Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Krize rağmen işçi maaşları yıl içinde % 10'dan fazla arttı

Krize rağmen işçi maaşları yıl içinde % 10'dan fazla arttı

13 Kasım 2020

Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verilerine göre, ülkedeki işçi maaşları krize rağmen bir yılda % 10'dan fazla arttı. Eylül ayında ortalama maaş, bir önceki yıl 1 266 leva iken 1 397 leva oldu.

Tarım dışındaki ekonominin tüm sektörlerinde ücretlerde artış var.

Ücretlerde en büyük artış gayrimenkul sektöründe oldu. Eylül ayında bu sektörde ortalama maaş 1 468 leva oldu ve bu da yıllık bazda % 26 arttığını gösteriyor. Sektördeki ücretler büyük ölçüde gayrimenkul işlemleri ile belirlenmekte. Ücret artışı, mülk alıcılarının çok aktif olduğunu gösteriyor. Sadece üçüncü çeyrekte emlak sektöründe ücretler % 6,2 arttı.

Maaş artışı açısından ikinci sırada kamu sektörü geliyor. Kamu sektöründe ücretler bir yılda yaklaşık % 25 arttı. Yalnızca üçüncü çeyrekte ücretler % 11,6 arttı. Bir yandan bu memurların maaşlarının yıl başında yaklaşık % 10 oranında artmasından kaynaklanıyor. Daha sonra COVID-19 salgınıyla mücadelede ön saflarda yer alan bir dizi devlet dairesinde çalışan kişilerin maaşları % 30 artırıldı. Sonuç olarak, memurların ortalama maaşı 1 600 levaya ulaştı.

Ücret artışı açısından üçüncü sırada eğitim sektörü geliyor. Eğitim alanında çalışanlar eylül ayında, 2019 yılının aynı ayına göre % 14,4 daha fazla olan ortalama 1 514 leva maaş aldılar. Bunları, yıllık bazda maaşları % 13,1 artan doktor ve hemşireler izledi. Onların maaşları yalnızca üçüncü çeyrekte % 6,2 oranında arttı.

Ücret artışı sıralamasında beşinci sırada şaşırtıcı bir şekilde otelcilik ve restorancılık sektörü yer alıyor. Sektörde çalışanların maaşları bir yıl içinde % 12,1 artarak 906 levaya ulaştı ve sadece son çeyrekte artış % 23'ün üzerinde oldu. Bu durum, restoranlar ve eğlence mekanları için KDV'nin düşürülmesi kararı ile birlikte sektörde asgari sigorta eşiklerinin yükseltilmesi ile açıklanıyor. Ayrıca bu sektörde çoğu asgari ücretle çalışan işçiler işten çıkarıldı. Böylece işyerinin diğer çalışanlarının ortalama maaşı arttı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS