Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Aşırı milliyetçiler: Türkçe haberler kaldırılsın

Aşırı milliyetçiler: Türkçe haberler kaldırılsın

04 Şubat 2021

Hükümetin koalisyon ortağı olan ırkçı ve aşırı milliyetçi Birleşik Vatanseverler İttifakı, Bulgaristan Ulusal Televizyonu’nda (BNT) yayınlanan Türkçe programların yayından kaldırılmasını öngören bir yasa tasarısı sundu. Radyo ve Televizyon Kanunu’nda değişiklik öngören tasarıya göre, kamu medya kuruluşları BNT ve Bulgaristan Ulusal Radyosu’nda (BNR) sadece Bulgarca programlar yayınlanacak.

Milliyetçiler, devlet televizyonu ve radyosunun azınlıklara yönelik programlar hazırlayıp sunması olanağının kaldırılmasını önerdi. Onlar bu tür programların ancak Bulgaristan’ın resmi dil Bulgarca olması gerektiğini savunuyor.

Değişiklik önerisi, 2000 yılında Meclisin aldığı kararla başlatılan Türkçe haber yayınlarının kaldırılmasını amaçlıyor.

Türkçe haber yayınlarının belirli bir etnik grup için gereksiz bir ayrıcalık olduğunu savunan milliyetçilerin ifadesine göre, bu yayınlar Anayasa’ya aykırı.

Tasarının gerekçesinde, “Bulgaristan'da etnik temelde bir bölünme olmamalı ve bu bakımdan böyle bir hoşgörü kabul edilemez” denildi.

Birleşik Vatanseverler İttifakı, BNT ve BNR’de yayınlanan program ve haberlerin sadece Bulgarca olması gerektiği görüşünü savunuyor.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Hikmet Efendiev 2021-02-11 04:59:28
Adım adım ilerliyorlar.
Birlik olmanın yeni anahtarını bulamazsak sonumuz yakındır.

Bu seçimde en az 40 milletvekili meclise girmeli ve denge unsuru politikasını başarılı uygulayarak haklarımızı birer birer söküp almalıdır.
Ne var ki, bu Bulgar milli doktrını yalayanlarla olacak iş değil.

Durumumuz her gün kötüleşiyor.
DePeSeli 2021-02-18 07:36:19
30 yıl tek yumruk olduk ne değişti ha DPS yönetiminde zenginlerin sayısı arttı Meclis’e deyil 47- 57 vekil göndersek ne edilecek ancak zenginlerin sayısı artar .

Kesin şu saçmalıkları.

DPS anamuhalefet partisi olabilecek kapasitesi var bu ancak 90 RUHUNA dönerse olabilir.

Masal okumayın.
Sabri İkibin Konut 2021-02-19 17:34:05
Irkçı partilerle DPS aynı oluşumdur, şimdi bulgar ve Türk seçmeni karşı karşıya kışkırtmak için ellerinden geleni ardına koymayacaklar.
DPS Slavi Binev'i Sofya'da cami baskını yaptığı için MV adaylıkla ödüllendiren, Türkiye'ye düşmanca takılan, yok bulgar güvenliğine tehlikelidir diye çıkışlar yapan oluşumdur. Seçimler yaklaşınca sınırda vatandaşımızı döverler, BNT Türkçe haberlere saldırmaya başlarlar. Türkleri korkutarak asli meseleleri düşünmelerine engel olunuyor.
DPS mafya/tarikat gibi yapılanmadır, Türkleri savundukları yok. Otuz yılda icraatları ortadadır, derebeylik kurdular, halkı çalıp çırpıyorlar.
Dolduruşa gelmeyin, seçim tiyatrosu var.
Haki 2021-02-20 10:09:13
Parti bisey yapmiyorki duzenin adamları cebele bir bakin turklerin secti baskan basa gelir gelmez caminin hooarlorlerni kaldırdi dahası varmı
Parti buni yaparsa bulgar ne yapmaz
fes 2021-02-22 10:34:03
Caminin hoparlörünü kaldırması doğru olmuş. Peygamberimiz zamanında hoparlör mu vardı? Ezan dediğin güzel okunur ve çıplak sesle okunur. Çirkin mi çirkin okumayı bangır bangır 100 desibelde bağırarak yaparsan milleti bıktırırsın.
DePeSeli 2021-02-23 11:10:55
Haki yazdığını Fes okursa sana nasihatta bulunacak yanlış yolda olduğunu yazacak en doru yol 30 yıldır desteklediğimiz DPS yoludur.
Camiden hopörler indirilse ne yazar zaten dinden uzak ni Türk gençliği yetişmiyor mu, Türkiye’ye gittiklerinde kendilerini Yürkçe ifade edemiyorlar cenaze namazına durmasını bile bilmiyorlar.

DPSyönetimi akıllandı bak İlhan Küçük AP Anadil propaganda yasağını kaldırılmadı için imza kampanyası yaptı ve çok sayıda destekçi bulduğunu şekilde ANADİL öğretimi zorunlu programa alınmadı için de destek arayacak.
DPS 90 kuruluş smacına dönecekler İNŞALLAH.
Mehmet Dönmez 2021-02-25 08:42:08
Geri zekalılara nasihat verme hakkını kim verdi ki, yoktur öyle bir şey.
Deli 2021-02-25 11:27:50
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!
Cebel 2021-02-28 08:01:20
Parti rejim yalanı zaten camiyi ezani yasaklicak olan bunar bulgardan önce gostermelim turkculuk sozde zaten

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS