Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
AİHM, Siderov’un ırkçı ifadelerinden dolayı Bulgaristan’ı mahkum etti

AİHM, Siderov’un ırkçı ifadelerinden dolayı Bulgaristan’ı mahkum etti

17 Şubat 2021

Bulgaristan, Bulgar mahkemeleri tarafından ayrımcı ifadeler kullandığı kabul edilmeyen Ataka partisi lideri Volen Siderov'un vatandaşlara hitap ettiği konuşmaları nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde suçlu bulundu. Siderov'un 15 yıl önce milletvekili seçilmesinden önce ve sonra yaptığı konuşmalar söz konusu.

AİHM’in mahkumiyet kararları Yahudi asıllı Gabriela Behar ve Katrin Gutman ve Roman asıllı Kremena Budinova ve Vasil Çaprazov tarafından Siderov’un Yahudi ve Roman karşıtı nefret dili içeren konuşmalarıyla ilgili Bulgaristan aleyhinde açılan davalara ilişkin verildi.

Davalar, Yargıtay'ın Ağustos 2012'de Sofya Bölge Mahkemesi ve Sofya Kent Mahkemesinin Siderov'u azınlık karşıtı yayınları ve çeşitli medya kuruluşlarının yayınları, mitingler ve parlamentoda azınlık karşıtı konuşmalarından dolayı mahkum etmeyi reddetmesine ilişkin kararlarını onamasının ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşındı. Hem birinci hem de ikinci derece mahkeme, Siderov'un kullandığı ifadelerle azınlıklara karşı düşmanca, saldırgan veya tehdit edici bir ortam yaratmayı amaçlamadığına ve seyircileri etkileme gücüne sahip olmadığına karar verdi. Yargıtay'ın kararlara yapılan itirazları reddettiği ve bu nedenle davalara ulusal düzeyde son verildiği belirtildi.

AİHM’in kararına göre ulusal mahkemeler, Siderov'un konuşmalarının etkileme kapasitesini küçümsedi ve bunun yerine bunları toplumsal açıdan önem arz eden konularda meşru bir tartışma olarak tanımladı. Siderov'un ifadelerinin Bulgaristan'daki etnik Romanlar üzerindeki etkisini küçümsemek pahasına ifade özgürlüğüne büyük ağırlık verildi.

AİHM’in her iki dava sonucunda verdiği karara göre Bulgaristan tazminat ödemeyecek, ancak yaklaşık 5 700 avro tutarındaki dava masraflarını ödeyecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS