Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
2022’den itibaren evsel katı atık ücreti atık miktarına göre belirlenecek

2022’den itibaren evsel katı atık ücreti atık miktarına göre belirlenecek

03 Mart 2021

15 Mart'a kadar kamuoyunda tartışmaya açık olan 2021-2028 Ulusal Atık Yönetim Planı’na göre belediyeler, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren evsel katı atık ücretini atık miktarına göre belirleyecek. Planı sunanlar, yeni ücret tarifelerinin ertelenmesinin sebebinin, belediyelerin bilgi ve kapasite eksikliği olduğunu belirtiyor.

Plan taslağına göre, belediye katı atık vergisi, katı atık üreten hane hakları ve firmalara yönelik "kirleten öder" ilkesinin uygulanmasını gerçekleştirmesi gereken ekonomik bir araç. Şu anda katı atık ücreti konutların emlak vergi değerinin binde biri oranında belirleniyor ve kişiler tarafından üretilen atık miktarı ile bağlantılı değil.

Planı sunanların analiz ve değerlendirme sonuçları, işletmelerin üretilen her 1 ton atık için nüfusa kıyasla kat kat daha fazla ücret ödediğini göstermekte, yani belediye atık vergisi ekonomik bir araç olarak rolünü yerine getirmiyor. 2017 yılında Yerel Vergi ve Harçlar Kanunu’nda yapılan değişikliklerle vergiyi gerçek bir ekonomik araca dönüştürmek için belediye atık vergisi miktarının belirlenmesine ilişkin yeni şartlar yürürlüğe girdi.

Plan taslağında, “Tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımının azaltılması giderek daha önemli hale gelecek. Bu önlemin özellikle anaokullarında ve okullarda yaygın olarak uygulanması halinde güçlü bir etkisi olur.

Malların toplu olarak veya yeniden kullanılabilir kaplar / kavanozlar / kutular içinde satışı, örneğin cam kutular, perakende zincirleriyle ve tek tek mağazalar ve üreticilerle ortaklaşa organize edilebilecek iyi bir uygulama.

Hem üretim açısından hem de tekstil atıklarının arıtılması açısından çevreye büyük zarar veren sözümona "hızlı moda" (fast fashion) ürünlerinin geliştirilmesi ile yeniden kullanım için tekstil atıkları için konteyner / toplama noktası sayısının artırılması, yeterli derecede iyi bir uygulama olacak” denildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS