Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Dünya
Küçük’ün Kuzey Makedonya raporu ezici bir çoğunlukla onaylandı

Küçük’ün Kuzey Makedonya raporu ezici bir çoğunlukla onaylandı

26 Mart 2021

Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden (HÖH) Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Avrupa'yı Yenile Grubu Üyesi İlhan Küçük, Kuzey Makedonya'nın AB entegrasyon sürecini yeniden başlatmak ve ilk hükümetler arası konferansa mümkün olan en kısa sürede çağırmak için Bulgaristan ile yol haritası üzerinde uzlaşma çağrısında bulunuyor.

AP, İlhan Küçük'ün Kuzey Makedonya raporunu 558 lehte, 70 aleyhte, 59 çekimser oyla oyladı.

Oylamadan önce AP Milletvekili İlhan Küçük, ülkede son yıllarda gerçekleşen olumlu ve olumsuz eğilimleri objektif bir şekilde yansıtan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti hakkındaki raporunu sundu.

Avrupa Parlamentosu, geçtiğimiz yılın sonlarında Batı Balkanlar için acı verici olan Avrupa Konseyi kararı sonrasında Kuzey Makedonya ile ilk hükümetler arası konferansı düzenlemek için diyalog ve sürdürülebilir değişim için siyasi irade çağrısında bulunan Küçük’ün raporunu ezici bir çoğunlukla onayladı.

Kuzey Makedonya raporu ilerleme ve zorlukların altını çiziyor, ancak aynı zamanda kamu idaresi şeffaflığı, yolsuzlukla mücadele, hukukun üstünlüğü ve demokrasi alanlarında daha derinlemesine ve sürdürülebilir reformlara olan ihtiyacı da vurguluyor.

Küçük, Avrupa Parlamentosu'nun genel kurulunda ve düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada Avrupa'nın ortaklarının arkasında durduğunu kanıtlamayı başardığını vurguladı. Küçük’ün ifadesine göre, pandeminin etkileriyle başa çıkmaları için bölge ülkelerine 3,3 milyar avro yardımda bulunma, uzun zamandır sorgulanan AB dayanışmasının açık bir göstergesidir.

AP Milletvekili, Covid-19 salgını ile ilgili yaşanan krizin getirdiği zorlukların yanı sıra Bulgaristan ile Kuzey Makedonya arasındaki ilişkilere de değindi.

Küçük, “Umarım Kuzey Makedonya ve Bulgaristan, sürdürülebilir sonuçlar elde etmek için önemli ikili konularda yapıcı diyaloğa devam eder. Dostluk Antlaşması'na göre uygulanması düzenli olarak değerlendirilecek olan somut tedbirler içeren bir eylem planı üzerinde uzlaşma sağlanması, süreci yeniden başlatacak ve Konsey'in ilk hükümetler arası konferansı mümkün olan en kısa sürede düzenlemesine olanak sağlayacak. Ek gecikmelerin katılım sürecinin inanırlığına, tarafsızlığına ve güvenilirliğine zarar vereceğine inanıyorum. Birlikte güven inşa ederek, ortak bir Avrupa geleceğimizi de inşa ediyoruz. Çünkü şimdi, bizi ayıran duvarlardan ziyade bizi birleştiren köprülere her zamankinden daha çok ihtiyacımız var” diye kaydetti.

AP Milletvekili, raporunun objektif olduğunu ve Kuzey Makedonya'nın elde ettiği gerçek sonuçlara dayandığını vurgulayarak, ülkenin AB yoluna olan bağlılığında ve demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü güçlendirmek ve karşılıklı güven ortamını iyileştirmek için istikrarlı ve kapsayıcı demokratik reformları uygulama ihtiyacının farkındalığında süreklilik gösterdiğini ekledi.

Küçük konuşmasının sonunda siyasi partileri ırkçı ve kışkırtıcı ifadeler kullanmaktan kaçınmaya ve ortak Avrupa davası adına yapıcı bir şekilde çalışmaya çağırdı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Sofya’dan 2021-03-26 14:31:13
Bulgarisan Makedonya’dan ülkelerinde yaşayan Bulgarlar azınlık statüsünü tanımalarını isteyip Bulgar azınlığını bütün azınlık hakları verilmesini istiyor ayrıca Bulgaristan’da kendilerini Makedon olarak belirleyen Bulgaristan vatandaşlarına desteği kesmesini bunu Bulgaristan’ın iç işlerine karışmakla suçluyor.
Bulgaristan’da Mekedon azınlığı olmadığını aynı şekilde Türk azınlığını da kabul etmiyor.

Pirinska Makedonya tez veya geç Makedonya’ya bağlanmasından korkan Bulgar devleti böyle girişimlerde bulunmakta.
İlhan Küçükten dağa radikal girişimler BEKLENMEKTE.
Çöğüşî 2021-03-27 15:40:57
İlhan Küçük ne yaparsa yapsın Bulgaristan'ın Türk azınlığına uygulamasını değiştiremez. Keza Batı Trakya'daki Türk ve pomak azınlığı yunan mezalimini yıllardır AB bünyesinde yaşıyorlar.
Bulgarların Batı Balkanlardaki manevraları Almanya desteğiyle oluyor, almanların izni olmasa Boyko Borisov adımını bile atamaz. Birinci ve ikinci cihan harplerinde bulgarlar alman desteğiyle komşularından toprak taleplerinde bulundular ama her iki defa köteği yediler.
Anglosaksonlar iki defa almanları dize getirdiği gibi üçüncü defa da getirecekler. Bu olduğunda Bay Ganyo çok ağlayacaktır.
fes 2021-03-29 11:39:53
Birinci ve ikinci dünya harplerindeki Almanya yok artık, her tarafından Amwrika tarafından kontrol edilen bir Almanya var. Buna göre Almanya'nın peşinde giden bir Boyko da olamaz, yoktur öyle bir şey.

Bulgaristan askeri, siyasi ve istihbarat olarak tümüyle anglosaksonların kontrolündedir. Bulgarşstan'ın varlığı tehlikede değil güvenliktedir.

Varlığı ve güvenliği tehlikede olan Türkiye'mizdir. Bunu bilelim.
Brüksel 2021-03-29 15:48:55
İlhan Küçüğün bişeyler yapıp yapamayacağı tartışılmıyor.
İstese de bir şeyler yapamaz karar alacak organ değildir.
İlhan Küçüğün her AP milletvekili gibi yasal sınırları içinde kürsüden temsil ettiği ülkenin sorunları dile getirmektir.
Ana dil propaganda yasağı gelenlere para cezası uygulandığını kürsüden dike getirdiğinde çok olumlu karşılanmıştı yani İSTENİRSE yapılabiliyor.
Bulgaristan’ı kim adare ederse edilsin uluslararası yazılmış kurallar vardır.
Alamanya Malamanya olayları sadece BAHANE.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS