Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
Ekonomik tedbirler kapsamında işletmelere 750 milyon levadan fazla destek verildi

Ekonomik tedbirler kapsamında işletmelere 750 milyon levadan fazla destek verildi

27 Mart 2021

Ekonomi Bakanı Lıçezar Borisov, yapılan olağanüstü kabine toplantısında, “Ekonomi Bakanlığı tarafından geliştirilen 10 farklı mekanizma kapsamında işletmelere 750 milyon levadan fazla, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ise 1,1 milyar levadan fazla destek ödemeleri yapıldı” diye kaydetti.

Bakan, “Milli Gelirler Ajansı (NAP) ile birlikte uygulanan prosedürle ilgili olarak işletme sermayesi destek programının ikinci aşaması devam etmekte. NAP bugüne kadar yaklaşık 7 000 şirkete 75 milyon levanın üzerinde ödeme yaptı ve bu fonların % 70'i veya 50 milyon levanın üzerinde bir tutar özellikle restoran endüstrisine ulaştı” diye altını çizdi. Borisov, bu yardımın yanı sıra mikro işletmeler için prosedür kapsamında 20 milyon levadan fazlasının restoran sektörüne ulaştığını ve orta ölçekli işletmeler için prosedür kapsamında aynı miktarda destek sağlanacağını vurguladı.

Bakan, ayrıca istihdamın korunmasına yönelik tedbirlerin uygulanması konusunda Başbakanı bilgilendirdi. 60/40 mekanizması kapsamında şimdiye kadar 968 milyon leva destek ödendi ve 300 000'den fazla iş korundu. Kriz karşıtı tedbiri uygulama süresi 2021 yılı Mayıs ayı sonuna kadar uzatıldı. 80/20 tedbiri kapsamında yaklaşık 150 milyon leva destek sağlandı ve fonlarla otelcilik ve restorancılık, ulaşım ve turizm sektörlerinde yaklaşık 30 000 iş korundu. Borisov, çalışanların ücretinin net tutarının % 100'ünü sağlayan "İşimi Koru" tedbirinin (75/0) ve uzaktan eğitim gören 14 yaşından küçük çocukları olan ebeveynlere yönelik yardımın devam ettiğini sözlerine ekledi.

Bakan, “Bulgaristan Kalkınma Bankası aracılığıyla da bireyleri faizsiz kredilerle destekliyoruz. Şimdiye kadar 37 700 kişi ve 1 300 küçük ve orta ölçekli işletme bu tür bir yardım aldı ve BBR aracılığıyla yapılan toplam yardım 360 milyon leva” diye bildirdi.

Borisov, Kurtarma ve Sürdürülebilirlik Planı ile ekonomiyi dönüştürmek için önlemler alınacağına işaret etti. 900 000 000 leva tutarındaki üç fon aracılığıyla tedbirlerin uygulanması söz konusu. Beklentiler, bu fonlardan sağlanacak kaynakların önümüzdeki 2 yıl içinde işletmeler tarafından alınması yönünde. Teknolojik Modernizasyon Fonu’ndan sağlanacak kaynaklar, küçük ve orta ölçekli işletmelere 400 milyon leva tutarında hibe şeklinde verilecek. Ayrıca Yeşil Geçiş Fonu’ndan 237 500 000 leva ve Dijitalleşme Fonu’ndan 237 500 000 leva destek sağlanacak. Şirketlerin üretkenliğini, kaynak ve enerji verimliliğini artırması hedeflenmektir.

Bakan, “Hükümetin uyguladığı tüm tedbirlerin bir etkisi oldu. Bunu gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) değerine bakarak söylüyoruz - bu göstergeye göre Bulgaristan, AB ve Euro Bölgesi ortalamasına göre % 50-60 daha iyi sonuç verdi”. Borisov’un ifadesine göre, ülkemizde işsizlik oranının % 7'nin altında olması, anti-salgın ve ekonomik tedbirler arasındaki dengenin korunduğunun bir başka kanıtı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS