Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali ilinde Covid-19 vakalarının hızla artması durumunda eylem planı hazır

Kırcaali ilinde Covid-19 vakalarının hızla artması durumunda eylem planı hazır

19 Kasım 2020

Kırcaali İl Koronavirüs Kriz Masası, bölgede Covid-19 hastalığı vaka sayısının 100 000 kişi başına 600 vaka düzeyine çıkarak aşırı bir artış olması durumunda bir eylem planı uygulanmasını önerdi.

Kırcaali Valisi ve Kırcaali İl Koronavirüs Kriz Masası Başkanı Nikola Çanev, kriz masasının yaptığı online toplantıda, “Şu anda 100 000 kişi başına 185 vaka düşüyor, ancak durumun kötüleşmesine karşı da hazırlıklı olmalıyız. Bölgenin özellikleri ve sağlık sisteminin kapasitesi nedeniyle Kırcaali bölgesinde sadece koronavirüs hastalarının tedavisi için veya Covid-19 vakası kaydedilmeyen bir hastane belirlenemez” diye kaydetti.

Yeterli tedavi ve cerrahi müdahaleleri profilini kapsayan tek sağlık tesisi Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi. Bölge hastanesi ilde en büyüğü olup gerekli personel ve ekipmana sahip ve Covid-19 hastalarına kardiyopulmoner resüsitasyon uygulanan birime sahip tek hastane. Tüm ildeki toplam 501 hastane yatağından 340'ını barındıran hastane, gerçekte diğer tüm sağlık kurumlarının toplam kapasitesini ikiye katlamakta. Bütün bunlar, onu hem enfeksiyonla mücadelenin dışında tutmayı hem de Covid - 19 vakası kaydedilmeyen bir hastane olarak belirlenmesini uygunsuz kılıyor. Bölgedeki diğer dört sağlık tesisi – Momçilgrad (Mestanlı), Krumovgrad (Koşukavak) ve Ardino'daki (Eğridere) belediye hastaneleri ile "Kırcaali" isimli özel hastane de sınırlı faaliyetleri, düşük yatak kapasiteleri ve uzman doktor eksikliği nedeniyle bu bakımdan alternatif değil.

Bölgede şu anda koronavirüs tedavisi için 102 hasta yatağı bulunuyor. Onların 52 tanesi dolu. Kırcaali İl Koronavirüs Kriz Masası, vaka sayısının hızla artması durumunda üç belediye hastanesinde Covid - 19 hastaları için yatak sayısının 37 artırılması ve özel hastanenin dışarıdan hasta kabul etmemesini ve sadece başka bir nedenle hastanede yatan hastalığı hafif ve orta seyredenlere hizmet vermesini, Dr. Atanas Dafovski Hastanesinin Covid - 19 hastaları için yatak sayısını aşamalı olarak artırmaya devam etmesini ve gerekli olduğunda toplam yatak kapasitesini yüzde 50’ine kadar veya 170 yatağa çıkarmasını öneriyor.

Vali Çanev, “Önerilen seçeneklerin hastanede tedaviye ihtiyaç duyan koronavirüs hastalarının hastaneye kaldırılmasını sağlayacağına ve aynı zamanda diğer tüm hastaların hastanede tedavisi için şartlar sağlayacağına inanıyoruz” diye vurguladı. Kırcaali, Smolyan (Paşmaklı) ve Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) ile birlikte son iki haftada hasta sayısının / 100 000 kişi başına 150 ile 300 arasında değişen sayıda vaka düşen / üç ilden biri.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS