Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Kuzey Makedonya'nın AB üyelik müzakerelerine başlamasını veto etti

Bulgaristan Kuzey Makedonya'nın AB üyelik müzakerelerine başlamasını veto etti

20 Kasım 2020

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, ülkesinin komşu Kuzey Makedonya'nın Avrupa Birliğine (AB) üyelik müzakerelere başlamasını veto ettiğini duyurdu.

Zaharieva, Sofya'da basına yaptığı açıklamada, "Kuzey Makedonya'nın yolu çok uzun, müzakerelere hazır olduğunda AB’de yerini bulabilecek. Bulgaristan düşmanlığı temelli ideolojiye dayanan bir devletin AB’de yeri yoktur." dedi.

Zaharieva, Kuzey Makedonya’nın 1999 yılında imzaladığı resmi dil konusundaki formülü desteklememesi, Bulgaristan ile Dostluk, İyi Komşuluk ve İşbirliği Sözleşmesinin uygulanması için yol haritasının yerine getirilmemesi ve Kuzey Makedonya’nın Bulgaristan’da sözde Makedon azınlığının bulunması ile ilgili iddialarının Bulgaristan’ın veto kararının ana nedenlerin arasında yer aldığını söyledi.

Kuzey Makedonya’da "Bulgaristan düşmanlığı" içerikli kampanya ve medya yayınlarının şimdiye kadar görülmemiş bir düzeye ulaştığını belirten Zaharieva, şunları kaydetti:

"Komşumuzun AB üyelik müzakerelerine desteğimiz asla koşulsuz olmamıştır. Bu konuda Brüksel’in bizi köşeye sıkıştıracağına inananlar aldanıyor. Kuzey Makedonya’dakilerin bir birliğin nasıl işlediğini bilmeleri iyi olur. Bazı kararlar var ki, oy birliği ile alınır. Başka bir devletle ağır sorunlar yaşayan bir ülke AB’ye nasıl katılsın?"

Bulgaristan hükümetinin görüşmelere hazır olduğunu, ancak Kuzey Makedonya’dan böyle bir irade görmediğine işaret eden Zaharieva, "Devletler arası sorunlu ikili ilişkiler varsa, AB üyeliği de olmaz." dedi.

Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Osman 2020-11-22 08:18:40
Bulgaristan ülkede yaşayan aynı Türk azınlığı yoktur diyerek Makedon Azınlığını da inkar ediyor.
Pirinska Makedonya ait olan Makedonya’ya verilmesin korkarak Makedonya Şevket’ine tarihinden Balkan savaşlarında topraklarını Yunanistan ile Bulgaristan’dan talep etmemesi için TARİHİNDEN vaz geçmesini istiyor.

Yunanistan ile Bulgaristan Makedonya’dan B Millerler nezdinde BAĞLAYICI karar almasını zorlamakta.

Makedonya AB girmesinden vaz geçer Yunanistan ile Bulgaristan’da kalan topraklarından ve azınlıklarından ASLA VAZ GEÇMEZ.
fes 2020-11-23 11:05:26
Aferin Osman, bu sefer olayı kavramış doğru değerlendirme yapmışsın. Bu kayda değer bir gelişme midir yoksa durmuş saatin 24 saate bir defa doğruyu göstermesi midir bilemiyoruz.

Bulgaristan ve Yunanistan sadece Makedonya'nın toprak talebinden korkmuyorlar, Makedonya'yı millet olarak tanımıyorlar.

Bulgaristan Makedon diye bir millet yok, onlar bulgardır diyor. (Türk tarihçi İlber Ortaylı mesela bu tezi kabul ediyor).

Yunaistan'a gelince onlar Makedonya ismine karşılar, slavca konuşan bir halk yunan ismi olan Makedon kimliğini benimseyemez diyor. Kendilerine göre hakları da var, çünkü İskender Makedonski bir slav değildi, eski yunanca konuşuyordu.
Osman 2020-11-23 11:46:24
Fes dayı “eski Yunanca” demişin Bulgarin Alfabesi kaç medeniyetin alfabelerinden birleştirilmiş.
Eski Yunanca ne demek eskiyle bu günkü Yunancanın arasında fark ne.

O topraklarda kaç medeniyet geçmiş, her ülke kendi çıkarları doğrultusunda yorum yapıyor.

Gerçek bu günkü Yunanistan’ın Kuzey toprakları MAKEDONYA olarak geçiyor.
Bulgaristan’ın Güney Batı bölgesi Pirinska Makedonya halkı aynı Kırcaali bölge halkı kendisini Türk olarak tanımlıyor kendilerini Makedon olarak görüyor.

Yunan Makedonya’sı Pirinska Makedonıya tez veya geç ana vatan olan Makedonya’ya bağlanacaklar.
Yunan ve Bulgar gavuru işte bundan korkar.

Fes dayı sen çok zaman doğruyu inkar eden kendince teoriler üreten biri değil misin.

Sen gerçekleri inkar eden birisin.

Bi düşün.
fes 2020-11-23 12:28:32
İnkar etme bilimsel bir kavram değildir dinsel bir kavramdır. Dini dogmalar vardır, bu dogmaları kabul etmeyenleri din dışı ilan ederler. Kim eder dini otoriteler, kamu oyu falan filan.

Bilimde işler öyle yürümez. Bilimde gözlem vardır, deney vardır, kaynaklara dayandırma vardır, mantık vardır, akıl vardır; bunları kullanan adam bilimsel düşünen adam, kullanmayana bilim dışı adam denir.

Senin "gerçek" dediğin gözleme, deneye, kaynağa, mantığa, akla uymuyorsa saçmalık diye tanımlar.
Osman 2020-11-23 18:27:05
Fes dayı sen şimdi ne yazdın kendin eminmişim.
Yine saçmalamışın.

Her şeyi biliyorsan neden bilimsel olarak yazdıklarını KANITLAMIYORSUN.

Ortaya atıyorsun bir şey inanmayan gitsin araştırsın diyorsun.

Makedonya Balkanlarda Yunanlılardan Bulgarlardan daha önce tarihlerde var mıymış.

Çok biliyorsan BİLİNSEL olarak “gerçeklere” dayalı bi açıklama yap.

Şakın senin “gerçeklerinden” dışarı gerçekler oldun.

Boş kafayla atıp durma.
Er 2020-11-23 21:16:07
Bulgaristanda vızreditelniya prosesin Pomaklardan başlatıldığı yazılır konuşulur heryerde. Pomaqklarla başlayan... diye devam edilir. Oysa Bulgaristanda Vazreditelnia proses Makedonlardan başlatılmıştır. Makedonların pasaportlarında Makedon kaldırılıp Bulgar yazılmıştır birde ikinci isimlerinde 'ska' , 'sko' kaldırılmıştır.
Osman 2020-11-24 07:39:44
Er her kimsen haklısın.
Bulgar devleti 1932 yılında ülkede Türk isimleri taşıyan şehir. köyler mezralar değiştirmeye başlanmış.

Bu gün hala devam ediyor. Anadil okullarda zorunlu ders olarak okutulmuyor isteyen seçmeli okusun şartı koşmuş. Bu gün o lanet İngilizceyi bilmeyene iş yok.

Kısacası sadece Bulgaristan’da değil Balkan ülkelerde yaşayan Türk azınlıklara karşı asimiladyon devam ediliyor.
fes 2020-11-24 11:32:11
Vızroditelen proses denilen şey komunist dönemde çıktı dersek gerçeği tam söylemiş olmayız. 1913 senesinde yüzbinlerce pomağın hristiyanlaştırılmasını nereye koyacağız. Pomak kökenli Vrangacıları nasıl tarif edeceğiz.

Almanya 19 asrın ikinci yarısında Kulturkampf politikası izlemişti; bu politika katolikleri ve slav asıllıları almanlaştırma politikasıydı. Bulgarlar almanların etkisinde ve kontrolünde olduklarından Kulturkampf'ı taklit ettiler. Sırpların ve Yunanlıların yapmadığını onlar yaptılar.

Vızroditelen proses dedikleri şeyin kökü Kulturkampf'tır. Hitler nasıl doğu Prusya'yı, Avusturya'yı ve Sudet almanlarını almanyaya katmak istediyse bulgarlar da aynısını yapmak istiyorlar.

Buna göre bılgaromohemedanin kavramı edepsiz bir kavramdır, slavca konuşan herkesi bulgar saymaktadır.

Saate gelince durduğu, bozuk olduğu anlaşılmıştır.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS