Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Salgın nedeniyle ücretsiz izinde olanlar sağlık primlerini kendileri ödeyecek

Salgın nedeniyle ücretsiz izinde olanlar sağlık primlerini kendileri ödeyecek

12 Şubat 2021

Olağanüstü Hal Sırasında Tedbirler ve Eylemler Hakkında Kanun’da değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi ikinci okumada Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Değişikliklere göre, pandemi nedeniyle alınan 90 takvim günü ücretsiz izin, hizmet süresi olarak kabul edilecek ve bu sadece bu yıl geçerli olacak. Ancak ücretsiz izin sırasında sağlık sigortası haklarını kaybetmemek için onların masrafları kendisine ait olmak üzere asgari sağlık primi ödemesi gerekecek.

Ayrıca koronavirüs (Covid-19) salgını mücadelesinde ön saflarda yer alan hekimlere ve diğer sağlık çalışanlarına olağanüstü salgın durumu kaldırıldıktan sonra üç aya kadar ek ödeme yapılması kararı alındı. İşinde iyi sonuçlar elde eden memurların maaşlarına ek ödemeler yapılacak. Aşılama işlemi yapan memurlara da bu tür ek ödeme verilecek.

Covid-19 krizinden zarar gören küçük ve orta ölçekli işletmelere tazminat ödenecek. Önlemden olağanüstü salgın durum nedeniyle geçen yıl 1 Kasım'dan sonra faaliyeti durdurulan şirketler faydalanacak. 1 Ocak 2021 tarihinden sonra faaliyetine yeniden başlayan işletmelere ise Covid-19 salgını nedeniyle faaliyetinin askıya alındığı her ay için destek verilecek.

Yerel Vergi ve Harçlar Kanunu’nda da değişiklik önerisi kabul edildi. Belediyelerin bir adreste ikamet eden kişilerin sayısı, çöp kutularının kapasitesi veya evsel atıkların toplandığı özel torbalara göre evsel atık vergisinin belirlenmesine ilişkin 3 seçenek arasında seçim yaparak evsel atık ücretinin belirlenmesi kuralı, sayım sonuçlarının yayımlandığı yıldan sonraki ikinci yılda, yani en tez 2024 yılında yürürlüğe girecek.

Devlet bütçesinden verilen faizsiz kredi borcu olan belediyelere yaptırım uygulanmayacak. Geçen yılın sonuna kadar faizsiz kredilerini ödememiş belediyelere salgın durumu bittikten sonra iki ay içinde bunu yapmaları için süre verilecek.

Ayrıca gönüllü olarak koruyucu aile hizmeti sunan ailelerin gelirinin, yüzde 90’dan fazla engelli çocukların aileleri ve yakınlarının gelirine eşit olması kararı alındı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS