Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev, AGİT Seçim Gözlem Misyonu temsilcileriyle görüştü

Cumhurbaşkanı Radev, AGİT Seçim Gözlem Misyonu temsilcileriyle görüştü

23 Mart 2021

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcilerini makamında kabul etti. Radev, “Adil seçimler, demokrasinin en etkili garantörü , toplum ve kurumlar olarak hukuk devletinin bu aracına olan güveni artırmak için çalışmalıyız” diye kaydetti.

AGİT temsilcileri, 4 Nisan'da Bulgaristan'da yapılacak milletvekili genel seçimlerini gözlemleme amaçlı uluslararası bir misyonun parçası.

Bulgaristan'ın ilk kez pandemi koşullarında seçim yapmanın zorluğu ile karşı karşıya olduğunu kaydeden Devlet Başkanı, bu bağlamda seçim sürecinden sorumlu kurumlar, sağlık yetkilileri, Parlamento’da temsil edilen ve Parlamento dışı siyasi oluşumlar, sivil toplum kuruluşları ve yurt dışındaki Bulgar topluluklarının temsilcileriyle bir dizi istişare toplantısı gerçekleştirdiğini anımsattı. Radev, “Toplantıların amacı, vatandaşların sağlığı ve oy kullanma haklarının garanti altına alınmasının yanı sıra seçim sürecinin dürüstlüğü, şeffaflığı ve erişilebilirliğini sağlayacak tedbirler alarak vatandaşların seçime katılımını teşvik etmektir. Herhangi bir seçimin meşruiyetini vatandaşların yoğun katılımı belirler ve halkın bir sonraki parlamento ve hükümete olan güveni onlar için en büyük sermaye” diye vurguladı.

Görüşmede milletvekili genel seçimlerinin düzenlenmesi ve yürütülmesi ile ilgili bir dizi konu görüşüldü. Karantinaya alınan vatandaşların anayasal oy kullanma haklarını kullanabilmeleri için oluşturulan koşullar; yeterli sayıda seyyar sandıklarda oy kullanılmasının düzenlenmesi; makinelerle ve kağıt oy pusulalarıyla eşzamanlı oy kullanma sonuçlarının işlenmesinde ortaya çıkan zorluklar; ülkemizde önceki seçimlerde bildirilen geçersiz oyların yüksek oranda olmasına imkan verilmemesi; oy pusulalarının sayılması ve seçim protokollerinin hazırlanması sırasında video gözetim uygulaması getirilmesi tartışması ve ayrıca yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşları için uzaktan oy kullanma potansiyeli gibi konulara vurgu yapıldı.

AGİT Seçim Gözlem Misyonu Başkanı Corinne Yonker, bunun Bulgaristan'da görevli dokuzuncu AGİT seçim gözlem misyonu olduğunu vurguladı ve bu misyonun çalışmalarında ülkemizde yapılan önceki seçimlerle veya diğer ülkelerdeki seçimlerle karşılaştırmaları değil, bu alanda uluslararası organizasyonların standart ve kriterlerini rehber edineceğini belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS