Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Hükümet işverenlere tazminat ödeme süresini uzattı

Hükümet işverenlere tazminat ödeme süresini uzattı

17 Mart 2021

Yapılan kabine toplantısında alınan karara göre devlet, koronavirüsün (Covid-19) yayılmasından etkilenen sektörlerde ve ekonomik faaliyetlerde çalışanların işini korumak için işverenlere 2021 Mayıs ayı sonuna kadar tazminat ödemeye devam edecek.

Kararname değişikliği, 1 Nisan 2021'de yürürlüğe girecek.

Destek, 13 Mart - 31 Aralık 2020 arasındaki dönemde yarı zamanlı çalışan, İş Kanunu'nun 173a. Maddesine göre ücretsiz izin kullanan işçiler veya faaliyete geçici kısıtlamalar getirilmesi nedeniyle işi askıya alınan çalışanlar için veriliyor. Destekten yararlanabilmeleri için çalışanların 1 Ekim 2020 tarihinden önce işverenle iş ilişkisi içinde olmaları gerekir.

Tedbirin uygulandığı ek süre içinde de devletten sağlanan destek miktarı, Ekim 2020 için prime esas kazanç tutarının yüzde 60'ı ve işveren tarafından ödenmesi gereken sigorta primlerinin yüzde 60'ı kadar olmaya devam edecek.

Destek ödemelerine ilişkin kararnamede değişiklik yapılmasından sonra başvuru tarihinden önceki ay satış gelirleri 2019 yılı ortalama gelirlerine göre en az % 20 düşüş gösteren işverenler destek başvurunda bulunabilecekler.

İşverenler, 1 Ocak - 31 Mart 2021 arasındaki dönem için destek almak üzere 15 Nisan 2021'e kadar başvuruda bulunabilecekler. Başvurular, mevcut prosedüre göre değerlendirilecek ve destek ödemesi yapılacak.

Para, Ulusal Sigorta Enstitüsü (NOİ) tarafından banka havalesi yoluyla ilgili işverenin hesabına aktarılacak.

Toplantıda ayrıca ulaşım, otelcilik ve restorancılık ve turizm sektörlerinde istihdamın korunması için tazminat ödenmesi süresinin 31 Mayıs 2021'e kadar uzatılmasına karar verildi.

Hatırlanacağı üzere fikir, Ulusal Üçlü İşbirliği Konseyi’nin (NSTS) 15 Mart Pazartesi günü gerçekleştirdiği olağanüstü toplantısında tartışıldı.

Bu tazminatın tutarı aylık 290 leva. 429 nolu kararnamede yapılan değişiklikler ulaşım, otelcilik ve restorancılık ve turizm sektörlerinde çalışan personeli ve sigorta primlerini kendileri ödeyen çalışanları ilgilendiriyor.

Tazminat ödenmesi için gereken mali kaynaklar, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı için ayrılan bütçeden sağlanacak. Bunun için 80 milyon leva kaynak öngörülüyor. Tazminat ödemeleri, yardımın iç pazara uygunluğuna dair Avrupa Komisyonu'ndan olumlu bir karar alınmasından sonra yapılacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS