Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Sofya'daki Türk Mezarlığı restore edilecek

Sofya'daki Türk Mezarlığı restore edilecek

12 Şubat 2021

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı, Sofya'daki Orlandovtsi semtinde bulunan ve "42. Parsel" olarak bilinen Türk Mezarlığı'nı ziyaret etti.

Mezarlığın durumunu ve yapılabilecek çalışmaları değerlendiren Sekizkök ve Hacı, Osmanlı padişahlarından V. Murad'ın 1930'da ölen kızı Fatma Sultan'ın yanı sıra Bulgaristan'ın önde gelen Müslüman din adamları, siyasetçileri, sanatçıları ve edebiyatçılarının da defnedildiği mezarlığın bakıma ve restorasyona ihtiyaç duyduğu noktasında mutabık kaldı.

AA muhabirine açıklama yapan Büyükelçi Sekizkök, Sofya'da yeni bir Müslüman mezarlığı parseli açılması için belediye ile temasa geçeceklerini belirterek, Bulgaristan'daki Osmanlı ve Türk tarihine, kültürel mirasına büyük önem verdiğini kaydetti.

Sekizkök, "Mezarlıklar bizi geçmişimize bağlayan önemli kültür hazinelerimizdir. Aynı zamanda onların muhafazası, bakımı ve restorasyonu da çok önemlidir. Bulgaristan ile ilişkilerimizde bunu önemli bir iş birliği alanı olarak değerlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Fatma Sultan'ın mezarı başında dua eden Büyükelçi Sekizkök, Başmüftü Hacı ve beraberlerindeki heyet, burada defnedilmiş olan eski Sofya Müftüsü Hafız Bilal Efendi ile ülkedeki Türk politikacı, din adamı ve aydınların mezarlarını da ziyaret ederek dua etti.

Fatma Sultan ve Türk Mezarlığı

Osmanlı padişahlarından V. Murad'ın en küçük kızı olan Fatma Sultan, geçirdiği beyin kanaması neticesinde 1930 yılında Sofya'da hayatını kaybetti.

Osmanlı tarihi araştırmacısı Cengiz Yolcu, V. Murad'ın yaşamı ile ilgili kaleme aldığı eserinde, 1926'dan beri Sofya'da yaşayan Fatma Sultan'ın 23 Kasım 1930'da vefat ettiğini, cenazesine Sofya'da bulunan yerli ve misafir birçok Müslüman ve Hıristiyan'ın katıldığını ve Fatma Sultan'ın Sofya Mezarlığı'na defninin yapıldığını aktardı.

Sofya Merkez Mezarlığı'nda defnedilmiş binlerce kişiden biri olan Fatma Sultan'ın mezar taşı, zaman içinde belirgin ölçüde zarar gördü.

"42. Parsel" olarak da bilinen Sofya'daki Türk Mezarlığı'nın kapasitesi uzun süredir dolu olduğundan, başkentte vefat eden Müslümanlar, sınırlı kapasiteli diğer mezarlıklarda toprağa veriliyor.

Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Tunay Şen 2021-02-13 09:45:14
Sayın Büyükelçim sizde gördünüz Sofya’da bir Türk mezarlığı yok, bu elzem konu hakkında lütfen bir çözüm bekliyoruz, Teşekkürler
Sofya’dan 2021-02-13 12:20:54
Seçim sonrası “patriotlar” Türk mezarlığını kaldırılmadı için önerge verecekler ve Sofya Belediyesi bu isteği yerine getirecekler.
Nasıl oluyor Hıristiyan Bulfaristan’ın paytatı olan Sofya’da bi Müslüman mezarlık olacak.
İstanbul'dan 2021-02-15 12:24:19
Tamam da, Türkiye'de de patriyotlar var, onlar da bir önerge verip İstanbul'daki demir kiliseyi yıkar, demirini hurdaya veriverirler; o zaman ne yapacaksın?
Sofya’dan 2021-03-07 12:08:27
İstanbul’daki demir yığını kilise uluslararası korumada yıkamadınız.

Sofya’da Türk mezarllğunı kaldırarak hep yapıldığı kimi binalar inşaa edilecek yeti çok kıymetli .
Dersadet'ten 2021-03-08 10:22:01
Uluslar arası korumaya çok güvenmemek lazım, 1453 Doğu Romalılar güvendiler, sonra ne oldu hepimiz biliyoruz. Sanki İvan Şişman da bir yerlere güvenmişti, ama öfkeli Beyazıt tozu dumana katmıştı ve olay ayak öpmeyle sonuçlanmıştı. Bulgarların gururu da kırıldı tabi, ama yapacak bir şey yoktu, ne yapalım, kader.
Bılgarştina falan filan 2021-03-11 11:46:55
Bulgarların gururu kırıldığı bir efsanedir, gerçekte öyle bir şey hiç olmamıştır. Bulgar halkı Osmanlı Türk yönetimini benimsemiş, devleti kendi devletleri bilmişti.

19 asırda milliyetçilik cereyanları sonucu bulgar halkının görüşleri zor kullanarak değiştirildi. Tursko robsvo diye uydurma bir hikayeye bulgar halkı eğitim yoluyla inandırıldı.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS