Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Tüm emekli maaşların artırılması öngörülüyor

Tüm emekli maaşların artırılması öngörülüyor

22 Mart 2021

Bulgaristan'da Yaşlıların Aktif Yaşamı Ulusal Stratejisinin uygulanmasına yönelik plan, tüm emekli maaşların 1 Temmuz 2022'den itibaren % 5,5 oranında artırılmasını öngörüyor. Plan taslağı tartışmaya açıldı.

1 Temmuz 2022'den itibaren hizmet süresi ve yaş için asgari emekli maaşı 316,50 levaya, yaşlılık aylığı 158,89 levaya çıkarılacak.

Belgede bu yıl 1 Temmuz'dan itibaren tüm emekli maaşlarının, İsviçre kuralına göre % 5 oranı ile endeksleneceği ve yaşlılık aylığının 141,63 levadan 148,71 levaya çıkarılacağı hatırlatıldı. Bu yılın başında asgari emekli maaşı 300 levaya ve azami emekli maaşı 1 440 levaya yükseltildi.

Önümüzdeki yıl emeklilik için gereken yaş artacak. Emeklilik yaşı, kadınlar için 2 ay artarak 61 yıl 10 aya, erkekler için ise 1 ay artarak 64 yaş 5 aya çıkacak. Her iki cins için de gerekli hizmet süresi 2 ay artacak. Birinci ve ikinci emek kategorisinde çalışanlar, öğretmenler, özel kurumlarda çalışanlar ve başka çalışanlar için emeklilik yaşı iki ay artacak.

Emekli maaşı başvurusu yapanların üçte birisi, gerekli hizmet süresine sahip değil veya emeklilik yaşını doldurmuş değil.

Plan, işverenlerin Ulusal Emeklilik Yardımı Programı kapsamında 58 yaşın üzerindeki işsizleri işe almak için devlet bütçesinden 6 milyon levadan fazla yardım almasını öngörüyor. Yaşlılar, emekliliğe hak kazanmak için 3 ile 24 ay arasında çalışacak.

Emekli hizmet süresini tamamlamak için yıl başına 1 544 leva prim ödenecek.

Belgede yaşlıların işgücü piyasasına katılma fırsatlarının teşvik edilmesinin yanı sıra emekli maaşlarını artırma tedbirlerine de vurgu yapıldı. İşten başka yaşlıların spor yapması için de önlemler öngörülüyor. Emekliler, Ulusal Spor Akademisi tesislerine ücretsiz erişim fırsatına sahip olacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS