Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaistan'da İslam dini öğretmenliği kursu başladı

Bulgaistan'da İslam dini öğretmenliği kursu başladı

26 Kasım 2020

Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanlığı öncülüğünde Bulgaristan Başmüftülüğü, Sofya Yüksek İslam Enstitüsü (Vİİ) ve Sofya Kütüphanecilik ve Bilgi Teknolojileri Üniversitesi (Unibit) ile ortaklaşa yürütülen bir eğitim projesi başladı. Proje kapsamında ülkedeki Müslüman topluluğuna mensup öğretmenlere yönelik İslam dini öğretmenliği kursu düzenleniyor.

Başmüftülük Eğitim Dairesi Başkanı Amir Feleti, grandmufti. bg haber sitesine verdiği röportajda, “Proje, başarılı bir şekilde İslam dini öğretmenliği kursunu bitiren ülkedeki Müslüman topluluğuna mensup öğretmenlerin, devlet okullarında seçmeli ders olarak okutulan İslam din dersi öğretmenliği yapma hakkına sahip olmasını amaçlıyor” dedi. Feleti, bu epidemiyolojik durumda projenin online olarak uygulanacağını söyledi. Kursa ülkenin farklı bölgelerinden 21 öğretmen katılacak. Eğitimden sonra halihazırda öğretmenlik yapan kursiyerlerin bitirme sınavına girmeleri gerekecek.

Sınavı başarılı bir şekilde geçenler, ülkedeki devlet okullarında seçmeli ders olarak okutulan İslam Dini dersini verme hakkına sahip olacak.

Proje, proje ortağı kurumların temsilcilerinin katıldığı çevrimiçi bir toplantı ile 23 Kasım 2020 Pazartesi günü başladı. Katılımcılar arasında Sofya Yüksek İslam Enstitüsü Rektörü de olan Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Başmüftülük Eğitim Dairesi Başkanı Amir Feleti, Sofya Yüksek İslam Enstitüsünde görevli öğretim üyeleri Dr. Arif Abdullah ve Dr. Emine Bayraktarova vardı.

Toplantıya ayrıca Sofya Kütüphanecilik ve Bilgi Teknolojileri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrena Peteva, aynı üniversitenin eski rektörü Prof. Dr. Stoyan Dençev ve öğretim üyesi Prof. Dr. Jorjeta Nazırska ve başka resmi konuklar katıldı.

Tüm katılımcıları selamlayan Başmüftü Dr. Hacı, sağlanan fırsat ve bu ortak eğitim projesinde çeşitli kurumlar arasındaki iyi ve başarılı iletişim için özel olarak teşekkür etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Müslüman 2020-11-27 10:28:13
Bulgar devleti ülkede yaşayan Müslümanları dilden binden uzak tutmaya devam ederse “ radikal” islamcılar o boşluğu dolduracaklarından emin olsunlar.

Örnek PAZARCIK.
Yapma ba! 2020-11-28 18:52:45
Bulgar devleti zurnanın tehdit etmesinden çok korktu ba!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS