Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Eczanelerin 24 saat açık olması talep ediliyor

Eczanelerin 24 saat açık olması talep ediliyor

16 Kasım 2020

Bulgar Tabipleri Birliği (BLS) tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Bulgar Tabipleri Birliği, sadece salgının artış hızı nedeniyle değil, aynı zamanda bir yandan sağlık görevlilerinin ve tüm sağlık sisteminin, diğer yandan da Bulgaristan’daki hastaların karşı karşıya kaldığı durum nedeniyle Bulgaristan’da karmaşık durumu büyük bir dikkat ve endişeyle takip ediyor. Böylesine eşitsiz bir mücadelede ülkemizdeki sağlık sisteminin tüm kaynaklarının krizle mücadeleye katkı sağlaması son derece önemlidir. Bu bağlamda, BLS, Bulgar Eczacıları Birliği Başkanı Prof. Dr. Asena Serbezova'nın acil reçetelerin içerdiği ilaçların eczanelerden alımı konusunda imkanların sınırlandırılması ve vatandaşların, çalışma saatlerinin % 50'si boyunca eczaneye girememesi konusundaki endişelerini katılıyor.

Bulgar Tabipleri Birliği, eczane hizmetlerine 24 saat erişim sağlanmasını düzenleyecek olan en kısa sürede normatif değişiklikler yapmanın Bulgaristan vatandaşlarının çıkarına olduğu konusunda kararlı. Bulgaristan'da 24 saat hizmet veren yaklaşık 30 eczane bulunuyor veya ülkede faaliyet gösteren tüm eczanelerin yaklaşık % 1'i 24 saat açık. Vidin, Vratsa (İvraca), Razgrad (Hezargrat), Smolyan (Paşmaklı) ve Tırgovişte (Eski Cuma) gibi bölgelerde 24 saat açık eczane bulunmamaktadır. Aynı zamanda kişi başına düşen eczane sayısı bakımından Bulgaristan, AB ülkeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Salgın koşullarında ve sadece salgın koşullarında değil, bu kabul edilemez! Son aylarda hastanelerin birkaç gün içinde yeniden yapılandırıldığını gördük, Hastalık Tanı ve Danışma Merkezlerinin de salgına karşı mücadeleye katıldı ve pratisyen hekimlerin insanın taşıyamayacağı kadar iş yüküne maruz kaldığına tanık olduk. Şimdi eczanelerin tüm kaynaklarını salgınla mücadeleye dahil etme ve Bulgaristan’daki hastalara 24 saat erişim sağlayarak yardım etme zamanı geldi.

Hastalığın erken evrelerinde vakaların % 90'ında reçeteye tabi olan ilaç almanın gerekmediğini bir kez daha belirtiyoruz. Başlangıçta vitamin, mineral, ateş düşürücü vb. ilaçların alınması özellikle önemli ve bunun gerçekleşmesi için vatandaşların günde 24 saat reçete gerektirmeyen ilaçlara güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşması gerekmektedir.

Bu nedenle, çok gelişmiş ülkelerin çoğunu örnek alarak Bulgar Tabipleri Birliği ayrıca şunları da önerir: Reçetesiz ilaçlar, gıda zincirlerinde, 24 saat açık mağazalarda ve sürekli hizmet veren diğer perakende satış noktalarında da satışa sunulsun. Bir başka önerimiz de toptan ilaç depoları, ithalatçılar ve ruhsat sahiplerinin ilaç sıkıntısı olmadığını defalarca belirtmesinin ardından ülkenin herhangi bir yerinde bulunan eczaneleri gerekli ilaçları zamanında temin etme sorumluluğunu en kısa sürede almaya çağırıyoruz.

Tüm sağlık sisteminin birlikte çalışması ve tüm çabaların ve kaynakların krizi aşmaya yönelik olması çok önemlidir. Birleşme ve özel menfaatin halkın menfaatinin önünde tutulmayacağını anlama zamanı geldi!”

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS