Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bugün seçim olsaydı, meclise yedi siyasi oluşum girerdi

Bugün seçim olsaydı, meclise yedi siyasi oluşum girerdi

19 Şubat 2021

Gallup International Ajansının 4-12 Şubat döneminde 18 yaş üstü 1011 vatandaşın katılımıyla gerçekleştirdiği ulusal temsili anket sonuçlarına göre, hükümetin görev süresi sona yaklaşırken hükümetin çalışmalarını onaylayan vatandaşların oranı % 19, onaylamayanların sayısı ise yüzde 69 oranında. Meclisi onaylayanların oranı %14, onaylamayanların ise yüzde 73. İki kurum, yaz ve sonbaharda imajlarının üzerinde oluşan zararın bir şekilde üstesinden gelmeyi başardı. Ancak hükümete ve Meclise olan güven oranları son on yılda kaydedilen seviyelere göre en düşük seviyesinde.

Mevcut hükümet döneminde ordu, bu yılın başlarında son on yılda % 54 ile en yüksek güven oranı seviyesine ulaşarak güvenini artırdı. Orduya güvenmeyenlerin oranı ise yüzde 28. Polis de güven oranını genelde yaklaşık 40-50 seviyesinden % 54 seviyesine yükseltti. Polise güvenmeyenlerin oranı ise yüzde 36.

Bugün seçim olsaydı, Meclise yedi siyasi oluşum girerdi ve bunlardan ikisi için seçim kampanyası belirleyici olacak. Baraj oranına yaklaşmayı veya hatta aşmayı (özellikle beklenen düşük katılım nedeniyle düşük olursa) bekleyen veya devlet yardımı almak için gereken oy oranını almak için mücadele edecek birkaç parti daha var.

Anket sonuçlarına göre, bugün seçim olsa GERB-SDS İttifakının destek oranı yüzde 25,8, Bulgar Sosyalist Partisinin (BSP) destek oranı yüzde 21,9, “Böyle Bir Halk Var” partisinin destek oranı yüzde 13,1, Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) destek oranı yüzde 12,4, Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakının destek oranı yüzde 6,8, Maya Manolova başkanlığındaki “İzpravi Se.BG” (Ayağa Kalk) sivil platformu ve ortaklarının destek oranı yüzde 4,7, İç Makedon Devrimci Örgütü’nün (VMRO) destek oranı yüzde 4,2 olurdu. Son iki siyasi oluşumun Meclise girmesinde seçim kampanyası belirleyici olacak. Volya (İrade)-Bulgaristan Ulusal Kurtuluş Cephesi (NFSB) İttifakı da böyle bir şansa sahip olabilir. Şu anda ittifakı oluşturan partilerin toplam destek oranı yüzde 2,7.

Anket sonuçlarına göre, şimdi seçim olsa yaklaşık 2,9 milyon kişi oy kullanırdı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS