Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Müslümanları Diyaneti’nin ülkedeki Covid-19 bağlantılı vefatlar hakkında yayınladığı bildiri

Bulgaristan Müslümanları Diyaneti’nin ülkedeki Covid-19 bağlantılı vefatlar hakkında yayınladığı bildiri

18 Kasım 2020

Saygıdeğer Müslümanlar,
Bulgaristan'da İslam dinine mensup Bulgaristan vatandaşlarının resmi temsilcisi olan Müslümanlar Diyaneti olarak artan covid-19 vakalarını endişeyle izliyoruz. Ülkemizdeki tüm Müslüman toplumunu, insanlık ve ülkemiz için bu zor dönemde bir kez daha sağduyulu ve tedbirli hareket etmeye davet ediyoruz.

Öte yandan, Başmüftülük, çeşitli yerleşim yerlerinden, cenaze işlemleri kapsamında Müslümanlara has olmayan uygulamalara ilişkin ihbarlar almaktadır. Pandeminin başlangıcında Yüksek İslam Şurasına bağlı Fetva Komisyonu, benzer durumlarda nasıl hareket edilmesi gerektiği ve uygulamanın ne olacağını kesin olarak açıklayan bir görüş yayınladı. Bu konuda ki uygulamayı buradan bir kez daha tekrarlamak isteriz:

9. Fetva:

Fetva: ¹9

Koronavirüsten vefat eden kişi, hastaneden alındığı şekilde defnedilir. Plastik torba veya tabutun içine konulursa, naaş plastik torba veya tabuttan çıkarılmaz. Ona sadece teyemmüm edilir. Tüm bunlar, enfeksiyonun yayılmasını sınırlama ve hayatta olanların sağlıklarını koruma sorumluluğumuz olduğundan dolayıdır, ölen kişiye karşı yükümlülüklerimizi yerine getirmediğimiz anlamına gelmez.

Yüce Allah Kuran'da şöyle buyurmaktadır: "Allah, herkesi ancak gücünün yettiği kadarıyla sınar." Ayrıca hayatın ve can sağlığının korunması, ölülerin yıkanmasından daha önceliklidir ki bu ayetlerde açıkça görülmektedir:

"Bir insanı kurtaran, tüm insanlığı kurtarmış gibi olur."

En iyisini Yüce Allah bilir! ...

Ülkemizdeki tüm Müslümanlardan, Covid-19 nedeniyle vefat eden kardeşlerimizin cenazelerinin taşınması ve defnedilmesi sırasında meydana gelen usulsüzlükler ile Müslüman geleneklerine saygısızlık veya ihmalkarlık teşkil eden durumlarla karşılaşılması halinde yardım için en yakın Bölge Müftülüğüne başvurmalarını rica ediyoruz.

Müslümanlar diyaneti, ülkede ki tüm Bölge temsilcilikleriyle sevinçte de kederde de sizlerin yanındadır.

Kaynak: grandmufti.bg


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Abv 2020-11-18 18:08:00
Koronavirüsten vefat eden kişi, hastaneden alındığı şekilde defnedilir. Plastik torba veya tabutun içine konulursa, naaş plastik torba veya tabuttan çıkarılmaz. Ona sadece teyemmüm edilir.
Akıl almaz bir iş, naaşı torbadan çıkartmadan ve tabut içinde kendisine nasıl teyemmum etgirilir????????

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS