Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Mart ayında iş ortamı biraz iyileşti

Mart ayında iş ortamı biraz iyileşti

30 Mart 2021

Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (NSİ) verilerine göre, Mart 2021'de genel iş ortamı göstergesi, izlenen tüm sektörlerde (sanayi, inşaat, perakende ticaret ve hizmetler) artan göstergenin bir sonucu olarak Şubat ayına göre 2,1 puan arttı. Şirket yöneticileri, teminat altına alınan veya beklenen daha fazla sipariş konusunda iyimserdirler, genellikle fiyat artışlarına güvenmezler, ancak salgın ve azalan talep nedeniyle kısıtlamaların sektörler üzerindeki olumsuz etkisini hissetmeye devam ederler.

Sanayi sektöründe iş iklimi bileşik göstergesi, sanayi girişimcilerinin işletmelerin iş koşullarına yönelik daha olumlu değerlendirme ve beklentileri sonucunda 1,2 puan arttı. İşletme yöneticileri, önümüzdeki üç ayda sektörde fiyatların artmasını beklemiyor.

Mart ayında inşaat girişimcilerinin işletmelerin iş durumuna ilişkin daha iyimser değerlendirmeleri ve beklentileri sonucunda inşaat sektöründe iş iklimi bileşik göstergesi 3,8 puan arttı. Sektördeki belirsiz ekonomik ortam, işgücü kıtlığı ve rekabet, iş geliştirmenin temel sorunları olmaya devam ediyor, ancak geçen ay olumsuz etkilerinin azaldığı kaydedildi. İnşaat sektöründe satış fiyatları ile ilgili olarak işletme yöneticileri, önümüzdeki üç ay boyunca fiyat seviyelerinin korunacağını öngörüyorlar.

Perakendeci işletme yöneticilerinin mevcut iş durumuna ilişkin olumlu değerlendirmeleri sonucunda perakende ticaret sektöründe iş iklimi bileşik göstergesi, 1,7 yüzde puan arttı. Sektörün önündeki ana engel, tüccarların % 64,3'ünün belirttiği belirsiz ekonomik ortam olmaya devam ediyor. Üçüncü sıradaki yetersiz talebe bağlı zorlukların yerine geçen sektördeki rekabet faktörünün olumsuz etkisinde artış kaydedildi. Çoğu işletme yöneticisi önümüzdeki üç ay boyunca fiyatlarda değişiklik beklememesine rağmen satış fiyatlarında artış olacağına dair belirli ölçüde beklenti kaydedildi.

Mart ayında, hizmetler sektöründe iş iklimi bileşik göstergesi, işletme yöneticilerinin, işletmelerin iş koşullarına ilişkin daha olumlu değerlendirmeleri ve beklentileri sonucunda 2,7 puan arttı. Onların, önümüzdeki üç ayda hizmet talebine ilişkin beklentileri de iyileşiyor. İşletme yöneticileri, önümüzdeki üç ay boyunca şu anki satış fiyatlarının sabit kalmasını bekliyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS