Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
Momçilgrad Belediyesinin 2021 Yılı Bütçesi Mali Çerçevesi 18 milyon leva

Momçilgrad Belediyesinin 2021 Yılı Bütçesi Mali Çerçevesi 18 milyon leva

09 Mart 2021

Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Meclisi, oybirliğiyle 18 116 217 leva miktarındaki mali çerçeveli 2021 yılı belediye bütçesi taslağını kabul etti. Yerel Meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı İlknur Kazim, bütçeyi dengeli olarak nitelendirdi. Yaşlılar ve hastalar olmak üzere en savunmasız gruplara vurgu yaparak Momçilgrad ilçesi sakinlerine yönelik olduğunu belirtti.

İlknur Kazim, “Momçilgrad Belediyesi, geleneksel olarak yıllar boyunca sosyal hizmetleri alanında güçlü bir politika yürütüyor. Geniş insan gruplarını kapsayan çok sayıda sosyal proje uygulanmaktadır. Bütçenin amacı, Momçilgrad Belediyesi tarafından sunulan sosyal hizmetleri sadece sürdürmekle kalmayıp, aynı zamanda hacmini artırarak da Covid-19 krizinin sonuçlarının üstesinden gelmektir. Aynı zamanda bütçenin ana işlevlerini ihmal etmeyeceğimizi ve daha önce olduğu gibi altyapıya yatırım yapacağımızı vurgulamalıyım. Bütçe ayrıca kültür, spor, turizm ve diğer kamusal yaşam alanlarının geliştirilmesi için kaynak öngörüyor” diye kaydetti.

Belediye Meclis Başkanı Ersin Ömer, “2021 yılı belediye bütçesi, gerçekçi ve geliştirici olarak tanımlanabilir. Bütçenin oluşumunda belirlediğimiz ana hedef ilçeyi daha yaşanabilir bir yer haline getirmekti ve bunun gerçekten olacağına dair iyimserim” diye kaydetti.

2021 yılı bütçesinde devlet tarafından delege edilen faaliyetler için 10 693 916 leva, yerel faaliyetler ve delege edilen faaliyetlerin finanse edilmesini tamamlamak için ise 7 422 301 leva ayrılması öngörülüyor.

Momçilgrad Belediyesinin sermaye harcamaları programının maliyeti 4 640 877 leva, bu da sokakların ve spor tesislerinin onarımı ve bakımı için daha fazla kaynak olacağı anlamına gelir. Zornitsa Kreşi’nde katı yakıtlı kalorifer kazanının sıkıştırılmış gaz yakıtlı kalorifer kazanı ile değiştirilmesi planlanıyor.

Kaldırım ve bordürlerin tamamen yenileneceği Gümürcine Caddesi’nin iyileştirilmesi için kaynak ayrılacak. Momçilgrad Belediyesi, korkulukların ve sokak direklerinin yenileriyle değiştirilmesi için ek kaynak sağlayacak, böylece onların daha fazla onarımına gerek kalmayacak. Momçilgrad'da yeni otoparkların yapımı planlanıyor.

2021'de önceliklerden biri su temini olacak. Piyavets (Söylüm), Neofit Bozvelievo (Alfatlı) köyünün Hamasçe Mahallesi, Sentce, Kremenets (Çakmaklar) ve Nanovitsa (Alibeykonağı) köylerinde, Konçe (Atalan) köyünün Oves mahallesinde ve Gurgulitsa (Arabacı) köyünün Borovo mahallesinde su şebekesinin onarımı ve pompa istasyonlarının yapımı planlanıyor. “Prolet” ve “Osvobojdenie” sokaklarında su boru hattının yenilenmesi planlanıyor.

Katı atıkların ayrı toplanması için 24 adet yer altı çöp konteynerinin inşası için ek finansman sağlanacak. Finansman, belediyenin devlet bütçesine katkı payı olarak ödediği ücretlerden iade edilen parayla sağlandı. Ayrıca yeni bir çöp toplama makinesi ve sokak aydınlatma sistemlerinin onarımı için bir hava platformu satın almak için de kaynak öngörülüyor.

Bütçe taslağı, yeni “Dvadeset i Pırvi” semtinin iyileştirilmesini ve ilk aşamada bordür taşı ve kırma taş ile kaldırım döşenmesini öngörüyor. Bu yıl iki yeni “Sedlari" ve "Vırhari” üretim sahasının oluşturulması için bir proje hazırlanacak.

2020 yılında başlayan yeni oyun parklarının yapımına devam edilecek. “Orpheus” semtinde, pazar bölgesinde, 26 Aralık Caddesi’nde (tren istasyonunun yanında) ve Nanovitsa köyünde olmak üzere 4 yeni çocuk oyun alanı inşa edilecek. Kasabanın en büyük semti “Edinadeseti” de yeni bir spor sahası da inşa edilecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS