Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
İşletmelere 75 milyon levanın üzerinde destek ödendi

İşletmelere 75 milyon levanın üzerinde destek ödendi

30 Mart 2021

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) konuşan Milli Gelirler Ajansı (NAP) Sözcüsü Rosen Bıçvarov, “Bu yıl vergi beyannamelerinin % 95'inden fazlası, vatandaşlar tarafından çevrimiçi olarak veriliyor ve bu pandemiden kaynaklanıyor” diye kaydetti. Bıçvarov, NAP’ın bölge ofislerine bizzat gidilerek kağıt beyanname sunma imkanının hala mevcut olduğunu açıklığa kavuşturdu.

Paskalya tatili nedeniyle vergi beyannamesi vermek için son tarih 5 Mayıs ve % 5 vergi indiriminden yararlanmak için son tarih 31 Mart. Vergi beyannamesi verilmemesi için 500 levaya kadar ve yanlış bilgi verilmesi için 1000 levaya kadar para cezası uygulanacak.

Bıçvarov, “Her gişeden bir kimlik kodu alınabilir ve bu kod diğer hizmetler için de kullanılır, durumların % 90'ından fazlası için resmi belge gerekmez. Engelli sağlık kurulu raporları, diğer ebeveynin de beyannameler vermesi ve çocuk için vergi indirimleri de artık geçerli değil” dedi. Önceden doldurulmuş vergi beyannamelerinin içerdiği yanlış bilgileri düzeltme ve her türlü değişiklik yapılabileceğini belirten NAP Sözcüsü, işverenlerin çalışanlarının vergi beyannamelerini vermedikleri takdirde 250 levaya kadar ceza uygulandığını anımsattı. Bıçvarov, vergi beyannamelerindeki bilgilerin eksik olması durumunda vatandaşların onları tamamlayabileceğini veya vergi dairesine bildirebileceklerini söyledi.

NAP Sözcüsünün ifadesine göre, kişisel eşyaların satışı için beyanname verilmez ve vergi ödenmez, ancak üç durumda beyanname doldurulur. Bıçvarov, motorlu taşıt satışından elde edilen gelirin de vergilendirildiğini, ancak satış fiyatının alım fiyatından daha yüksek olması ve 12 aydan daha kısa bir süre sahibine ait olmuş olması gerektiğini belirtti.

Bıçvarov, uygulanmaya devam eden anti-salgın önlemleri kapsamında NAP aracılığıyla işletmelere 75 milyon levanın üzerinde destek ödendiğini söyledi. Başvuru yapan işletmelerin yaklaşık yüzde 8’inin başvurusunun onaylanmadığını belirten NAP Sözcüsü, sebebin onların önlemlerden etkilenmemesi ve faaliyetlerinin, desteklenen ekonomik faaliyetler kapsamında bulunmaması olduğunu kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS