Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de yetimler yararına kermes

Kırcaali’de yetimler yararına kermes

06 Kasım 2020

Kırcaali Bölge Müftülüğü Vaizesi Sibel Mehmet’in öncülüğünde bayan teşkilatı Bulgaristan Başmüftülüğü tarafından yürütülen Ulusal Yetimler Haftası kampanyası kapsamında bugün ve yardın Kırcaali’de hayır kermesi düzenliyor. Bugün saat 10-13 arasında Kırcaali Merkez Camiinde düzenlenen kermes yarın yine aynı saatlerde cami yanındaki pazarda yapılacak. Kermeste kullanılmayan elbiseler ve eşyalar satılıyor. Kermeste toplanan yardım miktarı Başmüftülüğün aylık 60’er leva, yıllık ise 720 leva katkı sağladığı 383 yetime destek için oluşturulan fona bağışlanacak.

Bursa Osmangazi Belediyesi, Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın öncülüğünde toplanan yardımlarla kermese ciddi miktarda katkı sağladı.

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, hayır kermesi ile ilgili Kırcaali Haber’e şunları söyledi: “Bulgaristan Müslümanları Başmüftlüğümüz 2013 yılında ülke genelinde 7 tane yetim yavrumuz ile başlattığı sosyal yardım projesi kapsamında yetimlere sahip olunmayı kazandırdı. Geçen sene 317 yavrumuza, 2020 yılında 383 yavrumuza aylık 60’ar leva, yıllık da 720’er leva katkı sağlandı. Bunun beraberinde 3 ayda bir toplantılar yaptık. Moral, motivasyon vermeye çalıştık ve Kurban Bayramında kurban eti hissesi, Ramazan’da kumanyamızı verdik. Onun haricinde bölgemizdeki duyarlı halk tarafından gelen katkıları da kendilerine iletmeye çalıştık. Başmüftülüğümüz önümüzdeki 2021 yılında tekrar bu sayıyı muhafaza edebilmek ve aynı zamanda da daha fazla yetim yavrumuza ulaşabilmek, yardımcı olabilmek üzere yeniden milli bir kampanya başlatmış oldu. Kampanya 2 Kasım ile 8 Kasım tarihleri arasında belirlendi. Kırcaali Müftülüğü olarak biz kampanyayı bir hafta daha da uzatarak daha fazla duyarlı Müslümana ulaşmayı hedefliyoruz. Bugün Allah nasip ederse bütün camilerimizde yetimlere yardım toplanacak. Ama onun haricinde Kırcaali’mizde Vaizemiz Sibel Mehmet’in öncülüğünde bayan teşkilatımız kermes düzenledi. Bu kermese Kırcaali’deki duyarlı halkımız evdeki kullanmadığı eşyasını, elbise, bardak ve diğerlerini getirdi. Bununla beraber de bir hafta,10 gün öncesinde Bursa’da yaptığımız temalar neticesinde dile getirdik, böyle bir kermesin olacağını paylaştık. Oradaki duyarlı halk da çifte vatandaşlarımız ve hayır sahipleri başta olmak üzere ciddi manada katkılar gönderdiler. Osmangazi Belediyemizin öncülüğünde toplanan yardımlar Kırcaali Müftülüğümüze ulaştı, kermesimize dahil edildi. Allah nasip ederse bu kermes iki gün Kırcaali’de sürecek. Bugün saat 10.00’da başladı, Cuma namazını kapsayacak şekilde saat 13-14’e kadar devam edecek. Yarın tekrar Kırcaali’nin pazarında kermesimizi saat 10 ile 13-14 arasında sürdüreceğiz ve toplanılan miktarı da yetimler fonuna, Başmüftülüğümüze ulaştırarak Yetimler Haftası kampanyasına katkı sağlayacağız”.

Kermese sağladıkları katkılar için Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a şahsı ve Kırcaali halkı adına şükranlarını arz eden Beyhan Mehmet ayrıca, Bulgaristan Başbakanlığı Diyanet Müdürlüğü Müdürü Emil Velinov’a da Türkiye’den gelen yardımların sınırdan problemsiz geçişini sağladığı için teşekkür ettiğini ifade etti.

Yetimleri toplumda bağımıza basma konusunun önemine de değinen Müftü, şu ifadelere yer verdi: “Dini Mübin İslam yardımlaşma ve dayanışmaya son derece büyük önem verir. Bu doğrultuda bilhassa toplumdaki yetimleri, ihtiyaç sahibi insanları, fakirleri gözetmekle ve yükümlü kılmıştır Cenab-ı Allah bizleri. Sevgili Peygamberimiz, “Ben ve yetimi gözeten cennette şu şekilde beraber olacağız” diyerek parmaklarını bir araya getirmiştir. Bu vesileyle yetimi gözetmenin, derdiyle ilgilenmenin, toplumda onun yerini bulmasına yardımcı olmanın ve maddi manevi katkı sağlamanın önemini Peygamberimiz bu şekilde ifade etmişlerdir”.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS