sıcak yemek vitrininden satın alırsa veya oradan sipariş ederse, KDV oranı % 20 olacak, bir restorandan sipariş ederse ise % 9 olacak.

Dernek tarafından yapılan açıklamada, “Gerçekte tüccar ve restoran aynı hizmeti yerine getirecek, ancak farklı oranlı vergiye tabi tutulacak ve bu da vergilendirmenin ana ilkelerinden biri olan tarafsızlık kuralını ihlal ediyor” denildi.

Çoğu AB ülkesinde gıda tüketimi farklı vergi oranlarına tabidir.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bulgaristan'daki en büyük gıda perakendecilerini birleştiren Modern Ticaret Derneği, faydaların farklı vergi oranlarının yol açtığı negatiflerinden önemli ölçüde daha küçük olduğuna inandığımız için gıdalarda farklılaştırılmış vergi oranları uygulanmasında asla ısrar etmedi. Her şeyden önce kayıt dışı ekonomi oranının yüksek olduğu ve vergi ödemekten kaçınma ve vergi sahtekarlığı eğilimi olan Bulgaristan gibi ülkelerde farklı vergi oranları, devlet bütçe gelirleri için yüksek bir risk oluşturur ve mali istikrar, iş ortamı ve ekonomik kalkınma için temel oluşturur”.

Perakende zincirlerine göre, sabit bir KDV oranının aksine farklılaştırılmış vergi oranları bazı malları, hizmetleri ve işletmeleri ayrıcalıklı bir konuma, diğerlerini de cezalandırıcı bir konuma getirir.

Açıklama şöyle devam etti: “Her bir emsal, daha önce gördüğümüz gibi, yeni ve yeni ayrıcalıklı mal ve hizmetler için bir çığ gibi ek taleplere yol açar. Restoranlar mı yoksa eğitim hizmetleri mi daha önemli? İlaçlar mı yoksa yiyecekler mi daha önemli? Hangi yiyecekler, hangi ilaçlar, hangi hizmetler daha önemli? Bunlar, sosyal sermayenin büyük bir bölümünü toplum için verimsiz bir yönde ziyan edebilecek ve iş dünyası için büyük belirsizlik yaratabilecek zor konular”.

Derneğe göre önerilen değişikliğin amacı, koronavirüs krizinin neden olduğu önemli kayıplar nedeniyle restoran işletmecilerinin işini kolaylaştırmaksa, o zaman KDV oranı uygun bir araç değil.

Açıklama şöyle bitiyor: “Restoranların ve personelinin desteklenmesi gerektiğine dair kamuoyunda uzlaşma olursa, bu, mali, ekonomik ve sosyal istikrara zarar vermeyecek diğer uygun geçici tedbirlerle tamamlanabilen 60/40 tedbiri gibi diğer araçlarla daha başarılı bir şekilde yapılabilir”.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS