Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Dobruca’da tarla fiyatları düşüyor

Dobruca’da tarla fiyatları düşüyor

12 Şubat 2021

Bulgaristan Tarım Arazi Sahipleri Derneği Başkanı Stayko Staykov, “Bulgaristan'da tarım arazileri konsolide edilmiş değil, toplulaştırılmış değil ve çok az yerde toplam ekilebilir arazi hacminin % 3'ünden fazlasını kaplamayan sulama yapılıyor. Bu da Bulgaristan'da ekilebilir araziye olan ilgiyi azaltıyor” diye açıklamada bulundu.

Staykov, “Daha ilk tecritte gayrimenkul satış işlemleri önemli ölçüde azaldı. Salgın önleyici tedbirler bir ara kaldırılsa da enfeksiyon kapma korkusu tarımsal arazi ile ilgili işlemlerin ancak son derece gerekli hallerde yapılmasına neden oldu” dedi.

Dernek Başkanı, “Çok ciddi bir düşüş görüyoruz - talep var, ama arz zayıf. Bildiğimiz gibi arazi ıslahı yapılmıyor ve bu da piyasalarda ek stres yaratıyor” diye ekledi.

Staykov’un ifadesine göre, tarım arazileri pazarı bölgeye bağlı olarak çok dinamik, Dobruca’da yıllardan sonra ilk kez fiyatlarda daha büyük bir düşüş yaşanırken Montana, Vratsa (İvraca) ve Vidin'de fiyatlar yükseliyor.

Dernek Başkanı, “Fiyatların toprak ve iklim koşullarına göre belirlendiği tarım arazisi kiralamada da benzer bir durum söz konusu” diye izah etti.

Staykov’un ifadesine göre, tarım arazileriyle başlıca yerliler ilgileniyor ve yabancıların ilgilendiğine dair bir eğilim gözlenmiyor.

Dernek Başkanı, tarım arazileri pazarının yılın ikinci yarısından sonra toparlanacağını tahmin ederek, bunun hem aşılama hızına hem de iklime bağlı olduğunu sözlerine ekledi. Araziye yatırım yapmanın artık para biriktirmek için bir yol olduğunu söyledi.

Staykov, “Tarım arazilerinde yeniden sulama yapmaya başlarsak, iklim koşullarına o kadar bağımlı olmayacağız ve sonrasında da fiyatlar kademeli olarak artmaya devam edecek” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS