Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Mahkeme, sınırlarda ödenmemiş para cezaları için elektronik fiş sunulmasını durdurdu

Mahkeme, sınırlarda ödenmemiş para cezaları için elektronik fiş sunulmasını durdurdu

13 Kasım 2020

Yüksek İdare Mahkemesinin üç üyeli bir heyeti, sınır yetkililerinin “Kulata-Promahon” ve “İlinden-Exohi” sınır kontrol noktalarında ödenmemiş para cezaları için ceza kararnameleri ve elektronik fişleri sunulmasını derhal durdurması gerektiğine karar verdi. Mahkemenin kararı kesin.

Dava, Blagoevgrad'da (Yukarı Cuma) İdare Mahkemesinin Karayolu Trafik Kanunu uyarınca tebliğ edilmeyen ceza kararnameleri ve elektronik ceza fişleri ve gönüllü olarak ödeme için son tarih içinde ödenmemiş para cezaları için sistematik yoklamalar yapmak için haksız eylemlerin sona erdirilmesi talebini reddetmesi üzerine avukat İ. Bruseva tarafından özel dava açılması ile başlatıldı.

Mahkeme kararına göre, Anayasa Mahkemesi, İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Birliği Adalet Divanının yerleşik içtihadına göre, devletin elektronik ceza fişleri ve ceza kararnameleri tebliğ etme yükümlülüğünü yerine getirememesi ve bunlarla ilgili alacaklarını tahsil edememesi ülkeyi terk etme hakkını engellemeye gerekçe olamaz.

Mahkemenin görüşüne göre, Sınır Polisi Genel Müdürlüğü organları ve çalışanları, Karayolu Trafik Kanunu kapsamındaki ceza kararnameleri ve / veya elektronik ceza fişleri ve gönüllü olarak ödeme için son tarih içinde ödenmemiş para cezaları için yoklama yapmak da dahil olmak üzere Karayolu Trafik Kanunu kapsamında kontrol faaliyetleri gerçekleştirmek için hiçbir yasal yetkiye sahip değil.

Mahkeme kararında, “Sınır geçişlerinde yapılan kontroller, kişilerin kimliği, kimlik kartı veya pasaport olmak üzere sunulan belgelerin geçerliliği ve gerçekliği ile ilgili olabilir” diye belirtildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS