Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Yaklaşık 170 000 kişi fiilen işsiz kaldı

Yaklaşık 170 000 kişi fiilen işsiz kaldı

15 Mart 2021

Bulgaristan İktisat Odası Başkanı Radosvet Radev, Bulgaristan Ulusal Radyosu’nun (BNR) “Pazar 150” programına verdiği demeçte, “İhracatımız yüzde 8’lik kayba uğradı. İthalat oranı % 10 düştü. İşsizlik artışı - yaklaşık 170 000 kişi fiilen işsiz kaldı. Endişe verici şey, yatırım yapılmaması ve tüketimdeki düşüş. Küresel borç seviyesi dramatik bir şekilde yükseldi. Küresel borç miktarı, ülkelerin toplam gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yaklaşık % 350'si kadar. Bulgaristan'ın dış borcunda 2,3 milyar leva artış oldu” diye kaydetti.

Pazar Ekonomisi Enstitüsü’nün kurucusu ve Sofya Sveti Kliment Ohridski Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Krasen Stançev de programa katılarak konuyla ilgili yorum yaptı. Doçentin ifadesine göre, ileride ne olacağına odaklanmak önemli.

Ülkemizin döviz rezervlerinin iyi bir miktarda olmasından dolayı koronavirüs salgınının ekonomiyi daha hafif vurduğunu belirten Stançev, “GSYİH'daki düşüş, özellikle ücretlere yönelik sınırlı hükümet harcamaları nedeniyle yaklaşık yüzde yarım oranında daha az. Hala kaç şirketin iflas edeceğini bilmiyoruz. Destek ödemelerinde gecikme olduğunu biliyoruz. Yaklaşık 1,4 milyon kişi herhangi bir destek tedbirine dahil değil” dedi.

Destek tedbirlerine ilişkin başvuru prosedürlerinin hafifletilmesinin iyi olduğuna işaret eden Radev, “Hanehalkların döviz mevduatlarında artış olması gösterge niteliğinde. Kriz insanları son derece ihtiyatlı hale getirdi. Bazı tedbirlere ülkedeki işletmelerin ancak % 10'unun başvurabileceği şekilde hazırlandı” dedi.

Stançev,”Döviz rezervleri miktarının yüzde 1’i doğrudan vergilerin ödenmesini geçici olarak askıya almak için kullanılabilirdi “ diye kaydetti.

Radev, kriz zamanında yeni ekonomilerin, standartların ve süreçlerin yaratıldığını, ancak ülkemizin bunları görmediğini ve onları destekleme cüreti olmadığını vurguladı.

Her ikisi de kredilere moratoryum uygulanması tedbirinin etkinliği konusunda hemfikir oldular. Ancak Radev, Nisan ayı başlarında bu "tatil" sona erdiğinde ne olacağını sordu.

Stançev’in ifadesine göre, Bulgaristan'ın komşu ülkelere veya bizim durumumuza benzer durumda olan ülkelere kıyasla yatırımlarını kaybetmesi garip.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS