Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Batı Balkan ülkeleri, Ortak Bölge Pazarı ve Yeşil Gündem Deklarasyonu imzaladı

Batı Balkan ülkeleri, Ortak Bölge Pazarı ve Yeşil Gündem Deklarasyonu imzaladı

10 Kasım 2020

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre Batı Balkan ülkelerinin liderleri, çevrimiçi bağlanarak katıldıkları Kuzey Makedonya ile Bulgaristan'ın ev sahipliğinde Sofya’da gerçekleştirilen Berlin Süreci kapsamında Avrupa Birliği (AB) - Batı Balkanlar Zirvesi toplantısında Ortak Bölge Pazarı ve Yeşil Gündem Deklarasyonu imzaladılar.

İki belge, Batı Balkan ülkelerinin AB normlarına ve standartlarına daha da sıkıca uyma çabalarını birleştirdiği için Berlin Süreci kapsamındaki AB-Batı Balkanlar Zirvesi’ne Bulgaristan ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin ortaklaşa ev sahipliğinin büyük bir başarısı.

Batı Balkanlar bölgesini AB Tek Pazarının kurallarına uygun hale getirmek ve onu kapsamlı bir bölgesel işbirliğine dahil etmek, AB entegrasyonunu ilerletmek için önemli bir adım. Ortak Bölge Pazarı, Batı Balkan ekonomilerini insanların, malların, hizmetlerin ve sermayenin serbest dolaşımı yoluyla bağlamayı amaçlamakta. Bildirge ayrıca bölgesel dijital, endüstriyel, yatırım ve yenilikçi bağlantılarının oluşturulmasını teşvik ediyor. Batı Balkan ülkeleri ekonomilerinin bölgede ve AB ile daha iyi entegrasyonu, bu ülkelerin reform yapmak, bölgesel ekonomik entegrasyonu derinleştirmek ve bölgeyi daha cazip bir yatırım alanına dönüştürmek için AB müktesebatına dayalı Ortak Bölge Pazarı geliştirmeye yönelik güçlü bir taahhüt üstlenmesini gerektirir. Bununla birlikte bölgenin daha derin ekonomik entegrasyonu, COVID-19 krizinden toparlanmak için de faydalı olacak.

Yeni bölgesel ekonomik alanı vizyonu, Avrupa Komisyonu tarafından yakın zamanda sunulan Batı Balkanlar İçin Ekonomi ve Yatırım Planı ile tamamen uyumlu. Yeni vizyon, sadece bölgeye mali destek açısından değil, aynı zamanda AB'nin yakın komşuluğunu tüm AB ülkelerinin geçmesi gereken aynı toparlanma sürecine dahil etmesi açısından da önemli.

Batı Balkanlar Yeşil Gündem Deklarasyonu, AB'nin iklim değişikliğiyle mücadele, çevreyi koruma ve bölgenin yeşil, düşük karbonlu ve döngüsel ekonomisinin potansiyelini açığa çıkarma yönündeki öncü çabalarıyla tamamen uyumlu. Belge ile Batı Balkan ülkeleri, bölge için iddialı Yeşil Gündemi’ne önemli bir katkıda bulunarak Avrupa Yeşil Anlaşması hedeflerine ulaşmaya hazır olduklarını ve bağlılıklarını gösteriyor. Batı Balkan ülkeleri, iklim, enerji, hareketlilik, döngüsel ekonomi, hava, su ve toprağın temizlenmesi, sürdürülebilir tarım ve gıda üretimi, biyolojik çeşitlilik olmak üzere beş temel alanda eyleme geçme konusunda taahhüt verdi. Bu, bölge ülkelerinin yalnızca uygulamada değil, AB politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunan aktif katılımcılar olmasını sağlayacak.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS