Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Salgın nedeniyle öğrenciler Bulgaristan üniversitelerini tercih ediyor

Salgın nedeniyle öğrenciler Bulgaristan üniversitelerini tercih ediyor

08 Şubat 2021

Üst üste ikinci yıl dünyada eğitim çoğunlukla çevrimiçi olarak gerçekleştiriliyor. Bu, lise mezunlarının yurt dışında okuma ile Bulgaristan'da kalma arasında seçim yapması gerektiği sorusunu gündeme getiriyor.

Önceleri 12. sınıf öğrencilerinin hayali Avrupa üniversitelerinde okumak iken şimdi onlar daha çok Bulgaristan yükseköğretim kurumlarında okumayı tercih ediyor.

Danışmanlık ajanslarının yurt dışında eğitim tercihlerine ilişkin anket sonuçlarına göre, yeni akademik yılında yabancı üniversitelerde okumaya aday Bulgaristanlı öğrencilerin sayısı % 40 az olacak.

Sofya 127. İvan Nikolaeviç Denkoğlu Lisesinde 12.sınıf öğretmeni Rositsa Dikova, Bulgaria On AİR televizyonuna verdiği demeçte başvuru ve çevrimiçi eğitim şekli ile ilgili endişeleri anlattı.

Öğretmen, “Endişelerim geçen yıl da vardı, daha uzun süre çevrimiçi öğrenme uygulanması öğrencilerin motivasyonunu kırabilir” dedi.

Okulda psikolog olarak çalışan Emiliya Sirakova’nın ifadesine göre, izolasyon ve çevrimiçi öğrenme, öğretmenler, öğrenciler ve ebeveynler için bir stres testi haline geldi.

Şu anda Avrupa'daki çoğu üniversite hibrit eğitim modeline bel bağlamayı seçti.

Ülkemizdeki büyük üniversitelerin verdiği bilgiye göre, yeni koronavirüs (Covid-19) salgını yerel üniversiteleri tercih eden öğrenci sayısında patlama yarattı. Bu trendin devam etmesi bekleniyor.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS