Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6275 Lv.
GBP GBP 2.2188 Lv.
TRL TRL 0.2271 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Mart 2021
HABERLER » Dünya
Bazı Avrupa ülkelerine seyahat etmenin şartları

Bazı Avrupa ülkelerine seyahat etmenin şartları

07 Ocak 2021

Pandemi, Avrupa'da turizmi neredeyse felç etti. Yine de seyahat etmeye karar veren herkes bir dizi gereksinim ve kısıtlamaya uymalı. İşte Almanya dahil bazı Avrupa ülkelerinin getirdiği önlemler.

Evlerinden uzakta çalışan birçok Avrupalı, salgına karşı getirilen kısıtlamaların etkisini Noel ve Yılbaşı tatillerinde derin bir şekilde hissetti. Pek çok Avrupa ülkesine giriş, artık yalnızca negatif bir koronavirüs (Covid-19) testi sonucunun sunulmasından başka testin sonucu ne olursa olsun zorunlu karantinaya da yol açıyor. Almanya, Avusturya, Birleşik Krallık ve Fransa'ya seyahat etmenin şartları şöyle:

Almanya

Şu anda Almanya, Avrupa Birliği'ne (AB) üye tüm devletler, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn, Birleşik Krallık ve yeni vaka sayısı düşük olan ülkelerin vatandaşlarının kendi topraklarına girmesine izin veriyor. Federal Almanya Cumhuriyeti’ne gelmeden önce, son 10 gün içinde riskli bir bölgede bulunmuş olan herhangi biri, www.einreiseanmeldung.de adresi üzerinden çevrimiçi olarak veya kağıt üzerinde bir form doldurmalı ve Almanya’ya girerken bunu yetkililere sunmalı.

Bununla birlikte karantina ve test kuralları, ayrı ayrı illere göre belirlenir. Bavyera, Bulgaristan da dahil olmak üzere tüm riskli bölgelerden gelenlerden varıştan en fazla 48 saat önce veya varıştan 72 saat sonrasına kadar yapılan negatif Covid-19 test sonucu sunulmasını istiyor. Test, yolcunun koronavirüs ile enfekte olmadığını gösterse bile, yeniden muayene edilebilmesi mümkün oluncaya kadar en az beş gün boyunca izole edilmesi gerekiyor. Bu sefer sonuç olumsuz ise karantina sonlandırılır, aksi takdirde beş gün daha devam eder. Başkent Berlin'de de benzer kurallar uygulanıyor.

Riskli bölgelerden Kuzey Ren-Vestfalya'ya gelenler, yolculuktan 24 saat önce veya Alman eyaleti topraklarına girdikten hemen sonra gerçekleştirilen negatif hızlı veya PCR test sonucu sunmalı. Test masrafı kişinin kendisine ait ve test sonucunu alana kadar izole edilmesi gerekmekte.

Baden-Württemberg eyaletinde yüksek riskli bir ülkeden veya başka bir federal eyaletten gelen herkes 10 gününü karantina altında geçirmek zorunda. Karantina istisnası, doktorlar, hasta bakıcıları ve polis memurlarının yanı sıra transit geçiş yapanlar da dahil olmak üzere sözüm ona "sistem açısından kritik" faaliyetlerde bulunanlar için yapılıyor.

Avusturya

Avusturya, Avustralya, Finlandiya, İrlanda, İzlanda, Japonya, Yeni Zelanda, Norveç, Güney Kore, Uruguay ve Vatikan olmak üzere 10 ülkeden gelenlerin ülkeye serbest girişine izin veriyor. AB ve Avrupa Ekonomik Bölgesi ülkeleri, İsviçre, Andorra, Monako, San Marino veya Birleşik Krallık'tan gelen diğer tüm yolcular, negatif PCR veya antijen test sonucu sunmalı, ancak yalnızca beşinci günde sonlandırılabilen 10 günlük bir karantinaya tabi tutulur. İş seyahatinde bulunanlar zorunlu karantinadan muaf. Ancak bu muafiyet komşu ülkelerde yaşayanlar ve düzenli olarak çalışmak için seyahat edenler ile tatil için eve gidenleri kapsamaz. Diğer tüm ülkelerde ikamet edenlerin Avusturya topraklarına giriş yapmasına izin verilmez.

Çoğu havalimanında geçici koronavirüs test merkezleri kuruldu.

Büyük Britanya

Yeni keşfedilen koronavirüs türü ve Brexit anlaşmasını çevreleyen belirsizlikler, bir anlaşmaya varma süresinden önceki son ana kadar geçen ay İngiltere'den kıta Avrupa'sına giden yolcular için bir dizi sorun yarattı. An itibariyle bir dizi ülke İngiliz vatandaşlarının kendi topraklarına erişimini veya genel olarak adaya hava yolculuğunu kısıtladı. Bunlar arasında İspanya, İtalya, Avusturya bulunuyor. Şimdilik Almanya ve Fransa, ülkeleri ile İngiltere arasındaki seyahati 6 Ocak'a kadar tamamen askıya aldı.

Birleşik Krallık'a gelen herkesin önceden https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk adresi üzerinden çevrim içi olarak özel bir form doldurması gerekiyor. Londra'nın riskli gördüğü bir ülkede (örneğin Bulgaristan'da) ikamet etmişse, Ada'ya geldikten sonra 10 gün boyunca kendisini izole etmeli. Karantina, negatif bir test sonucu sunulmasından sonra en erken beşinci günde sonlandırılabilir.

Fransa

AB ülkelerinin sakinleri Fransa topraklarına girme hakkına sahip. Onlar, varıştan son 72 saat içinde yapılmış negatif test sonucuna sahip değillerse, havalimanında yapılan testin sonucu pozitif çıkarsa veya Covid-19 belirtileri varsa yetkililer kendilerini izole etmelerini isteyebilir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

02 MART 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 249 626
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:16 179
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı: 2 588
-Aktif Vaka Sayısı:32 688
-Toplam İyileşen Sayısı:206 630
-Toplam Vefat Sayısı:10 308
-Son 24 Saat Vefat Edenler:117

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS