Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
2021 Yılı Kırcaali Belediye Bütçesi Mali Çerçevesi 75 700 000 Leva

2021 Yılı Kırcaali Belediye Bütçesi Mali Çerçevesi 75 700 000 Leva

12 Şubat 2021

Kırcaali ‘deki İş Geliştirme Merkezi salonunda anti-salgın önlemlerine uyularak Kırcaali Belediyesi 2021 Yılı Bütçe Taslağının kamuya açık tartışma toplantısı yapıldı. Bütçe Mali Plan Çerçevesi, Belediye Finans ve Muhasebe Hizmetleri Daire Başkanı Zina Kasabova ve Belediye Başmuhasebesi Radostina Boeva tarafından tanıtıldı. Taslakla ilgili soruları yanıtlamak için Belediye Başkan Yardımcısı Müh. Katya Mitovska ve Belediye Meclis Başkanı Hüseyin Ahmet de toplantıda hazır bulundu.

Toplantıda ayrıca belediyede görevli uzmanlar ve Belediye Meclisinde yer alan neredeyse tüm siyasi parti gruplarına mensup Meclis üyeleri hazır bulundu.

21 Yılı Bütçe Mali Plan Çerçevesi 75 700 000 leva. Önceden 69 960 000 leva olarak öngörülen 2020 yılı mali plan çerçevesine göre yaklaşık yüzde 7 oranında artış var. Bu, devlet tarafından delege edilen faaliyetler için 2021 için sağlanan kaynakların artırılmasından ve 2020 yılı bütçesinde başlıca sermaye kaynaklarından artan 3 843 359 leva tutarındaki fonlardan kaynaklanıyor.

2021 Yılı Bütçe Taslağının temel özelliği, makro çerçevesi anaokulları, okullar, güvenlik, sosyal hizmetlere erişim, atık yönetimi ve sokak temizliği gibi en önemli kamu hizmetlerinin sürekliliğini sağlayarak salgına karşı bilinen ve beklenmedik sonuçlar ve önlemlere şartlandırılmış olması. Kamusal alanların iyileştirilmesi yoluyla yaşam ortamının kalitesinin iyileştirilmesi süreci belirlendi.

2021 Yılı Bütçe Taslağının daha önemli özellikleri arasında bütçeden ödenen asgari işçi maaşının 610 levadan 650 levaya yükseltilmesi, yerel vergi ve harçların artırılmaması, belediye tarafından organize edilip başlatılan yeni asistan desteği hizmetinin başlamasından dolayı ayrılan kaynakların iki kat artırıldığı sosyal güvenlik, yardım ve bakım hizmetlerinde en önemli miktarda olmak üzere devlet tarafından delege edilen faaliyetler için kaynakların önemli miktarda artırılması, belediye idaresi, eğitim ve kültür olmak üzere bazı delege edilen faaliyetlerin finansmanına yılın ikinci yarısında kendi kaynaklardan katkı sağlanması sıralanabilir.

2021 yılında Kırcaali Belediyesi Yatırım Programı kapsamında 9 039 757 leva tutarında yatırım yapılması planlanıyor. 10 150 120 leva tutarında AB tarafından finanse edilen 12 proje uygulanıyor.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinden Meclis Üyesi Sezgin Bekir, mezarlık parklarındaki mezar yerlerinin dolmasına dikkat edilmesini ve yenilerinin oluşturulmasını göz önünde bulundurmanın yanı sıra yenileri ile değiştirilen eski kaldırım taşlarının mezarlığa giden sokakta kaldırımlar oluşturmak için kullanılmasını önerdi. Bulgar Sosyalist Partisinden (BSP) Meclis üyeleri Milko Bagdasarov ve Georgi Küçükov, bütçeden finanse edilecek inşaat faaliyetlerine yenilerinin eklenmesine ilişkin yazılı önerilerde bulundular.

Vatandaşlar, Kırcaali'deki yeşil alanların bakımı ile ilgili sorular gündeme getirdi. 2021'de Kırcaali Belediyesinin anti-sosyal davranışların yoğun olarak görüldüğü noktaların video gözetimi için kaynak öngördüğü ortaya çıktı. Sokak köpekleri için barınak inşa edilmesi için 50 000 leva, müzenin çatısının onarımı vb. faaliyetler için de kaynaklar öngörülüyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Müh. Katya Mitovska, 2021 bütçesi ile ilgili fikri ve önerisi olan herkesi belediye idaresini ziyaret etmeye davet etti, onların burada uzmanlardan finansman olanakları hakkında bilgi edineceklerini ve birlikte bu konuyu tartışacaklarını belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS