Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Kapatılan işletmelerin çalışanlarına tazminat ödenecek

Kapatılan işletmelerin çalışanlarına tazminat ödenecek

25 Kasım 2020

Çalışanlar, salgın nedeniyle bir devlet makamının emriyle faaliyetin durdurulması nedeniyle ücretsiz izin kullandıkları 60 gün için mali destek alma hakkına sahip olacaklar.

Günde 8 saat çalışanlar için tazminat miktarı ücretsiz izinde oldukları her gün için 24 leva olacak. Yarı zamanlı çalışma durumunda tazminat miktarı, iş sözleşmesinde kararlaştırılan çalışma süresine orantılı olarak belirlenecek.

Tazminatların ödenmesi için gerekli mali kaynaklar, REACT-EU mali mekanizması üzerinden İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programınca sağlanacak. Bunun için öngörülen kaynak tutarı 50 milyon leva olarak belirlendi. Desteklenmesi öngörülen ekonomik sektörler Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanının emriyle belirlenecek.

İşverenler, çalışanlarının istihdamını tazminatın ödendiği süreye eşit bir süre sürdürmekle yükümlü olacak. Onlar işçileri, hükümet kararnamesine göre tazminat alma olasılıkları hakkında bilgilendirmek zorunda kalacak.

Hükümetten yapılan açıklamaya göre, bu mali desteği almak isteyenlerin, işverene, ücretsiz iznin kullanılma süresini ve tazminatın yatırılacağı banka hesabını belirten bir beyanname formu sunmaları gerekecek.

İşveren veya yetkili temsilcisi, tazminatların ödenmesi için başvuru belgelerini işyerinin bulunduğu ilçedeki İstihdam Bürosu Müdürlüğüne verecek. Belgeler, teslim alındıktan sonra 10 iş günü içerisinde değerlendirilecek. İstihdam Ajansı, karar verildikten sonra 2 iş gününe kadar işverenler ve tazminat talebi onaylanan veya onaylanmayan işçilerin ve görevlilerin sayısı hakkındaki bilgileri web sitesinde yayınlayacak.

Tazminatlar, sunulan başvurunun onaylanmasından sonra 5 iş günü içinde ödenecek. Ücretsiz izinli olan ve işverenler, yerli gerçek kişiler, yerel tüzel kişiler veya Bulgaristan'da ticari faaliyette bulunan yabancı tüzel kişiler tarafından istihdam edilen çalışanlar, istihdamları ve gelirlerinin korunması için tazminat başvurusunda bulunabilecekler.

Bir başka kararla 1 Kasım itibarıyla gösteri sanatları alanında faaliyet gösteren devlet kültür kurumlarında çalışanların maaşları güvence altına alındı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS