Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Devlet, işe alınan işsizler için 6 ay asgari ücret ödeyecek

Devlet, işe alınan işsizler için 6 ay asgari ücret ödeyecek

26 Kasım 2020

İstihdam Ajansından verilen bilgiye göre devlet, istihdam bürolarına kayıtlı işsiz bir kişinin işe alınması durumunda "Senin İçin istihdam” adlı program kapsamında 6 aya kadar asgari ücret ödeyecek. Şimdiye kadar bu süre 3 ay idi. Değişikliklerin amacı, hem iş dünyasının hem de işsizlerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak.

İşverenlerin, yeni işe alınan personelin % 75'ini sübvansiyonlu istihdam süresinin yarısına eşit bir süre boyunca elde tutma taahhüdü de azalacak. Şimdi bu dönem, yardımın alındığı süre kadardı.

Bir işverenin yeni işler için başvuruda bulunabileceği azami personel sayısı, sahip olduğu personel sayısına kıyasla artırıldı. Böylece 10 kişiye kadar çalışanı olan işverenler 4 yeni işçi, 50 çalışanı olanlar ise 20 işçiye kadar daha işe alabilirler.

Program kapsamında 250 kişiye kadar çalışana sahip daha büyük şirketlere 50 işçi için başvuru yapma imkanı veriliyor. 251'den fazla çalışanı olanların ise 100 işçiye kadar daha işe almasına imkan veriliyor.

Halihazırda sözleşme imzalamış olan tüm işverenler, yardımlarla ilgili ek anlaşmalar yapabilecek.

Değişikliklerden yararlanmak isteyen, ancak başvuruları şu anda işleme konulmakta olan tüm işverenler, sözleşmenin imzalandığı sırada sübvansiyonlu istihdam süresini uzatabilecek, ancak ek olarak yeni pozisyonlar oluşturmak için 27 Kasım’dan itibaren yeni bir elektronik başvuru formu sunmaları gerekecek.

Proje için İnsan Kaynaklarını Geliştirme Operasyonel Programınca 160 milyon leva sağlandı.

“Senin İçin İstihdam” programı kapsamında 15 916 pozisyon oluşturulması ve sübvanse edilmesi için 3 813 işveren tarafından 5 733 başvuru yapıldı. Onların üçte biri imalat sektörü, % 26,2’si otelcılık ve restorancılık sektörü ve % 17,1’i ticaret ve motorlu kara taşıtlarının bakım ve onarımı alanında faaliyet gösteren şirket sahipleri.

İşverenlerle halihazırda yapılan sözleşmeler 2899 olup, 5 842 işsiz istihdam edildi. En büyük ilgi, sırasıyla 1730 ve 1510 poziyon oluşturma başvurusunda bulunulan Blagoevgrad ve Burgaz illerinde faaliyet gösteren firmalardan geldi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS