Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Dünya
Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı'nın Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarındaki kültürel ve doğal mirasın durumuna ilişkin Beyanatı

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı'nın Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarındaki kültürel ve doğal mirasın durumuna ilişkin Beyanatı

06 Kasım 2020

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı, Dağlık Karabağ belgesi ve çevresinde bulunan, sadece Azerbaycan'a değil, bir bütün olarak Türk dünyasına ait tarihi anıtların mevcut durumu ile ilgili ciddi endişelerini dile getiriyor.

İşgalci güçler, atalarımızın yarattığı değerli mimari yapıları tahrip etmiş, bununla da dünya kültür tarihine büyük zararlar vermiştir.

Maddi ve manevi değerlerin kasıtlı olarak yok edilmesi, yağmalanması, menimsenilmesi, tarihi tahrif etmek için yürütülen saldırgan politikanın açıkça kanıtıdır. Tarihi Alban Hıristiyan kiliselerinin sözde “Ermenileştirilmesi” ve eski Müslüman dini anıtlara yapılan hakaret, zengin fauna ve flora kaynağı olan ormanların yakılarak zengin doğal mirasın tahrip edilmesi, küresel ekolojik dengenin şiddetli ihlali Ermeni saldırganlığının insanlık dışı sonuçlarıdır.

Binyıllar boyu zorlu sınavlarından geçen, birçok savaşa ve doğa olaylarına tanıklık eden bu anıtlar, insan ve kültür mirasının değerli örnekleri arasında yaşayan varlıklar olarak kendilerini koruyabilmişlerdir. Ancak 21. yüzyılın saldırıları, binyılların bile dokunamadığı anıtları yerle bir etmiş, Büyük İpek Yolu’nun geçtiği kervansarayları, tarihi camileri, medreseleri ve köprüleri tahriplere maruz bırakmıştır.

İşgal altındaki topraklarda asırlık sanat eserlerine karşı yapılan zalimce muamele uluslararası hukuka ve uluslararası sözleşmelere tamamen aykırıdır. Bu belgelere göre, saldırgan ülke zapt edilmiş Azerbaycan topraklarındaki vandalizm eylemlerinden dolayı doğrudan yasal olarak sorumludur.

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı, insani önem taşıyan tarihi anıtlarının yok edilmesini amaçlayan suç eylemlerini şiddetle kınıyor ve tüm uluslararası toplumu buna kayıtsız kalmamaya, itiraz seslerini yükseltmeye çağırıyor.

Tarihi mirasın yok edilmesi insanlığı yüzyıllardır var olan değerli hazinelerden mahrum ediyor. Tüm uluslararası kuruluşları Ermenistan’ın uluslararası hukuk çerçevesinde cezalandırması doğrultusunda çabalarını birleştirerek, acil önlemler almaya sesliyoruz.

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı bu yönde her türlü işbirliğine hazırdır.

Günay EFENDIYEVA
Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Tercan 2020-11-08 07:27:06
Şu “Türk Kültür vakfı” kimler tarafından ve hangi amaçlarla kurulduğunu ve yönetimde kimler olduğunu bilen var mıdır.
fes 2020-11-08 08:56:03
Soru sormak, şüphelenmek iyi bir şeydir de, öküzün altında buzağı arayacak şekilde değil. Eğer bildiğimiz Feskaya değilsen sana bir cevap verelim Tercan; çünkü Feskaya'ya cevap vermek beyhude bir cabadır.

Vakfın arkasında kim var sorunda acaba vakfı bulgarlar mı kurdurdu iması var, bu da tam olarak öküzün altında buzağı aramak oluyor. Bulgarlar asla önünde Türk ismi olan bir vakıf kurdurmazlar, niye kurdursunlar.

İkinci olarak Karabağda ermeni mezalimine karşı aldıkları tavır, yaptıkları açıklamadan bu kesin olarak görülüyor, vakfın gerçek manada bir Türk vakfı olduğunu yüzde yüz kanıtlıyor. Bulgarların güdümünde bir vakıf, yukarıda okuduğumuz açıklamayı asla yapmaz. açıklama
Tercan 2020-11-08 12:31:25
Fes sen bu vakıfın elemanı mısın da adına açıklama yapıyorsun.
Nereden bu kadar eminsin. Eğer Türk vakıfıysa neden Bulgaristan’da 1 milyon Türkü Bulgar devleti asimilasyon etmeye devam ederken sesini çıkarmıyor.

Bir işin özünü bilmesen kafadan atıp birilerini kandırmaya çalışma.
fes 2020-11-08 13:34:49
Tamam, anlaşıldı, umutsuz vaka Feskaya yine ortadadır.

Neziha ablamın tavsiyesine uyuyorum, cevap gerekmez.
Feska dümbüğüne 2020-11-08 13:44:12
Feska kesin yazma her yazdığının altında EZİLİYORSUN.
Neziha Kaleci 2020-11-09 13:00:11
Dümbük ne demek utanmaz arlanmaz adam? Ona buna hakaret etme hakkını sana kim veriyor? Karşılık versinler, küfürler havada uçuşsun ve burasının gene kapanmasını mı istiyorsun? Kendinden utan biraz utan.
Asan ağaya 2020-11-11 11:09:19
Senin saydırdığın bu kelimeler tamamen Feskayı kapsıyor.

Asan aga sülesene, DpS yönetimi Türklerin gasp edilmiş hakları için mücadeleye başlamalı mı.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS