Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Tiyatrolar, AB Kurtarma Fonu’ndan kültür için daha büyük pay talep etti

Tiyatrolar, AB Kurtarma Fonu’ndan kültür için daha büyük pay talep etti

16 Kasım 2020

Avrupa Tiyatro Konvansiyonu (ETC) üyesi tiyatroların ve Avrupalı politikacıların ilk forumunun katılımcıları kültür için ayrılan bütçenin % 30 oranında artırılması konusunda anlaştılar. Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi yönetiminin de katıldığı toplantı, Avrupa Birliği (AB) Konseyi'nin Almanya Dönem Başkanlığı çerçevesinde Dresden'de online olarak gerçekleştirildi.

Forum, gösteri sanatları ve Avrupa kurumları arasındaki etkileşim açısından kilit rol oynadı. Tartışmalar tiyatronun ve sahne sanatlarının sosyal boyutuna odaklandı. Çalışma koşulları, uluslararası işbirliği, sektörde erişilebilirlik ve çeşitlilik ile ilgili konular üzerinde duruldu. Bir gelişim perspektifi olarak “Yeşil Tiyatro" fikri tartışıldı. Kültürün bu alanının karşı karşıya kaldığı sorunların bazıları ile ilgili görüşler paylaşıldı.

2021'de en zor görevler tiyatro alanlarının erişilebilirliği, hareketlilik, ortak yapımlar ve çok kültürlü projeler olacak. ETC Başkanı Serge Rangoni, "Çeşitlilik ve farklı ülkelerin varlığı, Avrupa sanatını 'bizim Avrupa markamız” olarak dünya tarafından tanınabilir hale getiriyor” dedi.

Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürü ve foruma katılan çalışma grubunun yöneticisi Gılıp Boçukov, “Avrupa Komisyonu ve Parlamentosu, ortak eylemler, gösteri sanatlarının geliştirilmesi ve korunması gerektiği görüşünde birleşti. Bu sektörde yaklaşık 7 milyon Avrupalı çalışıyor ve ekonomide kilit rol oynayan işler yaratıyor. Sektörde çalışan gençler diğer herhangi bir sektörde çalışan gençlerden % 2,5 daha fazla. AB ülkeleri, COVID-19 salgın krizinden toparlanmak için öngörülen Kurtarma Fonu’nun % 2'sini kültür sektörüne ayırmalı. Bu fon kaynaklarıyla bu kamusal alanın desteklenmesi şart, aksi takdirde kayıplar çok ciddi miktarda olacak” diye özetledi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS