Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Borisov: Kapatılan işletmeleri destekleyeceğiz

Bakan Borisov: Kapatılan işletmeleri destekleyeceğiz

27 Kasım 2020

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’nun (BNT) sabah programına konuk olan Ekonomi Bakanı Lıçezar Borisov, “Anti-salgın tedbirlerin ciddiyeti ile ekonomideki özgürlük arasında bir denge aradık. Verdiğimiz kararlara en önemli değer - insanların yaşamları ve sağlığı rehberlik ediyor. Sağlıklı bir ekonomiye sahip olmak için sağlıklı bir insan olmalı. Kapalı sektörlerden biri restorancılık, ancak alışveriş merkezleri dışında ticaret sektörü açık kalıyor” diye kaydetti.

Borisov, “Ekonomi Bakanı olarak ekonomide bir kapanma olmasını istemedim, ama bu tedbirler 21 Aralık'a kadar sadece üç hafta sürecek. Sonra işletmeler tekrar faaliyetine devam edecek, biz bu taahhüdü verdik. Epidemiyolojik durumu hesaba katmalı, insanların sağlığını düşünmeli, doktorlarla dayanışma içinde olmalıyız. Tedbir almak için geç değil” dedi.

Ücretsiz izin günü başına 24 leva tazminat ödenmesine ilişkin soru sorulduğunda Bakan, bunun idari kararla kapatılan sektörler için iyi bir önlem olduğunu garanti etti. Bu önlem, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çok hızlı bir şekilde uygulanacak. Bir bütçe sağlandı, hemen uygulanmaya başlayabilir ve etkilenen sektörlere dokunabilir.

Borisov, işçilerini elinde tutan işverenlere yönelik 60/40 tedbirinin de uygulanmaya devam ettiğini vurguladı.

Bakan, “Bulgaristan, Avrupa'nın en kolay vergi rejimlerinden birine sahiptir. Bütçe fonlarımızla ve Avrupa Birliği fonlarından sağlanan kaynaklarla işletmelere yönelik maksimum tutarda destek tedbirleri uyguluyoruz” diye belirtti.

Diğer iki başvuru prosedürü için öngörülen İnovasyon ve Rekabetçilik Operasyonel Programı bütçesinden yaklaşık 156 milyon leva kaynağın etkilenen sektörlere yönlendirildiğini sözlerine ekleyen Borisov, “Bu prosedürlerin uygulanması ertelenecek, sonlandırılmayacak. Diğer operasyonel programlardan ek kaynaklar sağlamak için de çalışıyoruz. Gerekirse bütçe fonlarından da harcama yapacağız" diye ifade etti.

Borisov, “Bu tür bir idari kararla kapatmada iyi bir önlemin sabit maliyetlerini telafi etmek olduğu konusunda işletmelerle görüşmeler yapıldı. Şu anda başvuruları daha da basitleştirmek için bir prosedürü kolaylaştırma yönünde görüşmeler yürütüyoruz. Ciro yüzdesi bazında olması yönünde. Önümüzdeki günlerde bu yüzdenin ne kadar olması gerektiğine karar vereceğiz” dedi.

İnovasyon ve Rekabetçilik Operasyonel Programı kapsamında şu ana kadar 21 000 mikro ve küçük ölçekli işletmelere 173 milyon leva ödendi. Program kapsamında yapılan kalan diğer 6000 proje başvurusu yakında değerlendirilecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS