Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Borisov: Yardıma muhtaç olan vatandaşları desteklemeye devam edeceğiz

Borisov: Yardıma muhtaç olan vatandaşları desteklemeye devam edeceğiz

17 Kasım 2020

Hükümetin çalışma toplantısında kabine üyeleri tarafından Başbakan Boyko Borisov'a sağlık kurumlarının yeniden yapılandırılması, hastanelere ve serbest piyasaya COVID-19 ile mücadele için ilaç temini, yeni virüsle mücadelede ön safta yer alan çalışanlara destek verilmesi ve en savunmasız Bulgaristan vatandaşlarına yardım amaçlı tedbirlerin uygulanması gerektiği bildirildi.

Toplantıya Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitsa Saçeva ve Maliye Bakanı Kiril Ananiev katıldı.

Saçeva, şu anda 470 bin vatandaş ve ailelerine en gerekli ürünler içeren gıda paketlerinin dağıtıldığına, yaşlılara, engellilere, karantinaya alınanlara ve diğer yardıma muhtaçlara sıcak öğle yemeği ve koruyucu bakım hizmeti sağlandığına dikkat çekti. Önümüzdeki yıl da önemli hizmetlerin verilmeye devam edeceğini ve bu amaçla belediyelere 85 milyon levanın üzerinde bütçe ayrıldığını ve COVID-19 ile mücadele çerçevesinde sağlanacak kaynakların da bu rakama dahil olduğunu belirten Bakan, salgınla mücadelede ön safta yer alan doktorlara ve sağlık personeline ayda 1000’er leva ek ücret ödenmesi için operasyonel programlara öngörülen bütçeden 120 milyon leva tahsis edileceğini ve toplam kaynağın 240 milyon leva civarında olacağını vurguladı.

Başbakan Borisov, “Bu birkaç ay içinde krizi aşmamız gerekiyor. Sağlık sistemine yüz milyonlarca leva gidiyor. Bahsettiğimiz ilaçların hepsi için fazladan ödeme yapılıyor” diye vurguladı. Ülkemizde aktif tedavi için 46 bin yatağın bulunduğunu vurgulayan Borisov, “Yani hastane yatakları bakımından ülke olarak büyük bir kapasitemiz var. Ancak eşlik eden hastalıkları olan hastalara odaklanmalısınız, onların hastaneye kaldırılması gerekir. Çünkü koronavirüs hastaları için bu 14 gün çok zor geçiyor” diye kaydetti. Borisov, test konusuyla ilgili olarak Bulgaristan'ın Avrupa Komisyonu (AK) aracılığıyla en iyi test fırsatını sağlaması için gerekli olanı yaptığını da sözlerine ekledi. Başbakan, “Hükümet olarak, AK'nin sunduğu tüm aşı türlerini sağlayacağız” dedi ve Sağlık Bakanına ülkemiz halihazırda onaylanmış aşılara sahip olduğunda nüfusun risk altındaki gruplarının aşılanması için bir plan hazırlaması talimatını verdi. Angelov, aşı olmak isteyen vatandaşlar için gerekli organizasyonun oluşturulduğuna dair güvence verdi.

Bakan, ayrıca hastane pazarında koronavirüs tedavisi için ek ilaçlar sağlamak için lojistik hizmetler verildiğini ve ilaçların bir hastaneden diğerine taşınması olasılığı olduğunu bildirdi. Angelov, “Hastalık için belirlenmiş tıbbi ürünler konusunda ulusal düzeyde bir sıkıntımız yok, şu anda Bulgaristan genelinde gerekli ilaçların ek miktarlarının ithalatı için bir organizasyon oluşturduk” diye ekledi.

Koronavirüse karşı mücadelede her vatandaş tarafından anti-salgın önlemlerine uymanın kilit önemini vurgulayan Başbakan, ”Tüm Avrupa acı çekiyor, ancak aldığımız önlemlere saygı duyulması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle - gerekli değilse, büyük gruplar halinde toplanmayın” dedi. Borisov, önümüzdeki yıl ekonomi iyi giderse İçişleri Bakanlığı (MVR) çalışanlarına ek tazminat ödeneceği konusunda kararlıydı.


Maliye Bakanı Ananiev, 1 Ocak'tan itibaren MVR çalışanlarının maaşlarına yapılması planlanan % 15'lik artış için gerekli kaynakların merkezi yönetim bütçesinde öngörülen ödeneklerin ve transferlerin yeniden yapılandırılması sonucunda sağlandığını sözlerine ekledi.

Başbakan, hiçbir durumda bazı sosyal grupların diğerleri ile karşı karşıya getirilmemesi gerektiğini ve daha önce olduğu gibi devletin, etnografya müzelerinde çalışanlara destek verilmesi de dahil olmak üzere yardıma muhtaç olanları desteklemek için önlemler almaya devam edeceğini belirtti.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS