Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
İnovasyon odaklı çalışmalar yürüten kurum ve kuruluşlar ağı oluşturulacak

İnovasyon odaklı çalışmalar yürüten kurum ve kuruluşlar ağı oluşturulacak

02 Mart 2021

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, makamında Devlet Bilimsel Araştırma ve Yenilikler Ajansı Başkanı Martin Danovski ile yaptığı görüşmede, “Yenilikler ve bilimsel araştırma alanında işbirliği, "Üç Deniz" girişiminin enerji, ulaşım ve dijitalleşme alanlarında bağlantı hedeflerine ulaşmada kilit rol oynuyor” diye kaydetti.

İkili, girişime katılan ülkelerde inovasyon odaklı çalışmalar yürüten kurum ve kuruluşlar ağı oluşturma fikrini tartıştı.

Devlet Başkanının ifadesine göre, böyle bir işbirliği ve deneyim alışverişi yapılan bir ortam, "Üç Deniz" girişimi ülkelerinin daha büyük ölçekli yüksek teknoloji projeleri planlama, proje finansmanı sağlama ve uygulama potansiyelini artırabilir.

Devlet Bilimsel Araştırma ve Yenilikler Ajansının, “Üç Deniz” girişimi kapsamında uygulanacak bilim, eğitim ve yenilik alanındaki kilit önem arz eden ulusal projelerin belirlenmesine yardımcı olması da önerildi.

Radev, girişimin bu odağının güçlendirilmesinin genç profesyonellerin potansiyellerini ülkede geliştirmeye motive edeceğini ve “Üç Deniz” girişiminin Orta ve Doğu Avrupa'da üretilen ürünlerin katma değerinin artırılması ve yaşam standartlarının kalıcı iyileştirilmesi için vizyonuna katkıda bulunacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı ayrıca, "Üç Deniz" girişimi zirvesine eşlik eden etkinliklerin, büyük teknoloji şirketleriyle işbirliği yoluyla da Bulgar projelerine ciddi yatırımcı ilgisi çekme fırsatları yaratacağını söyledi.

Girişim kapsamında etkili ortaklık yolları bulunması gerektiğini prensipte kabul ettiğini dile getiren Danovski, “Bulgaristan, yeniliğe ve bilime dayalı ekonomik büyüme hedefini açıkça ifade etti ve Devlet Bilimsel Araştırma ve Yenilikler Ajansı, bu alandaki tüm kilit önem arz eden Bulgar projelerini senkronize etmeye ve proje finansman araçlarını belirlemeye yardımcı olacak” diye kanaat getirdi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS