Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6275 Lv.
GBP GBP 2.2188 Lv.
TRL TRL 0.2271 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Mart 2021
HABERLER » Dünya
Balkanlar’dan Kafkasya’ya Türk azınlıkları ve toplulukları sanal platformda bir araya geldiler

Balkanlar’dan Kafkasya’ya Türk azınlıkları ve toplulukları sanal platformda bir araya geldiler

22 Aralık 2020

Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu (TAG) 6. Yıllık Toplantısı tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını dolayısıyla 22 Aralık 2020’de çevrim içi gerçekleşti. 9-12 Ağustos 2020 tarihlerinde Karaçay Balkar Geleneklerini Güçlendirme ve Geliştirme Vakfı’nın (Bars-El) ev sahipliğinde Çerkessk, Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti’nde düzenlenmesi planlanan FUEN TAG toplantısı Kovid-19 salgını nedeniyle çevrim içine taşındı, FUEN’e üye Türk azınlıkları ve toplulukları sanal platformda bir araya geldiler.

Zoom’da gerçekleştirilen toplantıya Batı Trakya Türk toplumunu temsilen Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) ve Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, Rodos ve İstanköy Türklerini temsilen Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (ROİSDER), Ahıska Türklerini temsilen Milletlerarası Ahıska Türkleri Cemiyeti “VATAN” ve Azerbaycan’da yaşayan Meshet (Ahıska) Türkleri İçtimai Birliği “VATAN”, Karaçay-Balkar Türklerini temsilen Karaçay-Balkar Geleneklerini Güçlendirme ve Geliştirme Toplumsal Kuruluşu “Bars El”, Kosova Türklerini temsilen Kosova Genç Birlik Derneği ile FUEN TAG toplantılarına yıllardır katılımının ardından FUEN 2020 Kongresi’nde FUEN’e üye olan Kumuk dilinin korunması ve Kumuk projelerinin koordinasyonu için bölgesel sivil toplum örgütü "Qumuqlar” katıldı. FUEN’ye henüz üye olmayan ancak geçmişte FUEN TAG toplantılarına katılan Bulgaristan’dan Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği ve Ukrayna Gagavuzlarını temsilen Ukrayna Gagavuz Birliği de toplantıya iştirak etti.

FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu’nun açış konuşmasıyla başlayan toplantıda Habip Oğlu, tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle Karaçay-Balkarların ev sahipliğinde fiziki olarak bir araya gelemediklerini ancak sanal platformda buluşmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti. Salgın nedeniyle 2020 yılında fiziki olarak toplantılara katılmanın mümkün olmadığını ifade eden Habip Oğlu, FUEN TAG üyeleri ile e-posta yolu ile iletişim içerisinde olmaya devam ederek iletişim ve işbirliği içerisinde olmayı sürdürdüklerini ifade etti. Toplantının devamında katılımcı kuruluşlar yaşadıkları ülkelerde temsil ettikleri Türk azınlıkları ve toplulukları açısından yaşanan önemli gelişmeleri aktardılar, derneklerinin bu süreçte gerçekleştirdikleri çalışmaları dile getirdiler.

İki oturum halinde gerçekleşen toplantının öğleden sonraki oturumunda Kovid-19 ve Türk azınlıklarının/topluluklarının durumu ele alındı. Katılımcı kuruluşlar salgının etkisini ilk gösterdiği Mart 2020’den bu yana yaşadıkları ülkelerde virüsten korunma yolları ve virüsle mücadelede temsil ettikleri Türk azınlıkları ve toplulukları olarak gerçekleştirdikleri çalışmaları aktardılar. Ayrıca katılımcı kuruluşlar, salgın sırasında ana dilde bilgiye erişim ve ana dilde bilgi edinme, sağlık hizmetlerine erişim ve uzaktan eğitim sürecinde ana dilde eğitim konularında yaşadıkları deneyimleri ve sorunları dile getirdiler.

FUEN TAG 2021 yılında çevrim içi platformda düzenli olarak bir araya gelecek

FUEN TAG’nin 2021 yılı çalışma planı ve yol haritasının görüşüldüğü toplantıda FUEN TAG internet sayfası ile sosyal medya hesaplarının aktif bir biçimde kullanılmasına yönelik öneriler tartışıldı. Salgın koşullarına bağlı olarak değişmekle birlikte toplantıya katılan Türk azınlıkları ve toplulukları 2021 yılında uluslararası düzeyde aktif bir çalışma izlemeye karar verdiler, bu karar doğrultusunda uluslararası düzeydeki toplantılara katılarak sorunların dile getirilmesinin öneminin altını çizdiler.

Ayrıca toplantıya katılan Türk azınlıkları ve toplulukları salgın koşullarına bağlı olarak 2021 yılında çevrim içi platformda düzenli olarak bir araya gelmeye karar verdiler.

Kaynak: tag.fuen.org


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

02 MART 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 249 626
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:16 179
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı: 2 588
-Aktif Vaka Sayısı:32 688
-Toplam İyileşen Sayısı:206 630
-Toplam Vefat Sayısı:10 308
-Son 24 Saat Vefat Edenler:117

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS