Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5966 Lv.
GBP GBP 2.17 Lv.
TRL TRL 0.2104 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ocak 2021
HABERLER » Dünya
Bulgaristan'da annesinin kucağında öldürülen Türkan bebek ölümünün 36. yılında Edirne'de anıldı

Bulgaristan'da annesinin kucağında öldürülen Türkan bebek ölümünün 36. yılında Edirne'de anıldı

24 Aralık 2020

Şükrüpaşa Mahallesi'nde Türkan bebek anısına yaptırılan parktaki anıtın önünde düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunuldu, tüm şehitler için dua edildi.

Anma törenine katılanlar anıta çelenk sundu ve karanfil bıraktı.

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Erhan Pekkan, Bulgaristan'da 45 yıl iktidarda kalan komünist rejimin, Bulgarlaştırma girişimleri sonucu 1985 yılı sonuna kadar Türklerin isimlerini değiştirmeye zorladığını söyledi.

Türkçe konuşanlara para cezalarının kesildiğini belirten Pekkan, "Türklerin dini vecibelerini yerine getirmesi engellendi, Türk kültürüne ait unsurların kullanımı yasaklandı. Bu uygulamalara direnip milli kimliğe sahip çıkanlar cezaevlerine hukuksuz bir şekilde kapatıldı, işkence adası olan Belene'ye sürüldü." diye konuştu.

Direniş sırasında çıkan olaylarda Türkan bebeğin 26 Aralık 1984 yılında şehit edildiğini hatırlatan Pekkan, şunları kaydetti:

"Kırcaali'ye bağlı Kırkova ilçesi Magilyane köyünde isim değiştirme, baskı ve asimilasyon politikalarını ve uygulamalarını protesto etmek için toplanan ve yürüyüşe geçen kadın, erkek, yaşlı, genç ve çocuklar komünist Todor Jivkov rejiminin askerleri tarafından abluka altına alınarak rastgele yaylım ateşine tutuldular.

İlk olarak Musa Yakub, 18 aylık Türkan Feyzullah, Ayşe Hasan şehit oldu ve onlarca kişi yaralandı. Katledildiği vakit 18 aylıktı henüz. Ne Türklük biliyordu, ne Bulgarlık. Ne vatanseverlik duygusundan tatmıştı nede ihanet etmişti. Kendisi kadar küçüktü dünyası. Doğduğu köyün havası suyu, bağrı yanık annesinin gözyaşları gibi temizdi ve annesi Fatma Küçük'ün kucağında vurularak şehit olmuştu."

Türkan bebeğin Bulgaristan Türklerinin direniş sembolü olduğunu dile getiren Pekkan, tüm şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını ifade etti.

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş de salgın kuralları çerçevesinde Türkan bebeği andıklarını ifade etti.

Balkanlar'da barış ve huzur içinde yaşamak için geçmiş acılardan tecrübeler edindiklerini belirten Güneş, "Gerek Bulgaristan'da gerek Yunanistan'da karşılaşılan demokratik olmayan uygulamaların bir an önce ıslah edilmesini, azınlık toplumunun inkar ve suiistimal edilmemiş olmasını görmeyi arzu ediyoruz. " dedi.

Törene, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Edirne Temsilcisi Zürfettin Hacıoğlu, Büyükkarıştıran Bulgaristan Türkleri Derneği Başkanı Cevat Sedes, Silivri Bulgaristan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Deniz Sarı ve derneklerin üyeleri katıldı.

Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Cavus 2021-01-10 15:36:17
Asimilasyon guzliden devam ediyor zaten gene het firsata turkler eziliyor
Bu pandemude bile karanrinayi kontrol etmesi gereken jandarmalar keyfi geziyor halka ceza yazmaya ugrasyor kendi islerni yapmiyorlar
Maksat turklerin oldu bolgelerde eziyet
... 2021-01-10 19:32:19
Svetlozar Aldırov profesör, tarihçi, bulgar tarihçisi mandarinlerinden biri. Makedonya konularında uzmanlaşmış, ama 1984 senesinde isim değiştirme kampanyasının planlamasında aktif olarak katıldığı kesin.

Türk soy isimli Aldırov (nereden geliyorsa artık) Makedonlar milliyetçiliklerini canlı tutmak için bulgar düşmanlığını canlı tutuyorlar" diye yakınıyor. Yahu arkadaş, koskoca profesör olmuşsun sen bulgar milliyetçiliğini saçma türk düşmanlığı ile tutuşturup durmuyor musun?

Türk atasözü ne der: Başkasının gözündeki çöpü görür, kendi gözündeki merteği görmez.
fes 2021-01-12 11:22:57
Diğer bir mandarin bulgar tarihçi de Georgi Markov'dur. Kendisi akademik'dir. Bu akademik de neyin nesi oluyor diye merak edenler olabilir.

Batı dünyasında akademik diye bir ünvan yoktur, orada sadece profesör vardır. Hatta batı dünyasında önemli olan doktora (bulgarca doktarantura) yapmış olmaktır.

Soviyetler birliğinde ünvana doyamıyorlardı, akademik oradan gelir. İngiliz ve amerikalılarda dört yıldızlı general vardır, Hitler almanyasında Feldmarşal, soviyetlerde marşal vardır. Stalin yoldaş marşalla yetinmez, Generalisimus unvanını kendine laik görür.

Georgi Markov akademikçisine gelirsek, kendisi isim değiştirme suçunu planlayanların başında gelir. Bojidar Dimitrov, Lüzbet Lübenova, hatta Dobri Djurov'un kızı isim değiştirme kampanyasında aktif rol almışlardır.
Onbaşı 2021-01-17 08:37:19
Ermeniler birinci dünya savaşında Türkiye’nin bu günlü Ermenistan sınırlarındaki topraklarda Rusların desteklemesiyle Türk köylerini haritadan silip sınırlarını genişletmeye çalışmadı mı.
1 milyon Ermeni’ye tecrit çıkmadı mı.
Yüz yıldan fazla Ruslar Balkan ülkelerde Türk düşmalığı yayıp yerel hakkı Türklere karşı kışkırtmadı mı.
Bulgarın tarihi yüzde 90 Türklere nefret içeren bi tarih diil mi.

Bu günlerde Makedonya’da Bulgar bayrağı niye yakılıyor.

Bulgar Makedonya’da yaşayan Bulgarları azınlık olarak devlet tarafından tanımadını isterken kendi ülkesinde yaşayan 1 milyon Türkü asimile etmeye devam etmiyor mu.

Bulgar azınlıkları yaşadıkları ülkelerde çekinmeden KORKMADAN azınlık statüsü istiyor ve Bulgar devleti bu isteğe karşılık verip o ülke yönetimlerle görüşmeler yapıyor.

Ya biz Bulgaristan Türkleti ne yapıyoruz SUSUYORUZ .
Memet Emin 2021-01-17 19:12:30
Onbaşı susmayalım protesto yapalım varmısın .Haftaya olmadı daha sonra Sofiyada miting yapalım ama herkez elini taşın altına koyacak. Ben şimdiden varım fesbukta sayfasıni bile açtım grupada admin olmak isteyenler yazsın .
fes 2021-01-18 11:22:10
Hadi gidin, bir protesto gösterisi yapın da görelim sizi. Korkmayarak ne isteyecekseniz isteyin, bizlere örnek olun.

Bir kişinin iyi eğitim almış, kendini iyi yetiştirmiş olduğunu biz nereden anlayabiliriz? Baktığı şeyi anlamlandırmasından, önemli olanla önemsiz olanı ayırt edebilmesinden ve parça parça bilgileri geniş bir resme dönüştürebilmesinden.

Yukarıda söylenen üç kriteri dikkate aldığımızda Sofya'da bir protesto gösterisi yapmak saçmalığın ötesinde bir davranış olarak görülür, amaca hiç bir faydası olmaz.

Bulgarların korkusuzca bir şey istedikleri yok, sadece AB üyesi olmanın avantajlarını kullanıyorlar o kadar. Makedonya'dan hak talep ettiler şiddetli karşılık aldılar ve Borisov tıpış tıpış gitti anlaşma imzaladı. Cahilim aklım ermez demesi gerekenler görüş beyan etmemeleri gerekir.
Onbaşı 2021-01-18 15:01:55
Memet aga geç dalganı.
D: analiz 2021-01-18 18:54:51
Yahu Beyler,
lütfen, BG'deki tarihcilerden bahsedmeyin, tarih bir ilimdir, bu ilme hakaret etmiş olmuyormusunuz. Kendim kalın ustasıyım, ama azınlık statüsüne karşıyım, neden mi Biz devletin küçük ortagiz, ya beyler, muhrumuz belli, "Mađarski konnik" ,Turk olan Asparuh askerin oyması, biz varız olamayacaz da kim olsun. O arada tarihten anlamam ,Fes bilir
Onbaşı 2021-01-20 20:38:30
Cahiller GÖRÜŞ beyan etmemesi gerekiyor Fesin düşüncesi.
Fes 1984 yılı Bulgar zülmüne karşı hiç bir Türk “ entelektüeli” karşı gelmedikarıkarının eteklerinin altına saklandılar.

Protesto meydanlarını CAHİLLER doldurdu Bekene adasına Eski Zaara mapusunda tek bir Türk “ entelektüeli” YOKTU.

DpS niye 30 yıldır suskunluğunu bozmuyor. Onlar CAHİLER değildir görüş beyan edebilirler.
Onbaşı 2021-01-20 20:40:38
Türkan Bebek boşuna mı şehid edildi ve şehitlerin hepsi.
Bu soruya kim cevap verebilir.
fes 2021-01-21 08:30:27
“Demokratik milliyetçilik, hakka dayalı ve sırf savunma amaçlıdır; gasp edilen hakkı almaya ve gasp edilmek istenen hakkı müdafaaya çalışır. Emperyalist milliyetçilik ise saldırı amaçlıdır, diğerlerinin hukukuna bile tecavüzü caiz görerek kendi milliyetini takviyeye çalışır.”

Yukarıdaki sözleri söyleyen Türk milliyetçiliğinin teorisyeni Yusuf Akçura'dır. Gerçekten de Türk milliyetçiliği Avrupa milliyetçiklerinin en sonuncusu ve hep savunma amaçlıdır. Lüzbet Lübenova'nın "Geç kalmış bir milliyetçilik" diye küçümsediği aslında insanlıktan çıkmamış tek milliyetçiliktir.

İşte bundan dolayı Türk milliyetçiliği insanlıktan çıkmış gözü dönmüş milliyetçilik olmadığından Azerbeycan milliyetçiliği ile kardeşçe buluşabiliyor. Karabağ'da neler olduğunu herkes gördü.

Buna karşılık bulgar ve makedon milliyetçileri neden kardeşçe bulunamıyorlar, neden birbirlerinin bayraklarını yakıyorlar? Çok açık, bulgar ve makedon milliyetçilikleri gözü dönmüş, saldırgan, azgın milliyetçilik de ondan.
Onbaşı 2021-01-21 10:51:37
Fes bu dünyada akıllı milliyetçilerin yeri olmamış olmayacakta.
DpS yönetimi tamamen akıllı “milliyetçilerden” oluşmakta.
Çok akıldan 30 yıldır susuyorlar. O akıllı grup birhün CAHİLLER onların yapamadıklarını yapmayı hep olduğu gibi beklemekteler.
Her zaman olduğu gibi cahiller ölür akıllı milliyetçiler iktidar olur.

Fes bu gün İngilizce niye dünya ortak dili oldu onlar insanlıktan çıkmış gözü dönmüş milliyetçiler olduğundan mı.
Türk milliyetçiliği savunma milliyetçiliği diyorsun ama bu gün Türkiye’de bile Türkçe yerine Avrupa dilleri tercih ediliyor bak şu şirket mağaza isimlerine.
Bulgaristan Türkün hakları gasp edilmiştir niye DpS gasp edilen hakları almak için mücadele etmiyor.
Yazmak kolay dimi Frs.
sunay 2021-01-21 13:51:51
fes sen bu sitede yorum yazmazsan bu sitenin kalitesi düşer. Sen yorumlarınla bu siteye kalite katıyorsun.
D:€ 2021-01-22 00:01:57
Fes
güzel söze ne denilir. Irkçılık kötü bir şey.

Türklük miliyetcilik değildir,bir sevdadır,ama bunu anlamazlar,
fes 2021-01-22 18:52:30
İbrahim Karahasan türk asıllı bulgar tarihçidir. Adam tv'ye çıkmış Türkiye siyasi ortamını değerlendiriyor. Değerlendirsin, bir mesel yok, ama bulgardan daha bulgar olmasına gerek yok iken can sıkıcı laflar ediyor.

Lafı Hrant Dink cinayetine getiriyor ve cinayeti aşırı Türk milliyetçileri işlediler diye edepsizce bir iddiada bulunuyor. Bu sözü ancak yeminli bir Türk düşmanı söyleyebilir, çünkü söylediği yalan.

Süreç içerisinde Türk yargısı ve emniyeti çalıştı ve cinayeti amerikan istihbaratına bağlı fetöcülerin işleyip suçu Türk milliyetçilerine attıklarını ortaya çıkardı. İbrahim Karahasan'ın bu gerçeği bilmediğini sanmıyorum. Utanmazlığın sınırı yok galiba.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

22 OCAK 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 213 864
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:7 674
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:455
-Aktif Vaka Sayısı:27 769
-Toplam İyileşen Sayısı:177 354
-Toplam Vefat Sayısı:8 741
-Son 24 Saat Vefat Edenler:90
-Aşı Olanların Toplam Sayısı: 25 251

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS