Önümüzdeki kış sezonunda Bulgaristan, Türkiye'den en fazla turist bekliyorPazartesi, 16 Kasım 2020

Önümüzdeki kış sezonunda Bulgaristan, Türkiye'den en fazla turist bekliyorBaşbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova, Türkiye'ye gerçekleştirdiği iki günlük çalışma ziyareti kapsamında İstanbul'da Türk işveren ve turizm dernekleri temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, "Önümüzdeki kış sezonunda Bulgaristan'a en fazla turistin Türkiye'den gelmesi bekleniyor. Güney komşumuz, Bulgaristan için büyük önem taşıyan öncelikli bir pazar ve samimi arzumuz, Türkiye tarafından turizmdeki potansiyel ortakların ve yatırımcıların dikkatini çekmek. Bulgaristan'ın iş yapmak için mükemmel koşullar sunabileceğine, gerekli teşvikleri sağlayabileceğine ve Türk şirketlerinin rekabetçi bir ortamda ürününü satmasını sağlayabileceğine inanıyorum" diye kaydetti.

Salgın krizinin etkisini gösterdiğini ve 2020 yılına ait son açıklanan verilere göre Türkiye'den gelen turist sayısının yaklaşık % 50 azaldığını belirten Başbakan Yardımcısı, "Bununla birlikte gelişme potansiyeli yüksek ve iki ülke arasında seyahatleri yeniden başlatmak için birlikte çalışmalıyız" diye ifade etti.

Türk işveren ve turizm derneklerine ekonomik katkılarından dolayı teşekkür eden Başbakan Yardımcısı, iyi ortaklık sayesinde iki ülke arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 5 milyar ABD doları tutarında olduğunu vurguladı. Bulgaristan hükümetinin katma değer sağlayan, iş yaratan, ekonomik aktiviteyi artıran her iş girişimini ve projesini desteklediğini sözlerine ekleyen Nikolova, "Bizler, iş alanında yoğun ve başarılı bağlantıları olan iki komşu ve dost ülkeyiz" dedi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkan Yardımcısı Ali Bilir, iki ülke arasındaki bağların ve turist ziyaretlerinin artırılmasının önemini vurguladı. Örgütün Bulgaristan'ı ziyaret eden Türk turist sayısını artırmakla ilgilendiğini söyleyen Bilir, 2020/2021 kış sezonunun durumun elverdiği ölçüde gerçekleşmesini ve başarılı olmasını beklediklerini ifade etti.

Ticaret Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk iş dünyasının Bulgaristan'da otelcilik sektörüne yatırım yapmakla ve ortak turizm paketi programları sunmakla ilgilendiğini bildirdi. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği temsilcileri Bulgaristan'a yatırım yapma arzusunu bir kez daha vurgulayarak, bu yıl 17 Kasım'da online olarak düzenlenecek olan Bulgaristan-Türkiye İş Forumunun da bu süreci destekleyeceğine işaret etti. Türkiye Otelciler Birliği, Bulgar ortaklarıyla mükemmel ilişkileri olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki turist akışını artırmak için ulaşım altyapısını geliştirmeye ihtiyaç olduğunu belirtti.


DİĞER HABERLER