Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
Cebel ilçesinde 36 minik yaratıcı yeteneklerini geliştiriyor

Cebel ilçesinde 36 minik yaratıcı yeteneklerini geliştiriyor

16 Mart 2021

Cebel (Şeyhcuma) kasabasında iki anaokulu çocukları bir proje kapsamında ek olarak yürütülen “Küçük Yetenekler”, “Yetenekli Eller” ve “Renklerle Oynuyoruz” eğitim faaliyetlerine katılıyor.

Cebel Belediyesi, Pripek (Güneli) ve Rogozçe (Hasırcık) köylerindeki anaokulları ile ortaklaşa "Birlikte Öğrenir, Oynar ve Yaratırız" projesini uyguluyor. Proje, Etnik Azınlıklardan Çocukların ve Öğrencilerin Eğitim Entegrasyonu Merkezi tarafından finanse edilmektedir. Projenin amacı, her çocuğa kaliteli eğitim ve tam gelişim için eşit şans vermek, eğitim sürecine ek ve çeşitli eğitim faaliyetleri kazandırmak. Hedef grup 36 çocuk, ebeveynleri ve öğretmenleri.

“Küçük Yetenekler” faaliyetine katılan çocuklar, her türlü rolü oynuyor, röle bürünüyor, onları ilgilendiren veya taklit yeteneklerini sergiliyor, kendilerini masal aleminin büyüsüne kaptırıyorlar. Peri masallarından farklı karakterler gezegenimiz, farklı kültürler ve gelenekler hakkında komik hikayeler anlatır ve nezaketli, saygılı ve hoşgörülü olmayı öğretiyor.

Rogozçe köyündeki Ray Anaokulu çocuklarının yetenekli elleri ve “Renklerle Oynuyoruz” eğitim faaliyetine katılan çocuklar, sanatın gerçek “şaheserlerini" yaratıyor. Hepsi boyamayı, modellemeyi ve süslemeyi seviyor. Minikler, gerçekliğin, realitenin ve sihrin olduğu bir dünya yaratıyor.

Projenin uygulanmasında ve eğitim sürecinde önemli bir nokta ebeveynlerin katılımı. İki anaokulunda görevli öğretmenler, “Çocuklar, ebeveynler ve öğretmenler arasında olumlu bir iletişim ortamı oluşturmak için koşullar yaratmak çok önemli, çünkü yalnızca iyi bir işbirliği herhangi bir anaokulunu çocukların zevkle geldiği, saygı gördüğü, anlaşıldığı, kendi kültürleriyle özdeşleşmiş hissettikleri bir eve dönüştürebilir” diyorlar.

“Ray” ve “Pesnopoy” anaokulu öğretmenleri, “Öğretmen-Ebeveyn Etnopedagojik Etkileşim Modelleri” konulu online eğitim seminerine katıldı. Seminerin konuşmacısı Sofya Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Prof. Dr. İrina Koleva idi.

Proje, 2021 Haziran ayı sonuna kadar sürecek. Projenin maliyeti 14 763 leva.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS