Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5966 Lv.
GBP GBP 2.17 Lv.
TRL TRL 0.2104 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ocak 2021
HABERLER » Dünya
Bulgaristan'da Ana Dilde Propaganda Talebine Büyük Destek

Bulgaristan'da Ana Dilde Propaganda Talebine Büyük Destek

16 Aralık 2020

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin, Bulgaristan'da Bulgarca dışındaki dillerde seçim propagandası yapılmasını yasaklayan düzenlemenin iptali için yaptığı başvuruya 36 binden fazla kişi destek verdi.

Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi ve HÖH Gençlik Kolları Başkanı İlhan Küçük yaptığı açıklamada, Haziran 2015'te AP Dilekçeler Komisyonuna yaptıkları başvuruya 36 bin 263 kişinin imza attığını belirtti.

Birçok uluslararası sivil toplum kuruluşu ve insan hakları savunucusunun da girişime destek verdiğini kaydeden Küçük, imzacıların ana dilde propagandaya yasak getiren "ayrımcı metinlerin" değiştirilmesi çağrısında bulunduğunu aktardı.

Yasağın bir Avrupa sorunu olduğuna işaret eden Küçük, konuya ilişkin AP'nin gelecek hafta seçilecek yeni başkanının yanı sıra AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile AB Komisyonu üyeleri Frans Timmermans, Vera Jourova ve Tibor Navracsics'e de mektup yazacağını vurguladı.

Bulgaristan'ın AB'ye 10 sene önce üye olduğuna dikkat çeken Küçük, "Bulgaristan demokrasisinin bu kronik sorunla yaşamaya devam etmesi mümkün değildir." dedi.

Küçük, Haziran 2015'te AP Dilekçeler Komisyonuna yaptığı başvuruda, "seçim kampanyaları sırasında Bulgarca dışındaki dillerin kullanımının yasaklanması yoluyla Bulgaristan'da seçim haklarının ihlal edildiğinin" belirtmiş, bu yasağın kaldırılmasını istemişti.

AP'nin internet sitesinde yayımlanan bu tür başvurulara, AB vatandaşları imza atarak destek verebiliyor.

1990 yılında kurulan HÖH'ün üyelerinin çoğunu Türkler oluşturuyor.

Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


HasanSabri 2020-12-16 15:17:24
Yıllarca aynı şeyi söyleye söyleye bazıların dillerinde tüy bitti bazıları da aksi görüş bildirmekte yılmadılar.
Yok DPS istese de YAPAMAZ devler vermiyorsa ne yapıldın.

Bu ZİHNİYET bu haberin altına ne yazacak acaba merak konusu.

Demek DPS yapabiliyormuş 30 yıldır boşuna SUSMUŞ.
fes 2020-12-19 08:10:31
50 yıldır susmadı, sen öyle sandın; sorun DPS'de değil, sorun senin yanlış ve tutarsız çıkarımlarındadır.

Şimdi Küçük topladığı imzalarla AB kurumuna başvurdu ya, bir ay sonra altı ay sonra ne olacağını bekle ve gör. Ama ne olacağını ben sana söyleyeyim, hiç bir şey olmayacak, Bulgaristan'da hiç bir şey değişmeyecek.
HasanSabri 2020-12-19 15:01:41
Evet Fes hiç bi şey değişmeyecek bu doğru değişmeyecek şey senin Türkleri karamsarlığa etmek ÇABALARIDIR.

AP parlamentoda azınlıkları korunması için ciddi görüş birliği var .
DPS 36 bin den fazla imza toplanıp AP azınlıkların haklar korunmadı için verildi.

30 yıl gecikmede yine ni gelişme.

Fes bekle ve GÖR.
fes 2020-12-20 11:34:19
HasanSabri diye yazan - eski Feskaya olabilir - arkadaşın yazdıklarından ben bir şey anlamıyorum; anlayan biri varsa onunla tartışsın. Mantığın dışında bir şeyler söyleyemem.
² 2020-12-20 15:18:14
Hasan fes neyi bekleyip görecek? Kürsülerden konuşulanlarla uygulamayı bir mi sanıyorsun?
Git bakalım Fransa'ya Bask ve Bretonlara azınlık hakkı istiyorum de, cermen dilleri resmi statü alsın de bakalım. Fransa'nın PKK militanlarına kucak açmasını demokrasi sanıyorsan çok yanılıyorsun. Afrikadan göçen araplar ikinci sınıf insan muamelesi görüyor, futbolcu Zidan'ın fransız şovenizmi hakkında serzenişlerini okumamışsın anlaşılan.
fes 2020-12-21 11:23:16
Az bilgili insandan kork diye bir deyim var, çok öğretici bir deyimdir. Az bilgi yeterli diye düşünür, kendinden hiç şüphe etmez.

Azınlık meselesini burada kaç defa tartıştık, aklı olan tutarlı bir sonuç çıkarması lazımdı, ama az bilgiyle maalesef bu da olmuyor.

Hitler Polonya'da alman azınlığı meselesini bahane ederek ikinci dünya harbinin fitilini ateşlemişti. Azınlık meselesi bizde Osmanlı imparatorluğunun yıkılmasına neden oldu, acısını hala çekiyoruz.

Bulgaristan'ın Sırbistan'la, Romanya ile, Yunanistan'la, Türkiye ile ve Makedonya ile azınlık sorunları vardır. Her millet geçmişe, tarihe bakar ve içindeki azınlıklardan dolayı parçalanmaktan endişe duyar.

Endişenin gerçekte var olup olmaması çok önemli değildir, potansiyel tehlikenin var olması endişelenmek için yeterlidir.
Bu arada biz azınlık hakkımız vardır ama o başka bir konudur.
Dvoykacı 2020-12-21 13:27:14
Dvoykacı, Bulgaristan’da yaşayan Türkler nezaman o saydığın ayrılıkçı örgütler gibi Bulgaristanı bölmek istemişler sen rüya mı görüyorsun.

Sizin amacınız Türk asıllı Bulgaristan vatandaşlarını bu BATAĞIN içine sokmak mı ne.

Tek istediğimiz anayasada Türk ve Müslüman olarak yaşamamızı garanti altına alınması.

Feska sende de aynı zihniyet var.

Yorumculara da saygılı ol herkesi bana benzetme

ANLADIZ.
² 2020-12-24 20:54:52
Katalan, bask, bretonların Fransa azınlık etnik gruplar olduğunu nereden bilsin, bask denince sadece TVlerde İspanya'da bask ayrılıkçı ETA örgütünü duymuş ki...

AB'nin saç ayaklarından Fransa'da neden bu halklara anayasada azınlık statüsü verilmemiş cevaplayabilir mi? Aynı Fransa PKK'ya neden destek veriyor da mesela arap asıllı Zidan gibi vatandaşları dışlıyor? Mesut Özil Avrupa'nın kalbi Almanya'da niye dışlanıyor?

Almanya ve Fransa'da anayasalarında arap ve müslüman statüsü niye getirilmesin? Araplar insan değil mi? Irkçılık yapma bak.
fes 2020-12-25 14:21:20
İstediğinde her şey olur diyen adam neden türkçe eğitimi, azınlık hakkın v.s. kendisi istemiyor, bu da anlaşılır gibi değil.

İstemek için DPS gibi bir parti kurmak lazım, ondan sonra "güçlü bir şekilde" bir istedin miydi, ha vermesinler de göreyim diyorsa kendisine bir parti kursun öyle istesin. Öyle değil mi ama?!
Dvoykacı 2020-12-25 17:10:30
Türk asıllı Bulgaristan vatandaşları bin yılından önce bu topraklarda yaşamaya başlamış. Sınırlar çizildiğinde Türk halkı Balkanlar’da yaşamaya mahkum edilmiş.
Busevepten dolayı özellikle Yunanistan devleti ile Türkiye Cumhuriyeti mübadele anlaşmasını yapıyor.
Bulgaristan ile Türkiye ve daha sonra Cumhuriyeti ile ülkede yaşamaya mahkum kalan Türkler için bir dizi anlaşmalar imzalanıyor.

Yunanistan ile Bulgaristan hükümetleri ülkelerinde yaşamaya mahkum kalan Türkletin hayatlarını koruyacaklarını Türkiye ile imzaladıkları anlaşmalarla garanti altına alınmıştır.

Dvoykacı boşuna sallayıp durma Bulgar devleti bir miktar Türkü görmezden gelemez. Bunu bilere kafana sok.

Na sık Bulgar devleti Bulgar azınlıkların haklatını savunuyorsa öyle kendi ülkesinde Türk azınlığını tanımak zorundadır şimdi ise 2 milyon MAKEDON azınlığı da gündemde.
Boşuna yırtılma.
ANLADIN
D: 2020-12-25 20:09:07
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!
fes 2020-12-26 08:48:16
İki milyon Makedon azınlık gündemde imiş... İki milyon da nereden çıktı o da başka bir facia.

Bulgar devleti "bir miktar türkü" - o da ne demekse - görmezden gelemezmiş, ama görüyor işte. Kendin bizzat asimile ediliyoruz, asimilasyon devam ediyor demiyor musun?

Bulgar devletini hizaya getirmek için elinde sopa var mı, bak bulgarlar Makedonya'yı hizaya getirmek için AB üyeliğini veto ettiler, diğer bir sözle sopayı kullandılar.

Sopan var mı sopan?
D:€ 2020-12-27 00:29:06
" Sopan var mı sopan?" Aman fes sopayı nabcan
öbürünede istediği statüyü verilince she tsifni (acacik) i zavirji.
Beyler burada Avrupa'nın göbeğinde kimse kulun önünde eylmez, ama BG'de öylemi malesef , TC'de öylemi malesef. Bunlar acı gerçekler.
Burada kurallar geçerli ,orada güçlünün kuralı geçerli.
Burada kuralar hepsinin için geçerli, ya oralarda öyle mi dur.
Ancinsan sen soyle, eyer tabi postumu yayınlamaya izin verilirse.
Türk olsan ne olur olmasan ne olur adam olmadıktan sonra.
Feska zihniyetine 2020-12-27 16:11:06
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!
Ozgur 2020-12-28 23:52:59
Kasım- Dalın DPSden ayrılış sürecinde Tirgovistede düzenlediği toplantıya Turkiyeden destek niteliğinde katılmıştık. MEYDANA INDIGIMIZDE Standart gazetesi muhabiri önümü kesti ve birtakım sorular sordu .Programda olmasına rağmen intervu verdim diye Türkçe tercümesi yök diye Türk heyetine konuşma hakkı verilmedi .Hatta Enver Hatipoğlu denilen densizin hakaretlerine maruz kaldık.Oysa bir hafta önce DPSnin Kircaali toplantısında ,Bursadan gelen Balgoc toplantısına Türkçe konuşma hakkı verilmişti.Yoksa Kasım-Dalin sözde parti kurma çabaları danışıklı bir tiyatro mu idi.
Özgür kardeşe 2020-12-30 09:25:27
Evet çok doğru bi tespit.
Kasım Dal hiç bi zaman depeseden atılmadı görev icabı DPS muhalefetini toparlayıp susturmak çıkmaza sokmaktı görevi ve BAŞARDI da.
fes 2021-01-01 13:19:32
Prof. Lüzbet Lübenova diye bir bulgar tarihçi var, dar görüşlü ve aşırı bencil tarih anlatıcısının bir örneği. Söylediklerini dinleyince insan bulgarlara has o kaba bencilliğin küstahça sergilenmesinden iğreniyor.

Sled osvobojdeniye dediği rus istilasından sonra Sofya'da bulunan yüzlerce caminin yıkılmasını haklı çıkartıyor, "rodolüptsi" dediği o zamanın bazı Sofya bulgarları 500 sene sonra bile camilerin eski kiliseler üzerine inşa edildiklerini hatırlamışlar ve hepsini bomba koyarak havaya uçurmuşlar. İyi mi?

Yaşını başını almış ama utanması olmayan Lüzbet Lübenova yukarıda dedikleriyle yetinmiyor, Banya camiya dedikleri Sofya'da tek kalmış caminin de yıkılması gerektiğini savunuyor. Moştite na sveti İvan Rilski caminin altında yatmaktadır diyor.

Bulgar tarihçilerinin karakteristik özelliği bol malumat, fakti, olayların anlatımı ama soru sorma sıfır. Soru sorulmayan bir yerde bilim yoktur psevdonauka vardır.
Hasan Sabri 2021-01-02 15:39:12
O “tarihçi” Lizbey Lübenovanın dedesinin birisi kesin Türk’tür.
Fese 2021-01-06 11:37:38
Fes Kadımka DpS görevli olarak mı ayrıldı ne dersin.
Partini hiç bi şekilde çalıştırmaması bunun göstergesi olarak kabul edilir mi sen bilirsin.

Ha, anadil propagandasına izin çıkacak mı.
fes 2021-01-06 13:10:55
Tarih bilimi diğer bilim dalları gibi gözlem ve deneye dayanmaz tarihi kaynaklar dediğimiz yazılı belgelere, arkeolojik objelere dayanır. Mesela Balkan savaşına katılmış bir bulgar generalinin hatırası tarihçiler tarafından kullanılır ama belge olarak kabul edilmez.

Utanması olmayan Lüzbet Lübebova, "benim için bir tarihçi olarak belgeler önemlidir" diye bir beyanat verdikten hemen sonra, Balkan savaşında bulgar ordusuna yol göstermiş olan bir türkle evlendirilmiş bir kadından bahsediyor. Çoluk çocuğa karışmış olan bu sözde türkleştirilmiş bulgar kadını bulgar ordusuna yol göstermişmiş.

Bu fantastik hikayeyi doğrulayacak belge nerede? O dedi bu dedi, olsa olsa böyledir, falan filan.
İvan Vazov 2021-01-08 09:59:46
Fes, “Pod igoto” kitap gerçeklere dayalı mı yazıldı belgeler üzere mi yazıldı.?

Ermeniler yıllarca olmayan “ soy kırımı” savunuyorlar anlatılara dayalı sayısız kitap yazılıp uluslar arası sömpozyumlarda tanıtım yapıyorlar.

Bana göre diyorsun kimse sana göre düşünmez önemli olan o yazıları okuyanın hafızasına ne kaydediliyor ve o “ olaylara” inanıp inanmaması.

Neden Bulgarlar Türklerden nefret ediyorlar tarihe bakıldığında Bulgarlar Türklere kaybolmaktan kurtardıkları için teşekkür etmeleri gerekiyor.

Bu hep Rusların Bulgarların üzerinde yürüttükleri sistematik propagandası değil mi.
D: 2021-01-08 17:16:42
*Fes, “Pod igoto” kitap gerçeklere dayalı mı yazıldı belgeler üzere mi yazıldı.?"
Evet , karakterler mutlaka ozamanki yaşayanlardan esinlenmistir. Ama duygusal olarak taraflı olsada
orta bir Osmanlı etnik bulgar vatandaşın
sosioekonomik durumunu satır aralarından anlaşilmaktadir. Meselya orada zengin çorbacı karakteri var, yüksek duvarlı evi, varlıklı etrafında büyük ayle, kendiside merhametli (devletin verdi terbiye).Baska bir karakter ,Öğretmen Rada ,heycanlanmis , bence maaşı iyi, 10 dekyar tütün çalışmasına gerekmiyor, yani tarlada tutunlik sararmış diye eycanlanmiyor, yani başka yüce şeyler için zamanı ve fırsatı var, bu da kesin köle olmadığının kanıtı. Başka ne vardı ,predstavlenyede kaymakam davet ediliyor ve adam geliyor, ya gelmiş işte, orada dalga geçilmiş galiba onunla ,yetkililerden bir reaksion yok.
Yazarın yazdıkları iyi ki yazmış, yakinen anlatıyor haklin sosyoekonomik durimu
İvan Vazov 2021-01-09 10:00:19
D; her kimsen romana pencerilerin birinden bakmışın o pencereden görülen manzarayı okurlar ve TV dizi seyircisi görmüyor.

Okur ve izleyici “ tecavüz” olayını görüyor gördükleri de Türklere karşı nefreti körüklüyor.
Ruslar tarafından iyi bir membla karşıtı halkı Türkleri kışkırtmaları görüyor.

Nisa’n “kalkınmalarında” sergilenen o yapmacık gerçeğe aykırı sahneleri görüp inanıyor.

“Bana göre” diye bi şey YÖK.

Sana ne görmek istersen duymak istersen servis edilir ve sende azıcık “sptalsan” inanıyorsun.

Aynı Ermenilerin sistematik aralıksız sürdürdükleri yalanlarla doldurulmuş kitaplar yazıp kamuoyunu inandırmak gibi.

Bi yakan 40 kere söylersen sonunda kendin de inanırsın.

Mesele HÖH 30 yıllık suskunluğunu bakacak mı mercek edilen sorulardan biri.
D: 2021-01-09 14:10:34
Hatirladigima kadar tecavüz sahneleri "pityat kim Sofya" filimde vardı, birde benzer sahneler Holivood sahnelerinde genelde görülür, çatışmanın en şiddetli
yerinde kahramanlar sevişmeye başlar. Ama nerede Holivood nerede Boyana.
Ruslar Sofya kapılarına dayanmış ,oradaki zabıta shein peshindeimis mish goya.
İşte bu filim hiç bir gerçeğe dayanaga yoktur.
Ama Pod İgoto o baska, orada satır arasında hakikat yatmakdadir. O arada Osmanlı'da suç oranı dünya çapında en düşük , dağılma sürecine girdiğinde bile.
fes 2021-01-09 17:23:09
Balkan savaşı biz Türkler için, hatırlamak istemediğimiz onur kırıcı bir yenilgidir, düne kadar yönettiğimiz milletlerin orduları karşısında tutunamayıp vatanımız Balkanları tümüyle kaybetmiş olmamız kabul edilmesi zor bir gerçektir.

Bilindiği üzere Balkan savaşında biz Türkler seferberlik ilan edip askeri toplayıp savaş sahasına bile süremedik. Partiler arası çekişmeler yüzünden karşımızda oluşan askeri tehdidi göremedik. Günümüzün komandolarına denk gelen savaşçı avcı taburları her nedense Yemen'e gönderilmişti.

Savaştan sonra yenilginin nedenleri üzerine düşünüldüğünde yukarıda saydığım nedenlerden daha kötü iki neden olduğu anlaşılmış: Almanların Türk savaş planlarını Bulgarlara vermeleri ve telgraf haberleşmesini yöneten ermeni ve rum askerlerin ihaneti.

Savaş planlarını Bulgarlara veren Von Der Goltz Paşa ihanetinin bedelini ödedi. Yabancılara ve türk olmayanlara güvenmenin bedeli ağır ve kulağımıza küpe oldu.
Hasan Sabri 2021-01-10 10:09:15
Fes, yenilgi kabul edilemez diyorsun da neden bu gün Bulgaristan’da yaşamaya mahküm kalan Türklere sahip çıkmıyorsun düşüncelerinde bi ÇELİŞKİ yok mu.

30 yıldır Türklerden oy alan “Türk” partisi HÖH neden Türklerin VAR OLMA mücadelesinin yanında yer almıyor.

Bulgar devleti vermiyorsa bişey yapılamaz diye Türkleti karamsarlığa yarınıngüvensizliğine itmeye çalışıyorsun.

Balkan savaşında Türklet kaybetmiş neden şimdiki Balkan Türkleti KAYBETSİN.

Zaman ve şekiller değişti.
D: analiz 2021-01-10 23:51:55
Balkan savaşlarında sahnede kimler varsa üç aşağı beş yukarı ,Kosova savaşında ayniler vardı. Kosova savaş doneminde kimler var Osmanlı coğrafyasında ,Somuncu Baba, Hacıbektaş Veli, Molla Fenari, Emir Sultan. Fes bize Amerikan rüyası pazarlanıyor dimi, İnternetten Emir Sultanin hayat hikayesini okuyabilirsiniz, orta Asya'dan Bursa'ya yalnız geliyor Bayazidin damatı oluyor (gitsin Siderof Trimpin damadı olsun), kendisi Veli ve büyük kerametleri var .Bayzid İkinci Bulgar devletinin son kalesini fetheeden. Balkan savaşlarında Osmanlida o maneviyat yok artık.
D:€ analizi 2021-01-11 00:06:33
Hasan Salı, Osmanlı'nın idaresinde etisen sadık, kültürlü (terbiyeli) , etnik Bulgar sayıları az değil, birine degenecen , İvanco Hacipencovic.
Bu gün HOH benim nazarımda e siboratelen obraz na İvanco Hacipencovic.Yni Osmanlı'da Hacipencovic efendi ne ise bu gün BG de HOH aynısıdır. Birinci HOHten oy vermediysen bir şey isteme hakin olmamalı, ikinci soasrtcilerr genelde denilebilir sissi ahlyakoniz en az Hacipencovic kadar olmalı ,adamı rüşvetle sinanmis ama sinamayi geçmiş v.s.
fes 2021-01-11 08:14:33
Aklı başında bir bulgar "aprilsko vıstaniye" için "romantiçna metafora" tanımlaması yaptıktan sonra "bırakalım artık bu tür tarih anlayışını" diye bir de çağrı yapmış. Milliyetçi çevreler vay bunu nasıl dersin diye ayağa kalktılar tabi, "Velika Bılgariya" diye masturbasyon yapmaya alışmış kesim bundan vazgeçer mi?

Aklı başında bulgarlar Avrupa'da bulgaristanda olduğu gibi tarih anlatımı hiç bir yerde olmadığını görüyorlar ve bundan utanıyorlar.

Prof. Plamen Mitev mesela, Alaman tarihçinin Batak'ta katliam olmadı, uydurmadır başlıklı doktora çalışmasına bilimsel bir cevap veremiyor. Bir bilim adamına yakışmayan bir tutumla, konuyu alman tarihçinin yaptığı gibi açmıyor, "vardı katliyam, vardı vardı" demekten başka tek bir kanıt bile öne süremiyor.
Hasansabri 2021-01-14 16:33:01
Fes yorumlarıyla sitenin değerini düşüreceğini sanıyor.

Fes bu sitede Türklerin değerini düşüremedin. Burası özgür platform herkes düşüncelerini sansürsüz yazabiliyor tabi ki KÜFÜRSÜZ.

Fes anadil propagandaya kanunla izin çıkacak mı.
D:€ analiz 2021-01-14 23:23:47
"Fes yoru....." -belli ki bu sitenin döndürme manivela feste. Arkadaşlar, fikirlerinizi yazın.
Anadilde propaganda izin gerrkmio, zaten propaganda için kürsüye çıkan zenginler, Türkçe konuşur, öder cezai iş biter, birde sinanmis olacaklar
koy po po - nai. En büyük cezayı alan , en iyi koltuğa.
Adı bakalım.
Kuban 2021-01-15 09:36:10
Türkler zeki ve dinamik dünya fatihleri idiler. Binicilikleri ve at üstünde ok atmaları, öteki ordulardan daha iyi oldukça hep başarılı oldular. Sonra ne olduklarını ise tarihler yazıyor. Anadolu’yu fetheden göçer Türkler, Osmanlı döneminin sonuna kadar cahil bırakıldılar. İşlerini de İranlılar, Araplar, Ermeniler, Levantenler ve devşirmeler gördü. 19. Yüzyılda uzmanlık isteyen işlerin başına getirilenlerin bir listesini yaparsanız bunu görürsünüz.
20. Yüzyılın başında %90’ı köylerde yaşayan Türklerin içinde kaç tanesi okuma yazma biliyordu?
sunay 2021-01-15 09:56:14
bu sitede fesin mantıklı yorumları var. fese kızmayın. fesi anlamaya çalışın.
Hasan Hasan 2021-01-15 10:17:23
Hasan Sabri fese aşık olmuş, sürekli fes fes diye sayıklıyor. Dervişin fikri neyse, zikri de oymuş. Anlaşılan o ki Hasan Sabri karasevdaya kapılmış, fes defalarca onu muhatap almadığını bildirmiş, ağır sözler ithaf etmişti. Yüzüne tükürülen adam "yağmur yağdırttın yarabbi sana şükür" diyebiliyor.

Hasan fikrin varsa söyle, bırak fese sataşmayı. Adam sana yüz vermiyor, ne diye belalısı gibi peşinden koşuyorsun?
fes 2021-01-15 16:07:25
Her şeyi kendiliğinden bilen insanlar var... Hakikati aramak için hiç bir caba göstermemiş, okumamış, düşünmemiş, şüphe etmemiş, sorgulamamış ama her şeyi biliyor.

Bir deney yapmışlar, insanlara fermuarın nasıl çalıştığını biliyor musun diye soru sormuşlar. Büyük çoğunluk " ne var bunda, biliyorum tabi" diye cevap vermiş. Fakat nasıl işlediğini anlat bakalım dendiğinde hepsi rezil rüsva olmuş, bilmedikleri ortaya çıkmış.
Hasan Hasan 2021-01-15 18:26:42
Sen fes misin?
Fes köpeksiz köy bulmuş sineksiz gezmiş.
Artık Yok öyle köy her köyde köpekler var ve Fes de o köpekleri ciddiye almalı köyköoekleti ciddi şekilde ISIRIYORLAR bu sebeple görmezden deliyor.

Taksa ne olur takmasa ne olur.

Bulgaristan Türklerini AŞAĞLAMAKTAN ne zaman vaz geçerse belki o zaman Fes ile normalleşme olur o da belli değil.

Bulgaristan Türklerine azınlık statüsü verilmeli mi verilmemeli mi sorusuna KÜFÜRLÜ cevaplar verdiğini herkes biliyor.

O tür Feskaların hakkından omlara hitap olarak yazan FESKAYA veriyor.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

22 OCAK 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 213 864
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:7 674
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:455
-Aktif Vaka Sayısı:27 769
-Toplam İyileşen Sayısı:177 354
-Toplam Vefat Sayısı:8 741
-Son 24 Saat Vefat Edenler:90
-Aşı Olanların Toplam Sayısı: 25 251

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS