Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Sağlık çalışanları maaşlarına prim teşviki tutarından başka ek ödeme yapılacak

Sağlık çalışanları maaşlarına prim teşviki tutarından başka ek ödeme yapılacak

24 Kasım 2020

Meclis Genel Kurulunda ikinci okumada yapılan oylamada onaylanan Ulusal Sağlık Sigorta Kasasının (NZOK) 2021 yılı bütçe taslağı, koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede ön saflarda yer alan sağlık personeline ayda 1000’er leva prim teşviki tutarıyla birlikte önümüzdeki yıldan itibaren salgın dönemi boyunca maaşlarına ek ödemeler yapılmasını öngörüyor.

Bu aylık ek ödeme doktorlar için 600 leva, hemşireler ve sağlık uzmanları için 360 leva ve sağlık memurları için 120 leva miktarında olacak. Sadece brüt maaş tutarı 5 000 levayı aşan doktorlara ek ödeme verilmeyecek.

NZOK’un 2021 yılı bütçesi yaklaşık 5 milyar leva olacak ve bu tutar 2020 yılı bütçesinden 340 milyon leva daha fazla olacak. İlaç alımı için ayrılan kaynak miktarı 1,3 milyar levayı buluyor. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı milletvekili Prof. Dr. Georgi Mihaylov, NZOK’un rezervlerinin ayrı faaliyet türlerine göre paylaştırıldığı konusunda uyardı.

Milletvekili, Covid-19 faaliyetleri dışında diğer her şeyin durduğunu ve sağlık kurumlarına belli olmayan sebeplerle % 85’lik pay verildiğini vurguladı. Prof. Mihaylov, “Salgında üçüncü dalga da beklendiği halde toplu test uygulaması için 100 milyon leva nasıl yetecek” diye sordu. Milletvekili ayrıca doktorlara, hemşirelere ve sağlık memurlarına ek ödeme için para olduğuna göre neden laboratuvar teknisyenleri için para olmadığını ve sağlık kuruluşlarının ticari kuruluşlar olup çalışanların maaşlarının miktarının elde edilen kâra göre oluştuğu halde neden bu paranın hastane faaliyetlerine gittiğini sordu. BSP Milletvekili Valentina Mihaylova, NZOK bütçesinde idari faaliyetler için daha az, personel giderleri ve diş hekimliği hizmetleri için ise daha fazla para ayrılmasını istedi. Eski Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Hasan Ademov, faaliyet hacmi, düzenleyici faaliyetler aracılığıyla sağlık sisteminin aşırı düzenlenmesinden dolayı bütçe kanunu tasarısının 3. ve 4. maddesinin iptal edilmesini istedi. HÖH Milletvekili Dr. Nigar Cafer, “Sadece birkaç paragraftan sonra harcama limitini aşan faaliyetlerin ödenmesi söz konusu - mantık nerede” diye sordu.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS